Наближається літо. Зазвичай у травні «МИГ» інформував читачів, які найбільш привабливі мандрівки пропонують клієнтам запорізькі туристичні агенції та оператори. Цього року навіть страшно було брати слухавку, аби зателефонувати партнерам – чи працюють вони ще взагалі?
Слава Богу, з’ясувалося, що працюють, хоча настрої не надто оптимістичні. Зрозуміло, що літнього закордонного туризму не буде. Щодо внутрішнього напрямку, на який переорієнтовується зараз увесь світ, то тут проблеми. Об’єктів для відпочинку в Україні багато, та дуже муляє невизначеність. Бо, наприклад, власники баз відпочинку на Азові не знають, чи дозволено буде їм приймати гостей хоча б із другої половини липня. А якщо дозвіл і надійде, то чи є сенс відкриватися на півтора місяці? До того ж, потрібно буде забезпечити відповідні ситуації санітарні норми. Чи встигнуть впоратися, коли про конкретику цих норм теж поки нічого не чути?
Аби картина була більш повною, «МИГ» поцікавився у почесної голови ГО «Запорізька обласна туристична асоціація» Людмили Брацило, як загалом почувається турбізнес області, чи допомагає громадська організація шукати шляхи виходу з кризи, наскільки перспективним є внутрішній туризм і яким чином мають вплинути на ситуацію місцева та центральна влада. Людмила Федорівна надала вичерпну відповідь на усі питання.
На передньому краї пандемії
“Добре відомо, що туристичний бізнес практично у всі часи був дуже схильним до ризиків і загроз… Та цього разу він взагалі отримав нокаутований удар від всесвітньої пандемії, саме тут рахують найсуттєвіші фінансові та моральні збитки і навіть фізичне виснаження працівників, які вдень і вночі намагалися рятувати ситуацію…
Практично кожному суб’єкту туристичної діяльності області довелося докласти неабияких зусиль, щоб залагодити проблемні ситуації з клієнтами. Не дивлячись на форс-мажорні обставини, вдалося знайти порозуміння у вирішенні фінансових питань та відтермінуваннітурів. І це при тому, що ніяких рекомендацій «згори» не надходило і все доводилося вирішувати самотужки, почасти просто «з колес»…
На карантині першою реакцією запорізького турбізнесу, як і в цілому українського, було: оговтатися, визначитися з обсягами втрат і осмислити те, що відбувається.
Ряд фірм згорнули діяльність. Інші сподіваються на кращі часи
Наразі туристична галузь України майже повністю зупинилась. В’їзні туристичні оператори отримують поодинокі заявки туристів-оптимістів на подорожі на 2021 рік, готелі зупинили свою роботу, не працюють гіди та практично весь супутній бізнес, який годував і розважав мандрівників.
Найбільше, звичайно, постраждали надавачі послуг з виїзного туризму. Через закриття кордонів і аеропортів [з усіма наслідками] багато підприємств виявилися на межі закриття і банкрутства. Та оскільки у операторів внутрішнього туризму запасна «подушка» зазвичай менша, зупинка внутрішніх турів відбилася суттєво і на них… Достеменно відомо, що ряд туристичних фірм, в тому числі і запорізьких, змушені були офіційно згорнути свою діяльність, або натомість шукати себе у більш актуальному на сьогодні бізнесі…
Експерти вважають, що вихід з кризи і відновлення ринку буде хвилеподібним і затяжним. Однак, попри все, основна маса запорізьких представників турбізнесу має сподівання на кращі часи.
Голова Виконавчої ради ГО ЗОТА Рімма Маруфенко постійно комунікує з нашими колегами, опрацьовуючи в дистанційному режимі інформацію, отриману з інших регіонів, та рекомендації експертів, які час від часу з’являються в інтернет-середовищі.
Для 40-мільйоної країни ресурсів внутрішнього туризму буде досить
За словами президента громадської спілки «Національна туристична організація України» [її членом є і ГО ЗОТА] Івана Ліптуги, “зараз склалася унікальна ситуація в світі, коли вирівняли можливості всіх країн і всіх бізнесів. І саме тому наша країна має унікальний шанс і використовувати його, щоб зробити впевнений ривок вперед”.
Переконані: для сорокамільйонної України внутрішнього туризму буде досить.
Хочеться вірити в прогноз ще одного поважного експерта:
“Готелі в цьому році знизять ціни до мінімуму, ресторани будуть раді кожному клієнту, а вартість літра бензину обіцяє бути найнижчою за останні десять років”, – вважає заступник голови комітету з туризму Торгово-промислової палати України Володимир Царук.
Проведений вибірковий моніторинг настроїв запоріжців засвідчив: вони почали замовляти місця на літній відпочинок в оздоровчих закладах на Азовському узбережжі. Тож певні позитивні зрушення при відміні карантинних заходів у літній період можливі.
Оптимістично налаштована і наша секція екскурсоводів. Разом з операторами внутрішнього туризму вони готують нові, ексклюзивні пропозиції та підвищують свій методичний рівень на онлайн-курсах. Але в силі залишається наша вимога, яку ми ставимо вже декілька років поспіль перед Запорізькою міською радою: прописати вимоги до гідів та екскурсоводів у спеціальному Положенні і врахувати в ньому відповідні кваліфікаційні вимоги. Адже не можна допустити, щоб дво-триденні курси, які часом організовуються, використовувалися як індульгенція для занять екскурсійною діяльністю. Тим паче що Україна вже офіційно імплементувала європейські вимоги у цій царині.
…але влада має спростити усі бізнес-процеси
За словами президента Національної туристичної організації України Івана Ліптуги, перше, що необхідно зробити ще до завершення карантину, – це внести зміни до законів України про туризм і про курорти з метою максимального спрощення всіх бізнес-процесів в даній сфері. Крім того, необхідно скасувати ліцензування туроператорської діяльності, яке давно не працює, зробити добровільною і декларативною категоризацію готелів, а також впорядкувати на державному рівні діяльність гідів та екскурсоводів. Також президент Національної туристичної організації України вважає за необхідне радикально спростити податкові правила для експорту туристичних послуг і підвищити бюджетні витрати на маркетинг туристичних пропозицій.
“Ми зараз працюємо над розробкою антикризової стратегії, яка буде базуватися на рекомендаціях Всесвітньої туристичної організації. До роботи залучено всі зацікавлені сторони”, – розповіла УНІАН голова Держагентства розвитку туризму Мар’яна Олеськів.
Ці рекомендації розділені на три ключових напрямки:
- управління кризою та зменшення її впливу,
- забезпечення стимулів і прискорення відновлення;
- підготовка до майбутнього розвитку.
Перші два напрямки включають розвиток цифрових навичок і створення механізмів і стратегій кризового менеджменту, а також комунікаційну стратегію, яка покликана розвивати внутрішній туризм і включати в себе комунікацію під час і після карантину.
Тимчасом з галузі зняли 240 мільйонів…
“Сьогодні для запуску галузі як ніколи необхідна підтримка держави. Очевидно, що виклики стоять непрості, адже проблемами туризму в Україні роками ніхто предметно не займався. Але настав час подумати над тим, як допомогти галузі в цей непростий період, адже очевидно, що пандемія буде ще довго тримати всю планету в страху, і поки не з’явиться вакцина, люди будуть боятися подорожувати”, – вважає пані Мар’яна.
Саме цю думку щодо посилення ролі держави та відновлення єдиної управлінської вертикалі в розвитку туризму і курортів сповідує і наша організація. Але все буде залежати від того, чи вдасться керівнику нашого новоспеченого керівного органу [Держагентство розвитку туризму запрацювало 1 квітня 2020 року, – ред.] при наступному коригуванні бюджету «вибити» бодай невеликі кошти для організації роботи Держагенства, яке на сьогодні складається з одного працівника – неї самої. Адже при нещодавньому перерозподілі бюджетних коштів ніхто навіть не згадав про внесок турбізнесу у повернення українців додому з початком пандемії, більше того, з галузі зняли заплановані 240 мільйонів гривень.
…а в ЗОДА ліквідували відділ туризму
За цих умов багато що залежить від місцевої влади. Та і тут Запорізькій області не пощастило. Під час останнього коригування структури Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА було ліквідовано відділ туризму та рекреаційної діяльності і тепер у складі Департаменту взагалі відсутні фахівці цього напряму. І це в той час, як утворення місцевих територіальних громад ставить на часі надання новоспеченим фахівцям необхідної, бодай методичної, допомоги. Турбує і той факт, що не працює вже близько двох років профільна Координаційна рада при Запорізькій ОДА.
Необхідно терміново виправляти цю ситуацію, щоб консолідованими зусиллями громадськості, регіональної влади, місцевих територіальних громад, передусім Запорізької міської ради зрушити з місця наявні проблеми в розвитку внутрішнього туризму.
Орієнтир – медичний та зелений туризм
Очевидно, слід дослухатися до думки депутатки ВРУ 8-го скликання Анни Романової, яка зазначає, що фактор санітарії та гігієни в посткоронавірусний період вийде на перше місце серед вимог відпочивальників. Тому вона радить звернути увагу на можливості санаторних та оздоровчих закладів, а також сільських садиб, які запропонують відповідний медичний супровід.
Запорізька область має непогані наявні можливості медичного оздоровчого туризму і потужні його перспективи. Тож місцевим територіальним громадам слід саме робити пріоритетом уже сьогодні. А ще залишається актуальним поновлення та розробка нових внутрішніх міжрайонних туристичних маршрутів та планування туристичних мандрівок з усіх територій області до обласного центру та прилеглих областей”.
Про деякі цікаві пропозиції туристичних агенцій нашої та інших областей України розповімо у наступних номерах.
Підготувала Ганна ЧУПРИНА