Два роки тому, 4 березня 2022 року, російські збройні сили атакували та захопили Запорізьку АЕС. Відтоді законний оператор атомних електростанцій України «Енергоатом» не контролює цей ядерний об’єкт, а події, які там відбуваються, є постійною серйозною радіаційною загрозою для населення Запорізької, Дніпропетровської областей та навіть за їх межами. Тому показово, що з нагоди другої річниці тимчасової окупації станції саме у Запоріжжі ядерні експерти міжнародної громадської природоохоронної організації Greenpeace у співпраці з Запорізькою обласною військовою адміністрацією провели прес-конференцію і презентували свій аналіз ядерної кризи на атомній електростанції.
Модераторка заходу, представниця Greenpeace-Україна Альона Морозюк зауважила, що Greenpeace з першого дня повномасштабної війни Росії проти України, ще до окупації ЗАЕС, звертався до всього світу аби попередити про наслідки вторгнення росіян до Енергодару. І з того часу постійно моніторить безпекову ситуацію на атомній станції, документує за допомогою супутникових знімків злочини росіян на цьому ядерному об’єкті, а також домагається того, щоб «Росатом» був покараний санкціями за ці злочини.
Як зазначив заступник голови ЗОВА Євген Мироненко, є багато чинників, які не дають повної гарантії безпеки ЗАЕС в умовах тимчасової російської окупації. Зокрема на станції наразі працює лише 50 відсотків від необхідної кількості персоналу. Тому підтримувати ефективну діяльність дуже складно. До того ж відомо про застосування тортур щодо українських працівників, величезний психологічний тиск на них, погрози життю близьким. На станції постійно присутні збройні сили ворога, військова техніка, а територія по периметру замінована. І це також становить величезну загрозу.
– Враховуючи події минулого літа, коли ворог свідомо підірвав Каховську ГЕС, ми повинні бути готовими до найгірших наслідків, які можуть відбутися, – наголосив посадовець. – Нашим департаментом цивільного захисту спільно з Головним управлінням ДСНС минулого року були розроблені плани реагування на випадок спровокованої чи спричиненої ворогом аварії на ЗАЕС. Влітку було проведено декілька практичних навчань щодо евакуації населення. Одне було надзвичайно масштабне, наближене до реальних подій. У випадку трагедії на контрольованій урядом України території підлягає евакуації 23 населених пункти – близько 140 тисяч осіб. З них приблизно 21 тисяча – це мешканці міста Запоріжжя з Дніпровського та Хортицького районів. Ми якісно відпрацювали. Було визначено пункти збору, дезактивації тощо. Виявили деякі недоліки і врахували їх. Провели низку командно-штабних навчань. В кожному органу самоврядування є відповідальні особи щодо евакуації, розроблені необхідні маршрути, є транспорт. Усі служби скомуніковані, знають, що робити, щоб не допустити паніки, і готови до миттєвого реагування в разі необхідності. На сайті ЗОВА є відповідні рекомендації стосовно того, що робити у разі радіаційної небезпеки. Час складний і я наголошую, що не тільки влада, а й кожна людина має персонально бути готовою до різних подій на ЗАЕС — мати тривожну валізку, знати основні рекомендації, що робити у разі катастрофи, пройти домедичну підготовку.
Євген Мироненко також наголосив на необхідності донесення до європейської та світової спільноти правди про ситуацію на ЗАЕС і докладання всіх міжнародних зусиль, аби станція була негайно повернута під контроль України.
– Партнерський діалог з такою впливовою організацією як Greenpeace є дуже важливим для нас, – сказав він. – Нам не вистачає ефективної системної інформаційної комунікації у західних країнах щодо тієї трагедії, яка відбуваєтся в Україні і в Запорізькій області, зокрема у питаннях контролю за діями РФ на Запорізькі атомній станції. У нас є велике бажання, щоб Greenpeace допоміг розробити певну комунікативну стратегію інформування насамперед мешканців Західної Європи щодо наслідків від збройної агресії Росії проти України. Європейці вважають, що вони наразі є у безпеці, що вживають якісну чисту воду, дихають чистим повітрям. Але я їх розчарую. Бо ця злочинна війна несе величезну загрозу для всього західного світу. Це стосується також екології. Забруднені від вибухів вода, повітря не залишаються тільки у межах нашої країни, а розповсюджуються далі. Тож це глобальні наслідки, які ми повинні долати разом.
Старший спеціаліст Greenpeace Німеччини з питань ядерної енергетики проєкту «Зелене відновлення України» Шон Берні розповів про ключові безпекові орієнтири та про останні дослідження Британських військових аналітиків McKenzie Intelligence Services на замовлення Greenpeace Germany щодо розташування зброї на території Запорізької атомної електростанції.
– Із самого початку повномасштабного вторгнення було зрозуміло, що ядерні об’єкти України будуть стратегічними цілями для окупантів, – відзначив Шон Берні. – Так і сталося. Першою стала Чорнобильська АЕС. Потім ми бачили, як Росія транслювала захоплення Запорізької атомної станції із використанням зброї. Це для нас був повний шок.
За словами експерта, для підготовки звіту аналітиків McKenzie Intelligence Services було проаналізовано супутникові знімки компанії Planet та дані, зібрані з березня 2022 року до липня 2023 року.
У звіті наводяться детальні докази того, що Запорізька атомна електростанція використовується стратегічно і тактично як прикриття російськими збройними силами у незаконній війні проти України. Зазначається, що російські сили на станції оснащені такими транспортними засобами, як БТР-70 і БТР-80, а також військовими вантажівками Урал і КАМАЗ, які призначені для перевезення зброї, боєприпасів і вибухівки. Ідентифікували численні GPS-локації стрільб російських реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), зокрема БМ-21 «Град» і БМ-30 «Смерч» у радіусі від 1 до 18 км від атомної станції. Існує висока ймовірність того, що російські війська використовують близькість АЕС як щит, щоб стримати контрбатарейний вогонь України по своїх вогневих позиціях. Очікується, що російські військові дії будуть проводитися в координації зі збройними силами, які займають Запорізький реакторний майданчик.
Водночас МАГАТЕ продовжує повідомляти, що не бачить жодного важкого озброєння чи вибухівки.
Greenpeace поінформував Правління МАГАТЕ про нові висновки із закликом переглянути дані та ефективність місії МАГАТЕ в Запоріжжі та закликав членів Правління вжити всіх заходів для посилення тиску на Росію, більш ретельно проаналізувати ситуацію на Запорізькій АЕС і впровадити комплексні санкції щодо ядерної торгівлі з російською державною атомною корпорацією «Росатом».
Greenpeace також викриває європейську ядерну торгівлю з «Росатомом», намагаючись припинити бізнес, який безпосередньо фінансує війну Росії проти України.
Однією з головних проблем на ЗАЕС експерти називають вразливість шести реакторів до втрати електроенергії та життєво важливої функції водяного охолодження, включно з сотнями тон високорадіоактивного відпрацьованого палива в спецрезервуарах станції.
Крім того, з’явилася ще одна загроза – перезапуск реакторів. І це незважаючи на те, що тут зона військових дій, відчувається суттєвий брак кваліфікованого персоналу тощо.
Величезну стурбованість також викликає недостатня кількість охолоджувальної води на майданчику. Раніше вода для роботи станції поступала з Каховського водосховища. Але після підриву Каховської греблі цього резервуару не стало.
За словами Шона Берні, «Росатом» пробурив свердловини на території ЗАЕС. Проте їх сумарна потужність – 4 кубометри води на секунду. А для роботи лише одного реактора потрібно 100 кубометрів на секунду. Щоправда, навіть якщо води буде достатньо (її можуть спробувати брати з каналів Дніпра), робота реактора на Запорізькій АЕС ще більше знизить рівень безпеки у разі надзвичайної ситуації, та збільшить кількість радіоактивності в реакторній зоні. Зокрема йоду, який може бути викинуто в атмосферу внаслідок навмисного саботажу з боку «Росатому» та російських збройних сил.
– Протягом усього часу існує зростаюча загроза умисного акту російського саботажу, який може призвести до потенційно величезного викиду радіації. З урахуванням порушень усіх принципів ядерної безпеки «Росатомом», дивує той факт, що ця кримінальна державна корпорація, відповідальна за воєнні злочини як на Запорізькій, так і на Чорнобильській атомних електростанціях, уникла повного санкціонування ЄС. Це повинно змінитися, — заявив Шон Берні.
За словами експерта з ядерної та радіаційної безпеки Greenpeace Бельгії Яна Ванде Путте, наразі існує величезний спектр сценаріїв можливого викиду радіації в разі аварії на ЗАЕС. Є можливість нульового або дуже низького місцевого радіоактивного забруднення, а також більш серйозний та навіть катастрофічний викид радіації, який може мати регіональні, національні та міжнародні наслідки.
– Ми повинні зробити все можливе, щоб запобігти ще одній ядерній катастрофі в Україні. Проте, як показало знищення дамби Нової Каховки російськими збройними силами, все можливо, включаючи умисне знищення Запорізької АЕС Росією, – підкреслив експерт. – Вкрай важливо надати повну підтримку службам надзвичайних ситуацій та владі України, коли вони планують заходи у разі можливої майбутньої ядерної аварії. Міжнародна спільнота повинна підвищити свою підтримку, зробити все для покарання винних, включаючи припинення будь-якої співпраці з кримінальним підприємством «Росатом», та припинення окупації Запорізької АЕС і війни проти України.
Ян Ванде Путте також зазначив, що консультативна група з питань радіаційного захисту Greenpeace розробила Рекомендації населенню на випадок можливого пошкодження Запорізької атомної електростанції та подальшого викиду радіоактивних речовин. Ознайомитися з ними можна тут.
ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ
Шон Берні –
спеціаліст з питань ядерної енергетики проєкту Greenpeace «Зелене відновлення України».
З 1991 року Шон працює ядерним фахівцем і координатором Greenpeace. Більше 30 років він працював у Східній Азії, Японії та Кореї, зокрема у Фукусімі з середини 1990-х років. З 1996 року відвідав і працював у кількох місіях на Чорнобильській АЕС. Після російського повномасштабного вторгнення Шон Берні двічі відвідував Україну включно з Чорнобильською зоною відчуження та очолив розслідування російської окупації Запорізької АЕС, ролі Росатома в цьому та виклик МАГАТЕ.
Ян Ванде Путте –
експерт з ядерної енергетики проєкту Greenpeace «Зелене відновлення України».
Ян працює в Greenpeace майже 30 років. Він очолює групу радіаційного захисту в різних куточках світу. Працював на Фукусімі в перші дні після катастрофи, має досвід роботи в Росії в Томську. Ян також здійснював радіаційний моніторинг в Індії. Він відвідав Чорнобиль у липні 2022 року та досліджує російську окупацію на Запорізькій АЕС.
У вересні 2023 року Шон Берні та Ян Ван де Путте у співпраці з британськими військовими аналітиками McKenzie Intelligence Services випустили звіт із супутниковими зображеннями, де зафіксовано розташування російської військової техніки на ЗАЕС.
У листопаді 2023 року Шон Берні та Ян Ванде Путте відвідали Південний регіон України (Запоріжжя, Дніпро, Южноукраїнськ, Одеса, Умань), щоб встановити радіаційні датчики та посилити радіаційний моніторинг в Україні.
У новому звіті Greenpeace щодо безпекової ситуації на Запорізькій АЕС (лютий 2024) експерти закликали директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі застерегти російську державну корпорацію «Росатом» щодо недопущення будь-яких дій із перезапуску реакторів на Запорізькій АЕС.
Світлана ШКАРУПА,
Фото авторки та з відкритих джерел