З 7 по 10 жовтня на площі Маяковського у Запоріжжі демонструвалася унікальна інтерактивна виставка Ucan Ukraine, яку містяни вже назвали головною екоподією осені. Це фінальна частина однойменного амбітного проєкту, що об’єднав навколо проблем довкілля митців, бізнесменів та активістів Запоріжжя, Бердянська, Мелітополя та Херсона.
У Запоріжжі виставка розпочалася з нагородження представників малого бізнесу відзнаками EcoFriendly 2020, які за результатами конкурсу отримали мікро-гранти на реалізацію екологічних ініціатив. Тоді ж відбулося й підписання Меморандуму про співпрацю з громадськими активістами Запорізької та Херсонської областей і бізнесу.
У Запоріжжі переможцями конкурсу стали такі бізнеси і ініціативи:
- Магазини «Моя техніка» хочуть розмістити у себе контейнер для збору використаних батарейок, які потім будуть відправлятися на переробку.
- ПП Комісаров, що займається збором вторинної сировини, збирається розмістити на пунктах стенди з покликом почати сортувати та приєднатися до екоспільноти на сторінках ГО «Кольорові відра» у соцмережах.
- ТОВ “Т. О. К.” також вирішили розмістити контейнер для збору використаних батарейок.
- Кавярня «Bikes & Waffles» встановить у себе велопарковки.
- «Ательє Мода Стиль» вирішили встановити датчики моніторингу якості повітря.
Ucan Ukraine – це екологія в мистецтві і смілива візуалізація у семи інсталяціях екологічних проблем України. Головною місією виставки стало привернення до них уваги людей. І вона виконала своє завдання. Багато хто з відвідувачів надихнувся побаченим. Є надія, що це стане першим кроком до змін містянами власних звичок на екологічні.
Бо сім арт-об’єктів справді були креативними і вражаючими.
Назви говорять самі за себе:
- «На живця»;
- «Пакети не потрібні»;
- «Металевий пил повсюди»;
- «Сміття без кордонів»;
- «Киснева нестача»;
- «Водна діаграма»…
- А гігантська «пральна машинка», що наочно демонструвала «веселку» фосфатів, що забруднюють річки, користувалася найбільшою цікавістю відвідувачів.
Волонтери, зокрема, Михайло Міненок та Вероніка Швець [студенти Запорізького авіаційного коледжу], які працювали на виставці й надавали відвідувачам ґрунтовні пояснення щодо змісту стендів, із задоволенням відзначили, що люди не просто прийшли «пофоткатися», а справді були зацікавлені наданою інформацією.
Тож відвідувачі дізналися про більше ніж 50 громадських організацій, що працюють в Україні у семи «зелених» напрямках, як можна до них долучитися, і як можна самостійно, почавши з невеликих кроків, вплинути на екологічну ситуацію свого міста, а в подальшому і всієї України.
Одним із бонусів виставки стала ековікторина з призами у вигляді бамбукових зубних щіток, багатофункціональних губок з люфи для тіла або миття посуду, олівців, що ростуть.
Окрім того, місцеві бізнеси, мережа магазинів «МобиДик» та магазин екотоварів «Zefir», люб’язно надали додаткові призи, а саме дві спортивні пляшки для води та три авоськи ручної роботи, які у останній день виставки були розіграні у прямому ефірі на сторінці «UcanUkraine» в Інстаграмі.
На додачу до виставки команда проєкту провела по кілька воркшопів з місцевими бізнесами та активістами. А також разом із місцевими художниками створювала мурали на екологічну тематику. Бердянськ, Мелітополь і Херсон вже обрали свій мурал, тепер настав час і Запоріжжю визначитися з ескізом, який стане прикрасою міста.
Мурал у 100 метрів буде розташований на стіні навпроти зупинки міського транспорту “Каховська”.
Команда проекту UcanUcraine пропонує обрати ескіз, який кожному найбільше до вподоби, за посиланням
Ганна Чуприна, фото автора і ГО «Дзиґа»
Довідково: Проєкт Ucan Ukraine реалізується громадською організацією «Дзиґа», за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).