У Запорізькому обласному художньому музеї відкрилася виставка “Акварель” чудової мисткині Лариси Єрмак. На ній представлені більше 120 робіт різних форматів, жанрів, творчих періодів художниці, які поєднує прозора, на позір легка, та дуже вибаглива до майстерності техніка – акварель.
Це прекрасна подія у художньому житті прифронтового Запоріжжя, яка підкреслює нашу стійкість та силу духу. Бо метафорично “Акварель” може бути двічі рекордсменкою: і як найкоротша, і як найдовша виставка у нашому музеї. Пані Лариса відкрила її 23 лютого 2022 року, коли повітря було перенасичене напругою, що вибухнула наступного дня повномасштабним російським вторгненням…
“Одноденна виставка”? Та її кураторка Ольга Дворна на повторному відкритті 10 листопада 2023 року сказала: “Можна вважати, що насправді виставка Лариси Єрмак триває 625 днів. Роботи майстрині весь цей час перебували в музеї, а сьогодні ця колекція просто знову вийшла на публіку. Та ще й доповнена новими чудовими творами”.

“На самому початку повномасштабного вторгнення мені здавалося, що саме виставка (якій вже не можна було дати ради, крім як залишити в музеї), затримала мене у Запоріжжі. Але майже одразу зрозуміла, що це, можливо, привід, але не причина. Я відчула, що тут моя рідна земля, моє місто, усі мої почуття, і я нікуди звідси не поїду… Від розпачу мене врятував волонтерський центр “Паляниця”, куди я ходила плести сітки, а потім долучалася до інших волонтерських справ. А потім відчула, що можу узяти до рук пензлі…” – поділилася пані Лариса.
Художниця брала участь у благодійних проєктах “Броня” та “Арт-Підтримка” (Запоріжжя), мистецькому проєкті “Херсонщина – це Україна”, який проходив минулого року в Умані на підтримку окупованих регіонів України. Високоякісні друковані копії її вражаючої роботи “Наша весна”, присвяченої Маріуполю, зібрали чимало коштів на аукціоні у Великій Британії Auction for Ukraine.

Лариса Єрмак – одна з небагатьох діячів образотворчого мистецтва, яка віднайшла у собі сили творчо рефлексувати на події, що відбуваються тут і зараз. Один з прикладів. Бавовна стала уособленням нашого життєдайного світосприйняття, коли почуття гумору здатне перетворити вибухи на милу рослинку. І саме гілочка бавовни, подарована друзями, стала поштовхом для створення Ларисою серії “Квіти війни”, чільне місце серед яких займають білі пухнастики. Власне, не тільки білі) Бо міняться різними кольорами в залежності від настрою і обставин у картинах “Небесна бавовна”, “Бавовна до сонця”, “Бавовна до землі”, “Бавовна до зірок”…
Серце мисткині ятрять і драматичні події, про що свідчать згадана “Наша весна” та присвячена минулорічній запорізькій трагедії картина “Кардіограма війни” (до речі, ці роботи художниця подарувала музею, де починають створювати колекцію картин, створених під час війни).

Відновитися цього літа допоміг пленер на Закарпатті, з якого художниця привезла роботи, що лікують душу…
Під час повномасштабної війни роботи Лариси Єрмак побували на виставках у Києві (до річниці повномасштабної війни) та на Міжнародній виставці International women’s ART FESTIVAL FRIDA ALBANIA.

… “Акварель” – пречудова демонстрація закоханості в життя, природу в усіх проявах. Тут є міні-акварелі Хортиці, скетчі й етюди, а також масштабні пейзажі з українських та закордонних пленерів, натюрморти, портрети. І дуже багато квітів…
“Для мене творчість – це велика праця і велике щастя… Зараз творчість мені дозволяє наповнювати своє життя яскравими подіями та трохи надихати інших. Кожної миті дякую нашим захисникам, що дарують мені таку можливість. Сподіваюся після Перемоги поділитися новими роботами, створеними олійними фарбами ”, – сказала пані Лариса.

“А поки давайте милуватися акварелями фантастичної чарівниці Лариси. Бо те, що вона робить зі стихіями води і кольорів, можна назвати лише дивом”, – запросила директорка музею Інга Янкович.
Виставка триватиме до 10 грудня. Зустрітися з художницею можна буде і на авторських екскурсіях у “Мистецькі вихідні”. Слідкуйте за анонсами на сторінках музею у соцмережах!
Ганна ЧУПРИНА, фото авторки