Артем Гумілевський і Сергій Мельниченко на відкритті виставки «І буде тиша» у Запоріжжі
У галереї Запорізького обласного центру молоді демонструєтсья виставка миколаївської Школи концептуальної та арт фотографії MYPH (“Міф”) під назвою “І буде тиша”. На ній представлені 52 роботи 23 авторів.
Як розповів на відкритті засновник і керівник Школи Сергій Мельниченко, головна мета проєкту – через призму сучасної фотографії показати, що життя триває, що біле ніколи не стане чорним, а добро переможе зло.
Від соціального арту до індивідуальної міфології
“І буде тиша” відкриває серію виставок, присвячених 5-річчю Школи MYPH (до речі, це ще й абревіатура від Mykolaiv Young PHotography – Миколаївська молода фотографія). Подібні виставки інших авторів відбудуться у Харкові, Івано-Франківську, Черкасах. Але перша стартувала у Запоріжжі.
“Ми багато презентуємо наших студентів у Європі, але для нас дуже важливо представити свою творчість у рідній країні, особливо на півдні, – сказав Сергій Мельниченко. – Підтримка рідних регіонів дуже потрібна. І я дякую Запорізькому обласному центру молоді та ГО «Культпрожектор» за запрошення, бо ми маємо змогу донести до глядачів свої емоції й відчуття”.
Виставка складається з кількох блоків.
Відкриває експозицію соціальний арт. Світлини не є політичними, але у художній спосіб віддзеркалюють те, що переживає наша країна.
Інша частина виставки передає стан внутрішньої медитації авторів, передчуття чогось хорошого. Більшість робіт спонукаємо зануритися у стан затишшя.
А третій блок більш міфологічний, бо багато авторів працюють зі створенням індивідуальних сюжетів, обігруючи як побутові речі, так і глибокі сенси.
Один із творців індивідуальної міфології Артем Гумілевський був присутній на відкритті виставки.
Його проєкт “Велетень”, який він створює з 2020 року, налічує близько 150 робіт. Артем активно бере участь у світових виставках, отримує багато призових місць і публікацій у фахових мистецьких журналах. Він – фіналіст конкурсу “NIDA OFF” в рамках фотографічного семінару в Ніді, Литва (2021) і лауреат “Global Peace Photo Award” (Австрія, 2022). Зараз одна з його робіт прикрашає австрійський парламент.
Кілька творів Артема Гумілевського можуть побачити і запоріжці. “Я привіз сюди оригінальні принти, надруковані на музейному папері, – розповів Артем. – Ці роботи їздили в Угорщину, Німеччину, Австрію, тоді два тижні повисіли у мене вдома – і тепер вони тут”.
Автор грає зі своїми щедрими від природи формами і через іронічне фото вивчає себе як центр Всесвіту, як об’єкт, довкола котрого крутяться якісь елементи.
На виставці можна також ознайомитися з чудовою поліграфічною продукцією Школи MYPH. Тут є буклети й каталоги виставок Сергія Мельниченка, Артема Гумілевського, інших авторів, а також подарункове видання про Школу, яке вже презентоване у багатьох країнах світу.
“Працюємо на розвиток сучасної молодої фотографії в Україні”
Сергій Мельниченко – не лише нестандартний фотохудожник, а й успішний арт-менеджер і галерист.
Він почав займатися фотографією у 2009 році і до професійності дійшов через самоосвіту. У 2012 році Сергій познайомився з Романом Підковкою з Харківської школи авторської фотографії, який деякий час допомагав йому менторськими порадами, але все інше – то особиста практика пана Сергія. Він багато робив проєктів, активно виставлявся, обростав контактами, набував досвіду, і
у 2018 році відкрив миколаївську Школу концептуальної та арт-фотографії MYPH, щоб допомагати молодому поколінню авторів знайти себе.
“Ми навчаємо фотографів робити серії, проєкти, показуємо, що вони далі можуть робити зі своїми роботами. Аби працювати не в стіл”, – каже пан Сергій.
Починалося все з кількох маленьких курсів. Зараз до роботи в Школі залучено сім-вісім менторів з усієї України, відбувається багато лекцій, в тому числі іноземних митців. “Ми розвиваємо авторів і після навчання, робимо їм виставки, каталоги, тобто працюємо на розвиток сучасної молодої фотографії в Україні”.
Втім, автори мають можливість бути побаченими у Європі ще під час навчання. Зокрема, роботи кількох студентів крайнього потоку, який стартував у грудні минулого року, уже були представлені на виставках у Норвегії та Німеччині.
Власне, поняття “молода фотографія” досить відносне. До Школи вступають студенти у віці від 18 … майже до безкінечності). Аби людина мала бажання творити й розвиватися. Рівні у студентів різні, у кожного своя мета. Хтось може гарно й цікаво фотографувати, але не знає, як себе просувати, а хтось, навпаки, краще знайомий з арт-менеджментом, але бажає вдосконалити художню майстерність.
Спитаєте, звідки гроші?)
“На 80 відсотків – то наші власні кошти, – розповідає Сергій Мельниченко. – Ми працюємо з грантами, знаходимо спонсорів, ну, і досить велику роль грають персональні комунікації. Я знайомий з закордонними галеристами, колекціонерами, і вони через мене запрошують наших авторів зробити виставки, взяти участь у мистецьких ярмарках. Багато часу іде на комунікаційні справи, але воно того вартує”.
У Школі MYPH навчаються фотохудожники не тільки з Миколаєва). Географія студентів дуже широка (серед випускників є і запоріжець Артем Гончарюк, який нині живе у Києві). Навчання протягом кількох місяців відбувається онлайн, а особисто автори можуть поспілкуватися на виставках.
Наступний набір до миколаївської Школи концептуальної та арт фотографії MYPH планується на осінь. Детальніше з умовами вступу і навчання можна ознайомитися, написавши в Інстаграм. А також завітавши на сайт https://myphart.com. Його зараз реконструюють: додають усіх авторів, навчальні модулі викладачів тощо. Але він працює.
Успіхів у творчості!
А виставку “І буде тиша” можна оглянути у Запорізькому обласному центрі молоді до 11 червня.
Ганна ЧУПРИНА, фото авторки