Рада Європи ухвалила першу юридично зобов’язувальну угоду – Рамкову конвенцію про штучний інтелект, права людини, демократію і верховенство права – 17 травня під час щорічного засідання Комітету міністрів РЄ у Страсбурзі.
Цей договір регулює використання ШІ, і, поміж іншого, вимагає гарантувати, що системи ШІ не використовуватимуться для підриву демократичних інститутів і процесів: “Договір, який також відкритий для неєвропейських країн, встановлює правову базу, яка охоплює весь життєвий цикл систем штучного інтелекту та усуває ризики, які вони можуть становити, одночасно сприяючи відповідальним інноваціям”.
Документ два роки розроблявся спеціальним міжурядовим комітетом, де були представлені 57 країн, бізнес та громадські організації. Конвенція регулює використання ШІ-інструментів у державній і недержавній сферах, охоплює всі аспекти їх застосування і пов’язаних з цим ризиків у контексті дотримання прав людини і поваги до демократичних стандартів.
Країни, що приєдналися до конвенції, мають подбати про законодавчі механізми захисту осіб, чиї права можуть порушуватися через технології ШІ, та розробити процедурні запобіжники від зловживання ШІ, з урахуванням особливостей національного законодавства. Конвенція не діятиме у сферах національної оборони та дослідницької діяльності, окрім випадків, коли тестування ШІ-систем може створювати ризики для прав людини, демократії та верховенства права.
Країни-учасниці зобов’язані розробити незалежний механізм нагляду за дотриманням положень конвенції. Її відкриють для підписання 5 вересня 2024 року на конференції у Вільнюсі.