Церковне свято 9 квітня за новим і старим стилем, що не можна робити, у кого іменини
9 квітня за новим церковним календарем православні віряни згадують святого мученика Євпсихія і святого преподобномученика Вадима.
9 квітня за новим стилем (22 квітня за старим) — день пам’яті святого мученика Євпсихія і преподобномученика Вадима архімандрита і сім його учнів.
Євпсихій народився в місті Кесарії Каппадокійській.
Його сім’я була знатною, сам він виховувався в християнських традиціях і одружився з християнкою. Так сталося, що під час його весілля язичники влаштували жертвопринесення богині Фортуні в її кесарійському храмі. Євпсихій зібрав народ і зруйнував цей храм, а після цього роздав усе своє майно і приготувався чекати на своє покарання.
Імператор Юліан надзвичайно розлютився, коли дізнався про зруйнований храм Фортуни, і в помсту покарав усе місто: одних — стратив, інших — відправив на заслання і на військову службу, у церков забрав їхнє майно. Місто позбавили його назви — Кесарія (в перекладі означає «царственне») і статусу, а нарекли його простим селищем Маза. Жителів обклали важкою даниною. Євпсихія ж спочатку змушували принести жертву ідолам, але той відмовлявся. Тоді святого катували, після чого він загинув мученицькою смертю. Коли під час походу на персів загинув і сам імператор, кесарійці побудували храм над могилою Євпсихія. Мощі святого мали чудодійну силу і зцілювали людей.
***
Преподобномученик Вадим жив у перському місті Віфлапаті в IV столітті.
Неподалік від міста він побудував монастир і жив там як чернець. За часів гоніння на християн Вадим потрапив під переслідування, його і сімох його учнів схопили і вимагали зрадити віру.
Чотири місяці їх мучили і один із наближених правителя — князь Нірсан — не витримав і відрікся від Христа. Йому обіцяли свободу в обмін на те, що він стратить Вадима. Князь виконав вимогу, але не зміг із цим жити й одразу ж наклав на себе руки. Учні Вадима вийшли з в’язниці після смерті правителя.
Свято 9 квітня за старим стилем — день пам’яті мучениці Матрони Солунської.
Про що говорять прикмети на 9 квітня
У народному календарі 9 квітня — свято Вадим Ключник.
Прикмети цього дня говорять про майбутній урожай і погоду:
- день видався вітряний і туманний — буде багатий урожай;
- хмари синього кольору — чекай дощу і тепла;
- зацвіли кульбаби — встановиться тепла погода.
- погода змінюється — літо буде посушливим.
Цього дня заведено збирати березовий сік: згідно з прикметою, якщо соку багато, то літо буде непогожим і прохолодним.
Що можна робити 9 квітня
У святих цього дня просять допомоги позбутися гордині й корисливості, знайти душевну стійкість. Святий Вадим є небесним покровителем тих, хто носить це ім’я.
Триває Великий піст 2024 — тим, хто постує, дозволяється гаряча їжа без олії.
За народною традицією цього дня чистять джерела (ключі), звідси й назва дня — Вадим Ключник. Вважається, що якщо вмитися і напитися джерельної води, то можна зміцнити здоров’я.
Що не можна робити 9 квітня
Серед заборон, що сьогодні не можна робити — лаятися, скандалити, пліткувати, заздрити, ображати людей або тварин, відмовляти в допомозі, милостині.
Народні прикмети не велять цього дня довго спати — можна проспати своє щастя.
Також потрібно дбайливо поводитися з водою — вважається, що якщо пролити її, то можна накликати біду.
9 квітня — іменини сьогодні
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначає Вадим.
https://www.unian.ua/lite/holidays/yake-sogodni-cerkovne-svyato-9-kvitnya-2024-roku-golovni-zaboroni-dnya-12209811.html