Каліфорнійські вчені розробили технологію, яка «читає» думки. Створений ними пристрій «мозок-машина» (ІМТ) перетворює мозкові сигнали в слова або аудіовиходи. Це може повернути здатність до спілкування тим, хто втратив мову через хворобу або внаслідок травми. Представлені науковцями інтерфейси МОЗОК-машина (ІММ) записують нейронну активність безпосередньо з кори головного мозку.
Під час тестів двом учасникам з тетраплегією (повним паралічем усього тіла нижче шиї) імплантували масиви мікроелектродів в моторну кору головного мозку, зокрема, у супромаргінальну звивину, яка відповідає за формування внутрішнього мовлення. Вивчалися чотири процеси у нейронах мозкової кори – слухове розуміння, читання слів, внутрішнє мовлення та вокалізована мова.
Пацієнти з імплантованими сітками на лобовій, тім’яній і скроневій ділянках три дні поспіль мовчки читали або вимовляли вголос написані на екрані чи озвучені вісім слів. Шість слів існують насправді – пітон, ковбой, поле бою, ложка, телефон та плавання, два вигаданих – nifzig і bindip – додали для вивчення фонетичного представлення.
Всі фази – читання, внутрішнє озвучення, мовлення – оброблялися з використанням комп’ютерної моделі, щоб розшифрувати та інтерпретувати мозкові сигнали пацієнтів. Точність декодування даних в офлайн-аналізі загалом становила 55 відсотків, і 24 відсотки – для кожного учасника окремо. Онлайн-тестування виявилося успішнішим – показники точності внутрішнього мовлення на ІММ сягнули 79 відсотків і 23 відсотків відповідно
Деякі неврологічні захворювання (як-от бічний аміотрофічний склероз) та посттравматичні ураження головного мозку можуть призвести до втрати мови, а у найгіршому разі – позбавити людину будь-яких засобів зв’язку. Пацієнти з БАС вважають німоту найсерйознішою своєю проблемою, тож інтерфейс мозок-машина є обнадійливою технологією для «обходу» неврологічних порушень.