Фінальні акорди проекту "МИГа" :)

Фінальні акорди проекту "МИГа" :)

… Але «Громадськість за зелене європейське Запоріжжя» з активістами, партнерами та читачами не прощається:)

Два дні тривав фінал проекту «Громадськість за зелене європейське Запоріжжя», реалізованого газетою «МИГ» в рамках проекту «Регіональні медіа як активізатори процесів європейської інтеграції України»*. У п’ятницю відбулося засідання «круглого столу», на якому представники влади та громадськості обговорили міські програми екологічного спрямування й спробували налагодити співпрацю щодо їхнього змістовного наповнення та реалізації. А в суботу відбулося підбиття підсумків акції «Плекаємо дерева разом!»

Дати порозумітися владі й громадськості

Чому ми обрали такий формат і тему?

З часів Помаранчевої революції газета «МИГ» інформаційно підтримує демократичні перетворення в нашій державі і регулярно висвітлює етапи її шляху  до європейської спільноти. В останні три роки завдяки участі в проекті «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа» ми познайомилися з досвідом вступу до європейської сім’ї пострадянських країн.  Однією зі складових успіху там є  плідна співпраця влади та громадянського суспільства. Хоча й там вона складалася не відразу.

Наприклад, під час візиту до Естонії українські журналісти мали нагоду спілкуватися з представниками потужної Мережі неприбуткових організацій [NENO], які розповідали, що 20 років тому влада сприймала громадських діячів як навіжених божевільних, а активісти вважали владу за стіну з залізобетону. І лише шляхом багатьох зустрічей та розмов за «круглими столами» й поза їх межами вдалося більш ефективно співіснувати.

В Україні в цілому й Запоріжжі зокрема громадянське суспільство лише спинається на ноги, й до плідної взаємодії з владою далеченько:) Проект «Регіональні медіа як активізатори громадськості у процесах європейської інтеграції України» якраз і запропонував ЗМІ надати майданчик для спілкування громадськості з представниками органів місцевого самоврядування на якусь гостру тему.

У Запоріжжі це, звичайно, екологія, якщо вужче, озеленення. Тому три місяці тривала інформаційна кампанія «МИГа» «Громадськість за зелене європейське Запоріжжя». А для фіналу, немов на замовлення:), з’явився свіжий інформаційний привід – прийняття сесією Запорізької міськради Програми комплексного озеленення Запоріжжя на 2019-2029 роки «Зелене місто». До неї активісти висловлювали чисельні зауваження:).

Програма гарна, але є зауваження

На засідання «круглого столу» «Громадськість за зелене європейське Запоріжжя» завітали радник міського голови Запоріжжя Валерій Еделєв, начальник управління з питань екологічної безпеки Запорізької міськради Гліб Золотарьов, заступник директора КП «Інститут розвитку міста Запоріжжя» Саодат Усмонова, голова коаліції «Запорізька Рада Реформ», голова правління ГО «ЕкоЗапоріжжя» Ігор Зубко, голова Запорізької організації «Всеукраїнської екологічної ліги» Ірина Пірогова, голова ради ГО «Планета Ботанічний Сад» Сергій Кунатенко, голова ГО «ЕКОСЕНС» Тетяна Жавжарова, голова ГО «Дзига» Олеся Крамаренко та представниця ГО «Запорізька правозахисна ліга «Універсал» Ірина Воротнюк.

З вітальним словом виступили куратори проекту Ізабелла Хруслінська [Фонд Міжнародної Солідарності, Польща] і Андрій Нечипорук [«Товариство Лева», Львів], а також генеральний директор ТОВ «Газета «МИГ» Геннадій Дерибас. Модерував «круглий стіл» відомий журналіст, експерт проекту Анатолій Марциновський.

Треба одразу сказати, що після кількох хвилин зрозумілої напруги присутнім вдалося поступово перейти до спілкування майже невимушеного:), коли спікери не лише виголошують промови, а й жваво дискутують – з повагою один до одного.

Радник міського голови Запоріжжя Валерій Еделєв розпочав з того, що екологічні проблеми характерні не лише для Запоріжжя, але й для України та навіть світу  в цілому. Їх розв’язання у багатьох випадках потребує змін у законодавстві.

Але влада, за словами Валерія Гавриловича, не сидить склавши руки: “За збіглі чотири роки Запорізька міська рада визначила концептуальні напрямки роботи, прийняла низку програм для поліпшення екологічного стану, серед яких програми енергоефективності, ревіталізації малих річок, боротьби з карантинними рослинами, «Зелене місто» тощо.

Запоріжжя стало місцем постійного проведення потужного міжнародного ЕкоФоруму, на якому в майбутньому році чільним науковцям та практикам буде представлена програма адаптації міста до змін клімату”.

Начальник управління з питань екологічної безпеки Запорізької міськради  Гліб Золотарьов представив програму «Зелене місто», яка отримала Стратегічну екологічну оцінку (СЕО), складену науковцями ЗНУ. “Зберегти те, що маємо, примножити й доглянути”, – так можна сформулювати основну ідею його виступу. Серед завдань Гліб Анатолійович озвучив необхідність визначення та встановлення в натурі меж парків і скверів міста, проведення інвентаризації зелених насаджень, створення системи догляду за рослинами й запобігання їх захворюваності, виведення роботи ПНЗ «Дитячий парк «Запорізький міський ботанічний сад» на новий рівень шляхом поетапної реконструкції його приміщень й благоустрою території, покращення матеріально-технічної бази комунального ремонтно-будівельного підприємства «Зеленбуд».

Заступник директора КП «Інститут розвитку міста Запоріжжя» Саодат Усмонова нагадала про нещодавно розроблений «Код міста», який корелюється з програмою озеленення, й зупинилася на рекомендаціях, якими можуть користуватися власники будинків, що хочуть створювати своїми силами зелені оази.

 

Й поточилася дискусія.

 

 

 

Представниця «Запорізької правозахисної ліги «Універсал» Ірина Воротнюк зауважила, що загальні напрямки роботи потребують конкретизації. Вона висловила побажання, щоб задекларовані положення програми не залишилися лише текстом на папері, а реально виконувалися. «Більшість парків, на жаль, існують тільки на папері, а деякі взагалі не були прописані в списку. Пропонувалося створення парків в місцях, де люди не будуть гуляти. Тож треба переглянути місця, де планують створення нових парків. Необхідно також створити по всьому місту «зелені коридори», особливо там, де люди постійно ходять весь день. Обов’язково визначити території, на яких можна висаджувати дерева, якщо, наприклад, жителі міста хочуть за свій рахунок їх плекати».

 

Голова ради коаліції «Запорізька Рада Реформ» (ЗАРР), голова правління ГО «ЕкоЗапоріжжя»  Ігор Зубко зазначив, що ініціювання розробки і прийняття Програми комплексного озеленення Запоріжжя є нашою спільною запорізькою перемогою, прикладом, коли влада почула вимоги громадськості, хоча цей процес із проведенням мирних акцій та написанням звернень зайняв близько року.

Для подальшого вдосконалення документу він вважає за необхідне встановити більш чіткі строки та етапи, визначити очікувані результати, розробити якісні та кількісні критерії, за якими буде оцінюватися ефективність втілення програми [наприклад, за рахунок яких територій відбудеться майже трикратне реальне збільшення зелених зон, хто відслідковуватиме відповідність висаджуваних порід дерев та кущів кліматичним умовам Запоріжжя тощо], встановити прозору процедуру звітування, забезпечити якісний моніторинг.

Все це має відбуватися за участі громадськості, екоорганізацій, екоекспертів, з врахуванням досвіду озеленення міст країн ЄС і може бути забезпеченим за створення дієвої спільної робочої групи для доопрацювання, координації і контролю за виконанням програми.

Він запропонував представникам влади надалі співпрацювати більш системно, висловивши готовність за підтримки «ЗАРР» залучати експертів всеукраїнського рівня для розвитку Запоріжжя як справді зеленого європейського міста.

Пан Золотарьов запевнив, що незабаром буде створена робоча група, яка й займеться предметно строками, критеріями, виконавцями. А пан Еделєв запросив долучатися до неї активістів, які готові працювати й мають цікаві пропозиції: “Люба допомога приймається”.

Оберемок конструктиву

Як засвідчив подальший перебіг засідання «круглого столу», з конструктивом у громадськості проблем не буде:).

Голова ГО «Дзига» Леся Крамаренко запропонувала створити інтерактивну карту «Дерева на долоні», яка допоможе інвентаризації. А також провадити інформування та просвітництво населення з питань, що стосуються довкілля, на креативній основі. До цього на умовах аутсорсінгу можна залучити представників громадських екологічних організацій.

 

 

 

Голова ради ГО «Планета Ботанічний Сад» Сергій Кунатенко запропонував пані Усмоновій серед новітніх способів озеленення звернути увагу на зелені насадження на дахах, а потім озвучив свій цікавий проект «Синергія» щодо вирощування іменних дерев. Люди мають жити в гармонії з довкіллям, – впевнений пан Сергій.

 

 

 

Голова ГО «ЕКОСЕНС» Тетяна Жавжарова спочатку підняла питання про парки, створені небайдужими запоріжцями на занедбаних майданчиках, – активісти довгий час добиваються  «узаконення» цих громадських зелених зон, але не надто успішно. За інформацією пані Тетяни, таких об’єктів у Запоріжжі вже близько 70-ти. Тому вона запропонувала розробити чіткий алгоритм співпраці комунальних підприємств із громадою у висадженні та догляді за зеленими насадженнями не тільки в парках, а й на територіях навчальних і медичних закладів та на прибудинкових територіях.

“Зелені зони – це подушка безпеки при зміні клімату… До речі, Українська кліматична мережа може запропонувати управлінцям навчання – зокрема, методикам оцінки вразливості міст до зміни клімату”, – сказала пані Тетяна.

«Махновщиною» влада займеться у вільний від роботи час🙂

З-поміж обговорюваних парків та скверів постійно виринала тема забруднення атмосферного повітря, з яким дерева, кущі й квіти дуже ефективно борються:) Та якщо серйозно, голова Запорізької організації «Всеукраїнської екологічної ліги» Ірина Пірогова мала абсолютну рацію, звертаючи увагу на проблему забруднення повітря й закликаючи управлінців у повідомленнях про викиди не користатися висловом “незначне перевищення…”. “У Європі зважають увагу на кожен відсоток. Бо за цим «незначним перевищенням» стоїть чиєсь життя”.

Пані Пірогова наголосила також на необхідності перейняття досвіду багатьох українських міст, які шукають шляхи впровадження постійного моніторингу його стану. “Монополія на державний моніторинг лишилася, здається, лише у нас та в Казахстані. Він дуже неповороткий і обмежений. Якщо дані про викиди 2018 року оприлюднюються в серпні 2019 – це нонсенс. Громадський моніторинг не може замінити державний, але його треба розвивати, а дані оприлюднювати. Я була подивована, коли побачила у розвинутій Німеччині кількість станцій громадського моніторингу”.

За словами пані Ірини, в інших українських містах влада долучається до впровадження громадських ініціатив з цього приводу. І запорізьким представникам місцевого самоврядування, на її думку, було б почесно скласти їм компанію. Тим більше що готується постанова Кабміну, яка має унормувати це питання. На що пан Еделєв запросив пані Ірину до співпраці: “Давайте почнемо разом з вами працювати, не чекаючи оприлюднення постанови. Але цією «махновщиною» я буду займатися у неробочий час”, – пожартував  Валерій Гаврилович.

… «МИГ» свідомий, що одним «круглим столом» усі питання не вирішити. Але маємо надію, що взаємини запорізької влади й громадськості у питаннях екології хоч на крок наблизилися до розуміння одне одного. А резолюція, що зараз готується, стане корисним інструментом для подальшої співпраці.

«Плекаємо дерева разом!»: учасники нагороджені, кущі висаджені, дерева политі 🙂

А другого дня на майданчику біля художнього музею поруч із майбутнім Парком Громади [колишній сквер Яланського] «МИГ» у співпраці з громадськими організаціями підбив підсумки акції «Плекаємо дерева разом!», що півтора місяці тривала на сторінках нашої газети.

Геннадій Дерибас, Ізабелла Хруслінська, Андрій Нечипорук

Ми запросили на свято усіх її учасників і вручили їм невеликі заохочення: набори добрив  під осінь та під весну:).

А одне ОСББ отримало котушку зі шлангом  для поливу

На додаток наші партнери з Асоціації ОСББ «Запоріжжя» подарували активістам по секатору та пачці газонної травосуміші.

Присутні могли роздивитися невелику фотовиставку, на якій продемонстровані досягнення мешканців ОСББ у створенні зелених оаз коло своїх домівок, поспілкуватися одне з одним, поділитися досвідом.

Чудовий настрій створювали студенти другого курсу Запорізького музичного училища імені Платона Майбороди Віталій Амірханов та Данило Папенко.

Під звуки українських пісень, де згадуються кущі й дерева представники ГО «ЕкоЗапоріжжя»  висадили кущі, а небайдужі запоріжці полили рослини, що висаджені в парку раніше.

Дякуємо всім! Наша співпраця триватиме!

Ганна Чуприна, фото Сергія Томка

* Проект «Регіональні медіа як активізатори громадськості в процесах європейської інтеграції України» реалізується Фондом Міжнародної Солідарності [Варшава, Польща] і «Товариством Лева» [Львів] в рамках Програми «Підтримка Демократії» Міністерства Закордонних Справ Республіки Польща.

 

 

 

(Visited 157 times, 1 visits today)
Оставить комментарий

Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *