ДЕНЬ 563-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 563 RUSSIAN AGRESSION
До Нового року – 113 днів.
9 вересня День українського кіно. Свято започаткував Президент України 12 січня 1996 року своїм наказом.
naurok.com.ua
Святкується щорічно в другу суботу вересня.
Історія кінематографа в нашій країні розпочинається 1893 року, коли механік Одеського університету Йосип Тимченко зібрав перший у світі апарат, що міг знімати і відтворювати кіно (знаменитий винахід братів Люм’єр з’явився на два роки пізніше).
Тоді кінематограф прийнято було називати “рухомою фотографією”.
А перший сеанс кіно в Україні відбувся 2 грудня 1896 року.
9 вересня в Україні святкують День фізичної культури і спорту.
Щороку свято припадає на другу суботу вересня.
Для українського народу фізичні вправи з давнини були дуже важливими. Тіло повинно було бути витривалим та сильним для полювання, землеробства і захисту земель від загарбників.
Звичною практикою наших предків було проведення “ігрищ” між селами, коли відбувалися змагання у кулачних боях, стрибках тощо.
Від середини XIX століття в Україні почали поширюватися європейські види спорту.
В програмі київських гімназій з’явилися гімнастичні заняття, відкрилася школа з фехтування. Після 1917 року в Києві проводилися спортивні змагання на регулярній основі.
9 вересня День екстрених служб у Великій Британії, День надзвичайної ситуації та День хризантеми в Японії, День пам’яті жертв Голокосту і злочинів на расовому ґрунті в Словаччині, День штату Каліфорнія та День плюшевого ведмедика в США, Дні спадщини в Нідерландах.
А ще 9 вересня:
Всесвітній день надання першої медичної допомоги. Подія була заснована членами Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця 2000 року. Припадає щорічно на другу суботу вересня.
День тестувальника. Історія цього професійного свята пов’язана з дуже цікавою подією, яка трапилася саме 9 вересня 1947 року в Гарвардському університеті. Тоді вчені тестували обчислювальну машину Mark II Aiken Relay Calculator, але вона постійно давала збій. Довго вчені не могли збагнути в чому справа, поки один з них не помітив міль між контактами електромеханічного реле. Комаха там застрягла і заважала роботі машини. Цю проблему назвали “bug” (“комаха” у перекладі), а сам процес її виявлення “debugging”. Відтоді це слово означає не лише “комаха”, але й помилку в роботі обчислювальної техніки чи програмного забезпечення.
Міжнародний день судоку. Свято започаткувала Всесвітня федерація з паззлспорту 2012 року. Дату обрали невипадково, адже поле головоломки судоку складається з клітин 9*9. Ця популярна нині гра була створена в Китаї, де була відома під назвою “магічні квадрати”. Вперше вона з’явилася в Європі у XVIII ст. у вигляді гри “латинські квадрати”.
Міжнародний день алкогольного синдрому плоду. Також він відомий як фетальний алкогольний синдром. Дату було започатковано 1999 року. За статистикою ВООЗ до 35% українських жінок випивали алкоголь під час вагітності і за рівнем поширення синдрому Україна посідає одне з перших місць.
День дизайнера-графіка. Це професійне свято, яке було створене 2005 року. Дизайнер-графік — це людина, яка створює дизайн веб-сторінок, рекламних модулів, оформлення паперових видань тощо.
День міста – Вінниця, Житомир, Луганськ, Луцьк, Миколаїв, Каховка.
Іменини: Степан, Олександр, Іван, Дмитро, Володимир, Михайло, Анфіса.
Талісманом людини, народженої 9 вересня, є яшма. Один з найцікавіших і найбільш унікальних мінералів планети. Яшма була відома людям ще за часів кам’яного віку. В Римській імперії вірили, що цей мінерал допомагає швидше видужати, тому на шиї хворі носили амулети з яшми.
Цього дня народилися:
- 1769 рік — український письменник, поет, драматург, засновник нової української літератури, громадський діяч Іван Котляревський;
- 1897 рік — українська літературна діячка Марія Струтинська (літ. псевд. Віра Марська);
- 1901 рік — український фізик в галузі фізики низьких температур, відкрив у співавторстві з Вандером де Гаазом осциляції магнетоопору при низьких температурах Лев Шубников.
Пам’ятні дати 9 вересня
- 1834 рік — вперше розпочинаються заняття у Київському університеті на першому факультеті новоствореного університету — філософському;
- 1850 рік — Каліфорнію приймають в США як 31-й штат;
- 1855 рік — під час Кримської війни після 349-денної облоги британо-французькі сили беруть Севастополь;
- 1886 рік — Бельгія, Велика Британія, Гаїті, Іспанія, Італія, Ліберія, Німеччина, Туніс, Франція та Швейцарія підписують Бернську конвенцію про охорону літературних і художніх творів;
- 1913 рік — київський військовий льотчик Петро Нестеров уперше у світі робить на літаку “мертву петлю” — одну з фігур вищого пілотажу (“петля Нестерова”);
- 1920 рік — створюють Київський авіаційний завод;
- 1951 рік — Народно-визвольна армія Китаю входить в Лхасу, відбувається остаточна ліквідація незалежності Тибету;
- 1991 рік — проголошують незалежність Таджикистану;
- 1998 рік — на посту Голови Генеральної Асамблеї ООН українського міністра закордонних справ Геннадія Удовенка змінює представник Уругваю Дідьє Опертіті;
- 2001 рік — масове отруєння метанолом у Пярну (Естонія), яке спричиняє загибель 68 осіб;
- 2006 рік — розпочинається космічний політ астронавтки НАСА, українки Гайдемарі Стефанишин-Пайпер.
Церковне свято. День мученика Северіана Севастійського
Святий мученик Северіан постраждав за Христа в Севастії Вірменській від правителя Лісія під час гоніння на християн імператора Лікінія. Ще до свого мученицького подвигу святий Северіан виявив щире співчуття до 40 воїнів-християн, які постраждали за сповідування Імені Христа. Він відвідував в’язнів у в’язниці, зміцнюючи їхній дух, закликаючи до мужності та стійкості.
Через півроку після страдницької кончини мучеників на озері Севастійському Северіан був також притягнутий до суду за сповідування християнської віри і підданий жорстоким тортурам.
Глибоко відданий Волі Божій, святий Северіан під час мук закликав Господа, просив у Нього міцності переносити страждання і до кінця пройти свій мученицький подвиг.
Після витончених катувань, незломленого у своїй вірі, святого мученика повісили з каменем на шиї догори дригом на міській стіні і так він помер. Тіло його було перенесено севастійськими християнами до його будинку, куди стікалися місцеві жителі проситися з ним і просити його святих молитов.
При цьому воскрес померлий, але ще непохований слуга святого Северіана, який, вставши зі смертного одра, прийшов проводити в останню путь свого господаря. Він прожив потім ще 15 років, нікуди не відлучаючись від місця поховання святого мученика.
Джерела:
https://interfax.com.ua/news/general/933870.html
https://tsn.ua/other/yake-9-veresnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2404654.html