Спільнота людей, що кохаються в авторській пісні, не надто велика. Але дуже згуртована і чуйна. Спроможна проводити потужні творчі заходи без огляду на кордони й допомагати не лише один одному. Особливо це стало помітно під час війни.
Неформальне громадське об’єднання Запорізький Центр авторської пісні було створено п’ять років тому для більш ефективної та скоординованої роботи бардівських структур з іншими митцями міста. До повномасштабного вторгнення його учасники здійснювали різноманітні потужні творчі проєкти, кілька разів організовували фестивалі авторської пісні “Байда”. Про те, яку діяльність Центр веде у прифронтовому Запоріжжі, розповіла його художня керівниця і засновниця Театру поетичної пісні Олена Алексєєва.
Рівень концертів не залежить від фізичної присутності організатора
“Звісно, на початку був шок. Але одразу почали дзвонити наші друзі з Америки, Німеччини, Ізраїля, Австралії, Франції… Вони питали, що найперше потрібно. Ми одразу подумали про запорізький військовий шпиталь, який з перших днів приймав поранених з передової. Тож налагодили постійний контакт з волонтеркою шпиталю, головою громадської організації «Запорозькі берегині» Оленою Шевчук.
Особливо вдячні сімейному літературно-музичному клубу з Америки “Синій тролейбус”. Його члени одразу стали організовувати зум-концерти і збирати кошти. На початку це було хаотично, але підтримка пішла”.
Через хворобу батьків, які не могли ходити до сховища, пані Олена змушена була навесні минулого року евакуюватися разом із ними до Німеччини. Проте діяльність Центру не завмерла після її від’їзду. Навпаки.
“Усе, що пов’язане з брендом Запорізького Центру авторської пісні, я регулярно курую. І як художній керівник, роблю усе, аби заходи відбувалися на достойному рівні. Де я знаходжуся фізично, значення не має”, – каже Олена Алексєєва.
Потреби військового шпиталю – на першому місці
І це не порожні слова. Влітку минулого року запорізькі барди надали нове дихання проекту “АртПідтримка”. Він реалізовувався у виставковій залі Запорізької облорганізації Національної спілки фотохудожників України мистецьким об’єднанням «Колорит» та музикантами міста, яким була запропонована співпраця. Таким чином, в червні-липні відбулося чотири концерти «БардПідтримка». Олена Алексєєва писала сценарій кожного, розробляла афішу та запускала рекламу в соцмережах. Завдяки цьому до збору благодійних коштів на потреби військового шпиталю долучалися не лише запорізькі поціновувачі авторської пісні, а й друзі з інших міст країни та з-за кордону.
До речі, закордонні друзі проводили і власні благодійні акції на підтримку нашого шпиталю. Бо авторитет запорізької авторської пісні дуже високий, і благодійники були впевнені, що жодна копійка чи то цент не буде витрачена не за призначенням.
Тож Михайло Гантман і Ольга Васильєва разом з Віталієм і Тетяною Басенками (ці два подружжя у 2015 році переїхали до Німеччини та Ізраїлю, аби їхні податки не йшли на фінансування російської військової машини) організували в Ізраїлі серію концертів, де місцеві мешканці також складали пожертви для цільової підтримки запорізького військового шпиталю. Барди витратили на це частину власних відпусток, і зібрали дві тисячі євро, які передали запорізькому благодійному фонду «Джерело єдності» (засновники Андрій та Анна Омельчак). За словами Олени Алексєєвої, Андрій з Анною дуже допомогли знайти і придбати необхідне на той момент медичне обладнання.
З середини літа минулого року проект «БардПідтримка» реалізується у творчій вітальні “У Світлани” (засновниця Світлана Яланська). Організаційними і технічними питаннями займаються актори Театру поетичної пісні Олена Суровикіна і Жан Сєлєзєнєв. Тут, у камерному форматі було відзначено 90-річчя нашого славетного земляка, композитора Віктора Берковського, пройшов фестивальний концерт «Байда-2022», у грудні відбувся сольний концерт Олени Алексєєвої.
А цього року творчі зустрічі з відомими в Україні авторами і виконавцями стали практично регулярними. Зокрема, відбулася програма My Way (класичні твори зарубіжної естради мовами оригіналів виконували Жан Сєлєзєнєв, Сергій Хмиров та Микола Ісаєв), потім радував своїм мистецтвом Володимир Васильєв (Харків), а на початку серпня відбулася дружня зустріч з Дмитром Долговим (Київ-Запоріжжя).
Фактично кожна з цих подій стає додатковим джерелом пожертв, які так само йдуть на потреби шпиталю та (за потреби) внутрішньо переміщених осіб. Так, на традиційному вже концерті до дня народження Віктора Берковського, у якому взяли участь актори Театру поетичної пісні, учасники Запорізького Центру авторської пісні, корифей запорізького бардівського руху Олександр Паталах і заслужений діяч мистецтв України Сергій Хмиров, та за підтримки наших закордонних друзів, було зібрано 11 200 гривень, на які була придбана морозильна камера для медичних потреб на фронті. А донати після дружньої зустрічі з Дмитром Долговим склали 4,5 тисячі гривень та допомогли у справі придбання ще одного дуже важливого агрегату для реанімаційного відділення шпиталю.
Дружнє середовище лікарів і бардів
Зрозуміло, «МИГ» не міг не розпитати Олену Алексєєву, як складається її життя у Німеччині. Доля привела її до міста Білефельд (земля Північний Рейн-Вестфалія). Першочерговим завданням Олени було вирішення питань фізичної та психологічної адаптації батьків, тож вона познайомилася з багатьма лікарями, які виявилися поціновувачами жанру авторської пісні і навіть колегами. Наприклад, лікарка Оксана Берлін є водночас лідеркою місцевого клубу авторської пісні «Бардяги».
Взагалі у Білефельді живе чимало представників бардівського середовища, які переїхали до Німеччини років 20-30 тому. Це люди, що відбулися як особистості у своїх професіях та житті в цілому, й нині активно підтримують Україну. Серед них досить багато російськомовних німців та євреїв, і так вийшло, що перші бюрократичні процедури Олена з батьками проходила через синагогу, де склалася потужна волонтерська спільнота.
“Нам дуже допомогла соціальна працівниця синагоги Олена Єгорова та інші співробітники, які буквально за руку водили нас по інстанціях, допомагали з листуванням, перекладом документів тощо. Тож коли вони попросили допомогти в організації концерту для громади силами переселенців, я радо погодилася. І то було дуже цікаво, бо серед переселенців виявилося багато людей з високим професійним художнім рівнем. Я мала честь написати сценарій і зрежисувати дуже пристойну програму, яку показали у синагозі.
На цьому заході були присутні представники ратуші, яким концерт дуже сподобався, і вони запросили нас зробити програму на більшу авдиторію. Що й відбулося трохи згодом у великій залі одного з культурних центрів Білефельда – то був благодійний концерт на підтримку України”.
Німецький Білефельд мав би стати побратимом Запоріжжя
А з грудня бардівсько-лікарське середовище Білефельда почало допомагати діячам авторської пісні, які потребували лікування. Першим став відомий харківський волонтер та ведучий міжнародних бардівських зум-ефірів. Згадана Оксана Берлін разом із Анною Копп і Олександром Іщенком кілька місяців займалися вибором клініки, організацією процеса діагностики, що дало змогу в березні розпочати лікування. Потім друзі допомогли транспортувати до Німеччини важко хворого чоловіка багаторічної помічниці Театру поетичної пісні Марини Светловської. Одну з організаторок фестивалю «Байда» Тетяну Житницьку влаштували під Штутгартом. А в червні на лікування до Білефельда поїхав знаний запорізький бард Сергій Кучма.
“Усі, хто нас підтримує, роблять колосальну роботу. Дехто допомагає фронту ще з 2014 року. У свій вільний час, не маючи за це жодної копійки. І не кричить про це на кожному кутку. Вони щиро підтримують Запоріжжя і запоріжців. Мабуть, треба після перемоги клопотатися, аби Білефельд став нашим містом-побратимом”, – каже Олена Алексєєва.
За усіма цими справами Олена Алексєєва не полишала і педагогічної діяльності: у жовтні минулого року в традиційному вжде зум-форматі відбувся 14-й Всеукраїнський відкритий дитячо-юнацький фестиваль-майстерня авторської пісні «Сонячний зайчик» (організаторами є Український Державний центр позашкільної освіти Міністерства освіти та науки України, Департамент освіти і науки Запорізької міської ради, ЗПО «Міський Палац дитячої та юнацької творчості» Департаменту освіти і науки Запорізької міськради та Запорізький Театр поетичної пісні). Тоді до заходу доєдналася молодь з більше ніж десяти країн світу.
А на початку липня цього року Олена вже провела першу педагогічну нараду для проведення 15-го ювілейного «Сонячного зайчика», який впевнено крокує до міжнародного статусу. Звичайно, не сам по собі, а силами організаторів. Запланована дата проведення – 21-22 жовтня 2023 року.
Запорізький Центр авторської пісні узяв активну участь у підготовці ювілейного концерту до 40-ї річниці Міжнародного фестивалю авторської пісні та поезії «Байда», який відбувся 2 вересня у творчій вітальні «У Світлани». У першому відділенні хедлайнером виступив президент Всеукраїнського об’єднання діячів авторської пісні Вадим Гефтер (Донецьк-Запоріжжя-Дніпро). У другому відділенні взяли участь гості з інших міст України, серед яких – Галина і Наталія Лук’янови (Бахмут-Дніпро), Олег Попенко та Наталка Бобко (Дніпро), Юрій Філіппов та Олексій Родівілін (Кам’янське), а також господарі свята – члени Запорізького Центру авторської пісні та Театру поетичної пісні.
Слідкуйте за анонсами! Попереду ще декілька цікавих ювілеїв…
Хай усе складеться якнайкраще!
Ганна ЧУПРИНА, фото з архіву Запорізького Центра авторської пісні
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів