27 листопада 25 слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого в місті Мелітополі, склали присягу на вірність народу України та розпочали роботу. Про це сповіщається на сайті Державного бюро розслідувань. Незабаром ТУ ДБР у Мелітополі очолив Денис Керман.
Про те, чого чекати від ДБР на півдні України, розповідає засновник StateWatch, головний експерт з антикорупції РПР Олександр Лємєнов.
“Місяць тому Державне бюро розслідувань нарешті розпочало свою повноцінну роботу. Під час брифінгу директор Роман Труба заявив, що присягу слідчі склали в штатному режимі. На всі територіальні управління та центральний апарат було набрано 300 слідчих, які будуть розслідувати відповідні кримінальні провадження. Наскільки відомо, першими двома такими провадженнями стали кейси стосовно злочинів, передбачених статтею 368 Кримінального кодексу. Іншими словами – прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовцем.
Цього разу розповімо за формування територіального управління, що розміщене в місті Мелітополь, проте розповсюджуватиме свою діяльність на кілька областей південного регіону (Запорізька, Херсонська, АР Крим та місто Севастополь). Наразі очільником відповідного підрозділу став Денис Керман. Нагадаємо, що останніх 10 років він перебував на різних посадах в системі органів прокуратури саме Запорізької області, пройшовши шлях від помічника Маріупольського транспортного прокурора Донецької області до заступника прокурора області.
Іншими словами, потенційно існує два моменти. Перший – Керман досить гарно ознайомлений з місцевою проблематикою, що існує в регіоні. Другий – новий очільник територіального управління ДБР може з легкістю піти на «полегшення» ситуації для окремих осіб, які перебуватимуть в зоні його відповідальності по розслідуванням в регіоні. Як наслідок, громадськість і журналісти мають максимально зосереджувати увагу на тому, як саме Денис Керман, так і його підлеглі, виконують покладені на них обов’язки.
Між тим, досить часто лунають запитання – чим займатиметься управління ДБР у південному регіоні? Спробуємо на прикладах злочинів, які вже розслідуються іншими органами правопорядку, пояснити підслідність Бюро.
У липні 2018 року інспектора відділу нагляду і безпеки Державної установи «Софіївська виправна колонія №55» обвинувачено у намаганні пронести через контрольно-пропускний пункт наркотичні речовини. За місяць до цього інциденту, у червні, під час передачі неправомірної вигоди затримано старшого інспектора з мобілізаційної роботи іншої державної установи – «Херсонського слідчого ізолятора».
Вже у серпні цього ж року затримано військовослужбовця однієї з військових частин Херсонщини. За версією слідства, він незаконно реалізовував 2 пістолета-кулемета іноземного походження та ручний кулемет Дегтярьова, а також 250 штук набоїв різного калібру. Тоді ж повідомлено про підозру військовому комісару, що за версією слідства, керуючи власним автомобілем, здійснив наїзд на подружжя. Внаслідок ДТП чоловік та жінка загинули на місці.
У квітні 2018 року під час отримання неправомірної вигоди розміром 600 доларів затримано офіцера відділення оперативних чергових Херсонського об’єднаного міського військового комісаріату.
У травні цього ж року обвинувачено керівника одного зі структурних підрозділів Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області. За версією слідства, податківець отримав неправомірну вигоду в розмірі 8 тисяч гривень.
Роком раніше – у вересні 2017-го – на території Голопристанського району під час отримання неправомірної вигоди в розмірі 10 тисяч гривень затримано працівника Державної прикордонної служби. Не відрізняють і військовослужбовці Нацгвардії, адже лише два місяці тому під час отримання неправомірної вигоди у розмірі 3500 доларів США було отримано прапорщика військової частини №3026.
Як бачимо, розмаїття складів злочинів досить фундаментальне. Нагадаємо, що до підслідності ДБР відносяться злочини як топ-посадовців, так військовослужбовців. Окрім цього, величезний прошарок (в кількісному вимірі) лежить у царині корупційних правопорушень. Саме тому потрібно всіма силами намагатись контролювати запуск територіальних управлінь Бюро в регіонах, проводячи періодичний моніторинг їхньої роботи”.
Фото зі сторінки Radio Svoboda