Психологи кажуть, що існує три основних хронотипи людей – жайворонки, сови і голуби.
За деякими даними таких поділок ще більше, але ми розберемо основні і допоможемо визначити свій хронотип – сова або жайворонок – як зрозуміти це і що це означає.
Голуб, жайворонок або сова – опис відмінностей
Для того щоб знати, як визначити – жайворонок або сова людина, що стоїть перед вами, важливо зрозуміти саму суть слова “хронотип”.
Вважається, що хронотип – це індивідуальний ритм людини, на який впливає не тільки те, у скільки людина засинає і прокидається, але і ступінь її активності протягом дня.
колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com
Не можна сказати, що краще – сова або жайворонок, тому що ці два поняття – крайнощі багатьох хронотипів, у кожного з яких є свої особливості:
- сова – пізно засинають і прокидаються, пік активності припадає на другу половину дня, тому здатні працювати ночами;
- жайворонок – рано засинають і прокидаються, пік активності припадає на першу половину дня, тому здатні дуже рано вставати.
Думати про те, хто успішніше – сови або жайворонки неправильно, адже у кожного хронотипу є свої мінуси і плюси. Навіть результати в професійній сфері залежать від хронотипу і самого виду діяльності.
Наприклад, якщо ви офісний співробітник, який повинен бути на роботі о 8 ранку, а ваш організм тільки до 14:00 прокидається і готовий сприймати інформацію, ніяких успіхів ви не досягнете.
Як називається людина між жайворонком і совою
Мало хто знає, але існує ще один хронотип. Всього їх три – сова, жайворонок, голуб – тест по активності легко може це довести.
До хронотипу “голуб” психологи відносять 55% населення Землі.
Це люди, які знаходяться між “совами” і “жайворонками”, встають не в 5-6 ранку, але і не в 11-12 – приблизно в 7-8, активні весь день потроху, а спати лягають не в 9-10, але і не під ранок – десь в 11 вечора.
Вважається, що людина, яка відноситься до цього хронотипу, легше адаптується до умов життя в місті і простіше сприймає зміну часових поясів.
Сова або жайворонок – як визначити в загальних рисах
Для того щоб дізнатися, хто ви – сова або жайворонок, подивіться на три базових фактора:
- стать – вважається, що жінки частіше ставляться до хронотипу “сова”, ніж “жайворонок”, але в другій половині життя все може змінитися з точністю до навпаки;
- генетика – якщо ваші батьки відносяться до певного хронотипу, то швидше за все, ви це успадкуєте;
- вік – чим молодша людина, тим імовірніше, що вона буде легше прокидатися рано і так само рано лягати спати.
Психологи впевнені, що при певних обставинах і роботі над собою можна трохи змістити хронотип – навчитися раніше прокидатися, бути активним в той чи інший час доби.
Але якщо біологічно в людині закладені певні схильності, то повністю змінити це не вийде – сова ніколи не зможе стати жайворонком і навпаки.
https://www.unian.ua/curiosities/vy-sova-ili-zhavoronok-samyy-tochnyy-test-na-hronotip-12459783.html