Європейська палата аудиторів опублікувала звіт з аудиту ефективності підтримки ЄС у боротьбі з «великою корупцією» в Україні за 2016-2019 р.р. Про це повідомляє прес-служба Представництва ЄС в Україні.
Європейська комісія вітає звіт і виконуватиме його рекомендації.
Зокрема,
Комісія вітає висновок Палати про те, що підтримка ЄС і значна кількість вжитих заходів у боротьбі України з корупцією сприяли просуванню процесу реформ.
Щодо створення антикорупційних інституцій, Палата вважає, що цьому слід було приділити менше уваги. В свою чергу, Європейська Комісія й надалі дотримується думки, що згідно з найкращою міжнародною практикою, підтримка цих інститутів була надзвичайно важливою в забезпеченні України необхідною інституційною інфраструктурою, яка є нeзамінною передумовою для успішної протидії корупції.
Як наслідок, Україна має повноцінну антикорупційну архітектуру. І вона вже почала приносити відчутні результати, серед яких тюремні ув’язнення корумпованих чиновників. Європейський Союз також підтримав запровадження безпрецедентної та прозорої системи електронного декларування доходів, яка вимагає від посадових осіб і політиків розкривати інформацію про свої приватні активи.
Єврокомісія погоджується з Палатою, що потрібно більше результатів.
Сильні корисливі інтереси творять жорсткий опір зусиллям щодо реформування. Це є явною ознакою того, що реформаторські дії починають руйнувати основні корупційні схеми.
Готовність та відданість керівництва та законодавчих органів України швидкому та ефективному впровадженню реформ буде запорукою досягнення нових результатів.
Також важливим є прискорення судової реформи. Останнього часу, по завершенню періоду, що проходив оцінку Європейської палати аудиторів у 2019 році, такі обнадійливі події як пропозиція України щодо участі ЄС та міжнародної спільноти у процесі перевірки доброчесності та відбору до органів судового самоврядування, свідчать про те, що Україна готова прискорити процес реформування.
Антикорупційні органи, створені за підтримки Європейського Союзу та міжнародної спільноти, працюють дедалі успішніше, але утримувати їх від політичного тиску та впливу залишається комплексним завданням.
Невдовзі можна очікувати більше результатів, оскільки ці установи вже повноцінно функціонують, в той час як складні розслідування починають приносити свої плоди. Наприклад, з моменту свого нещодавнього створення Вищий антикорупційний суд розглянув 147 справ. Це свідчить про те, що системна корупція на високому рівні не лише все частіше розкривається, але й люди, які стоять за нею, притягуються до відповідальності.
Комісія підтримує рекомендацію Палати щодо подальшого посилення підтримки як активного громадянського суспільства України, так і журналістських розслідувань. Вони допомогли розкрити багато корупційних схем в Україні. Палата також надала ряд корисних рекомендацій, які мають на меті покращити ефективність, прозорість і доступність інформації щодо заходів підтримки ЄС. Комісія готова їх втілити.
Зусилля України щодо подолання корупції та реформування судової системи продовжують залишатися в центрі інтенсивного політичного діалогу між ЄС та Україною. Як і в минулому, комплексні заходи підтримки ЄС у галузі протидії корупції зосереджуватимуться не лише на її подоланні, а й на закритті простору для корупції. Дії, що підвищують прозорість, такі як цифровізація та запровадження сучасного закону про адміністративну процедуру, – це елементи, над якими триває інтенсивна робота. ЄС і надалі підтримуватиме Україну в її зусиллях посилити боротьбу з корупцією.