Українські громади, аналітичні центри, громадські організації та міжнародні партнери готуються до «Конференції відновлення України» (Ukraine Recovery Conference – URC), яка відбудеться цього літа в Берліні. Їхні представники взяли участь в обговоренні нагальних потреб “One Voice for URC: Стале відновлення на регіональному рівні”.
Його організувала команда DiXi Group (члена неурядової організації RISE Ukrainе), аби в ході дискусій сформувати спільну позицію та плани з розвитку українських регіонів в енергетичному та екологічному секторі, які будуть представлені на Конференції.
Представники громад розповіли про власні потреби у відновленні та пріоритети щодо проєктів, серед яких ключовими є проходження опалювального сезону, посилення енергобезпеки і енергозабезпечення об’єктів критичної інфраструктури, зниження енергомісткості житлового фонду. А також озвучили потребу в альтернативних джерелах живлення, модернізації енергообладнання та проєктах з енергоефективності.
Представники громадських організацій акцентували на важливості готувати проєкти, які націлені не лише на підтримку та “виживання” громади, але й таких, що демонструють спроможність до енергетичної стійкості і розвитку відновлюваної енергетики на місцях. Крім того, громадам необхідно думати про інтеграцію внутрішньопереміщених осіб в розбудову власної спроможності.
“Нам критично важливо навчати людей на місцях та посилювати їхню спроможність до планування й реалізації прогресивних проєктів. Наразі у нас недостатньо фахівців, з якими можна готувати плани декарбонізації, пілотні кругові проєкти. Тому розвиток людського капіталу для відновлення має бути одним з основних акцентів”, – зауважив Roman Puchko, представник RISE Ukraine
Вкрай необхідне налагодження прямої комунікації громад із бізнесом та донорами під час конференції та сприяння обміну досвідом між самими громадами. Для того, щоб URC став тим самим майданчиком для пошуку потенційних інвесторів, до початку конференції у громадах вже мають бути сформовані конкретні ідеї та пропозиції.
Також мова йшла про створення механізмів надання низьковідсоткових кредитів для муніципалітетів в реалізації проєктів реконструкції та модернізації під час війни.
Американські та європейські партнери зазначили, що такі дискусії корисні для майбутнього відновлення та модернізації України, адже сприяють посиленню прозорості процесу відновлення. Та додали, що міжнародні організації готові працювати разом, аби запроваджувати нові проєкти сталого розвитку, відбудови та кліматичної нейтральності.