Питання охорони культурної спадщини в зонах обміління Каховського водосховища на території Запорізької області були підняті директором Департаменту культури та інформаційної політики Владиславом Мороко на брифінгу в офіційному медіацентрі при Запорізькій ОДА.
Культурна сфера, як і всі інші, стикнулася з наслідками терористичної атаки ворожими військами Каховської ГЕС. Через різке падіння рівня води в самому водосховищі, розмиття берегів та обміління територій відкрився доступ до історико-культурних територій, які були затоплені під час будівництва дамби. На Великому Лузі та острові Хортиця розташовані частково досліджені пам’ятки культурної спадщини різних історичних періодів, що приваблюють “чорних археологів”.
“Фактично обмілілі території Каховського водосховища та р. Дніпро стали для копачів своєрідним клондайком. Як тільки з’явилась можливість, вони одразу ж кинулись “полювати за скарбами”.
Зараз під загрозою, як мінімум, 15 загальнонаціональних цивілізаційних пам’яток як на підконтрольній території України, так і на окупованій. Але варто акцентувати увагу і на тому, що і сама ріка Дніпро – це пам’ятка (історії судоходства), яка під охороною. Більше того. Не лише ріка, а й русло і дно ріки на глибину до 5 метрів. Тобто, будь-які пошуки на дні ріки є незаконними, така діяльність заборонена.
Облдержадміністрацією у співпраці із ГУНП уже вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності осіб, що займаються незаконними археологічними дослідженнями”, — наголосив Владислав Мороко.
«Копачам» та легковажним громадянам слід пам’ятати, що на обмілілих територіях моджна наштовхнутися не тільки на археологічні артефакти, а й на залишки вибухонебезпечних предметів часів Другої світової війни. Такі знахідки становлять реальну загрозу для життя та безпеки людей.
Також розроблено низку рекомендацій з метою захисту археологічних об’єктів для органів місцевого самоврядування, Національної поліції, тощо. Серед них:
- інформування населення стосовно відповідальності за проведення незаконних розкопок у місцях культурної спадщини,
- посилення роботи з протидії діяльності так званих “чорних археологів”,
- організація належного археологічного дослідження історико-культурних територій Запорізької області з урахуванням безпекової ситуації та особливостей доступу для дослідників-цивільних у прифронтовій зоні.
Нагадаємо принагідно, що всі дії «чорних копачів» караються штрафом від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів (від 67 000 до 114 000 гривень).
Джерело і фото: Департамент культури та інформаційної політики Запорізької ОДА