Європейський Союз та його банк, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), залишаються непохитними у своїй підтримці України, виділивши 99,6 млн євро допомоги українському уряду.
Ці кошти будуть спрямовані на відновлення та модернізацію критичної інфраструктури, включно з лікарнями, соціальним житлом та державними установами по всій країні, які потерпають через безперервні обстріли з боку Росії. Цей фінансовий внесок — частина пакета Екстрених заходів солідарності від ЄІБ для України, який підтримується гарантією ЄС.
Кошти, виділені двома траншами у розмірі 60 млн євро та 39,6 млн євро, відіграватимуть важливу роль у втіленні програм із відновлення від ЄІБ українським урядом. Це фінансування дасть змогу відновити майже 200 невеликих об’єктів муніципальної та соціальної інфраструктури в різних ключових секторах України.
Ці проєкти охоплюють декілька областей України, зокрема:
- Волинську,
- Дніпропетровську,
- Житомирську,
- Київську,
- Миколаївську,
- Одеську,
- Сумську,
- Харківську
- Чернігівську.
Фінансування спрямують на капітальний ремонт, реконструкцію та будівництво нових лікарень, громадських будівель, соціального житла, а також об’єктів водовідведення та водопостачання. Ці вдосконалення принесуть користь українському населенню, зокрема приблизно 900 000 внутрішньо переміщеним особам.
Додаткова інформація
«Надзвичайна кредитна програма для відновлення України» та «Програма з відновлення України» — дві багатогалузеві рамкові кредитні угоди Європейського інвестиційного банку, підписані з Україною у 2014 та 2020 роках відповідно. Загальним розміром у 540 млн євро ці програми відіграють важливу роль у допомозі України.
Підтримані Європейською Комісією, вони покликані надати українському уряду і органам місцевої влади можливість відновити соціальну інфраструктуру та покращити умови життя внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та громад, що їх приймають.
Станом на кінець 2023 року:
- В межах «Надзвичайної кредитної програми для відновлення України» було успішно завершено 100 проєктів, що включає будівництво та реконструкцію 53 навчальних закладів, 39 медичних закладів, 9 житлових будинків, 4 адміністративних будівель, 3 культурних центрів, бібліотеку та спортивного центру. Деякі з цих проєктів втілені попри складні умови обстрілів та знеструмлення у 2022-2023 роках. Нині понад 60 проєктів перебувають на різних стадіях будівництва.
- В межах «Програми з відновлення України» було визначено 141 проєкт для реконструкції по всій Україні. Цей перелік включає будівельні проєкти у сфері охорони здоров’я, соціального житла, а також модернізацію систем водопостачання та водовідведення.
Джерело: Представництво ЄС в Україні
Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України спільно з Міністерством фінансів впроваджують програми, водночас самими проєктами з реконструкції повністю керують органи місцевого самоврядування. ПРООН в Україні надає технічну допомогу, яка сприяє ефективній реалізації проєктів у межах Програм.