Суд у Великій Британії визнав винним у навмисному ухиленні від санкцій колишнього російського ставленика в окупованому Севастополі Дмитра Овсяннікова. Йому призначили 40 місяців позбавлення волі.
Про це пише зокрема Financial Times.
Овсяннікова, який має британський паспорт, у середу визнали винним за шістьма з семи пунктів в обході санкцій. Справа є першим судовим переслідуванням у Великій Британії щодо порушення санкцій згідно з положеннями про санкції проти Росії, повідомила Королівська прокуратура (CPS).
Дмитро Овсянніков, що народився в Омську, кілька років працював у російському уряді, зокрема протягом 2015-2016 років був заступником міністра промисловості й торгівлі. З вересня 2017-го до липня 2019 року був «губернатором» тимчасово окупованого Севастополя.
Через два роки після того, як Росія анексувала Крим у 2014 році, президент Володимир Путін призначив Овсяннікова виконувачем обов’язків губернатора «стратегічно важливого» міста Севастополя в Криму.
У 2017 році там проходили вибори на посаду губернатора, на яких переміг Овсянніков. У липні 2019 року він залишив посаду.
Через його високу посаду в незаконно анексованому Криму ЄС і Великобританія наклали на нього фінансові санкції.
У серпні 2022 року Овсянніков приїхав до Туреччини з Росії та подав документи на британський паспорт.
Незважаючи на те, що санкції Великобританії все ще застосовуються, присяжні почули, що він отримав паспорт у січні 2023 року, на який він мав право, оскільки його батько народився у Великобританії.
Овсянніков оскаржив санкції ЄС, і вони були скасовані лише через п’ять днів після його прибуття до Великобританії.
Після прибуття до Британії 1 лютого 2023 року Овсянніков переїхав у будинок брата в Клепхемі, де вже жила його дружина та двоє молодших дітей, які відвідували приватну школу.
6 лютого колишній губернатор подав заявку на відкриття банківського рахунку в Галіфаксі, і протягом наступних двох з половиною тижнів його дружина перерахувала на його рахунок 76 000 фунтів стерлінгів, що дозволило йому внести депозит на позашляховик Mercedes Benz GLC 300.
Однак пізніше банк зрозумів, що ця людина – у санкційному списку Великобританії, і заморозив рахунок. Натомість його брат Олексій Овсяніков купив Mercedes, заплативши понад 54 000 фунтів стерлінгів, заявила прокуратура.
Прокуратура стверджувала, що коли дружина Овсяннікова надіслала йому 76 000 євро, а його брат купив автомобіль, вони також порушили санкції.
Тоді як у травні 2024 року Овсяніков заплатив понад 40 000 фунтів стерлінгів за навчання двох молодших дітей свого брата, що, як стверджувалося звинуваченням, також порушувало санкції.
З дружини Овсяннікова, яка в п’ятницю була на громадській галереї для винесення вироку, було знято чотири пункти в обході санкцій через допомогу в виплаті чоловікові на загальну суму 76 000 фунтів стерлінгів у лютому 2023 року.
Його брат Овсяніков був звільнений від порушення санкцій, купивши Mercedes-Benz, організувавши страхування автомобіля для Овсяннікова та надавши йому банківський рахунок Barclays.
Однак суд присяжних Королівського суду Саутуорка визнав Овсянікова винним за двома пунктами звинувачення в обході санкцій, сплативши 41 027 фунтів стерлінгів за навчання дітей свого брата. Його засудили до 15 місяців позбавлення волі з відстрочкою на 15 місяців.
Прокуратура стверджувала, що Овсянніков мав знати, що на нього поширюються санкції Великої Британії, оскільки 7 лютого 2023 року він подав заяву на їх скасування та включив у форму свій унікальний ідентифікаційний номер та груповий ідентифікаційний номер із списку санкцій.
Коронний суд Саутворка засудив його до 40 місяців ув’язнення за кожним пунктом звинувачення, яке відбуватиметься одночасно.
Загальний термін, який він відсидить, зменшився на 217 днів, які він провів у комендантській годині, і до половини свого терміну він проведе під вартою, перш ніж його звільнять за ліцензією.
Овсянніков, колишній губернатор Севастополя, також працював заступником міністра промисловості і торгівлі Російської Федерації до того, як був звільнений і виключений з правлячої партії «Єдина Росія» в 2020 році.
Під час заморожування активів Овсяннікову заборонялося витрачати гроші навіть на найнеобхідніше. Іншим не дозволялося допомагати йому в цьому.
Суд присяжних не виніс вердикту щодо непогашеного звинувачення, згідно з яким Овсянніков навмисно уникав санкцій, відкривши новий банківський рахунок.
Джуліан Капон, голова відділу боротьби з економічною організованою злочинністю CPS, заявив, що прокуратура почне судові дії для повернення «незаконно отриманих грошей і активів».
За його словами, Овсянніков «знав, що він у санкційному списку Великобританії з 2017 року, але вирішив проігнорувати це».
Керівник Національного агентства з боротьби зі злочинністю Грем Біггар заявив, що розслідування справи Овсяннікова було одним із 180-ти розслідувань, спрямованих на «зменшення кримінальної загрози, яку становлять еліти, пов’язані з Путіним, та їхні помічники з моменту вторгнення в Україну».