У суботу 22 квітня, вибравшись потеревенити на Хортицю, до театру VIE, отримала відчуття, що повз мене пройшов айсберг? Титанік? Ні, Ноєв ковчег сучасного українського мистецтва, про який я не здогадувалась до того дня, коли актриса театру Оля Донік опублікувала запрошення на ТЕРЕVIEНЬКИ. Мовляв, приходьте, поговоримо… про сучасну оперу. Ой-вей, – думає хтось. Де та сучасна опера, а де наше сучасне життя?
Актори театру VIE та режисерка Марічка Власова поТЕРЕВЕНІЛИ про сучасну драму
Та саме там, впевнена, слід шукати відповіді про те, що ми є? які ми є? і як жити після апокаліпсису, який нас спіткав, і попри ілюзії, світ не буде таким, як раніше. Бо диявол, озброєний атомною бомбою та ласий до ядерної енергетики вже начепив корону можновладця…
Роман Григорів та Ілля Разумейко – відомий український дует композиторів. Вони працюють разом як композитори, режисери та лібретисти в галузі сучасної опери та нового музичного театру з 2015 року, досліджуючи межі та межі сучасного оперного та музичного театру в Україні та світі.
Роман Григорів та Ілля Разумейко, які дивовижним чином співпали у 2007-2012 роках під час навчання на композиторському курсі у Київській національній музичній академії, аспіранти композиції, згодом додавши ще й віденську освіту в університеті музики та виконавських мистецтв – творчий тандем, .
Проекти опери та музичного театру:
GENESIS. Опера пам’яті в 13-ти мізансценах, показана у Національному музей Ханенків у Київі, у 2022 році;
OPERA LINGUA, Музичний театр у семи книгах, мала місце у Національній бібліотеці України. Київ, рік 2021.
CHORNOBYLDORF. Археологічна опера в семи романах у 2020 році була представлена у Національному музейному комплексі «Арсенал», Київ, та має нині значно ширшу геолокацію.
«ГАЗ», опера-антиутопія – Національний драматичний театр, Київ, 2019
AEROPHONIA, футуристична опера для літака та ансамблю, Івано-Франківськ, стадіон «Рух», 2018 рік…
А почалось усе з опери-реквієму IYOV, яку режисер Влад Троїцький замовив музикантам у 2015 році, і яку п’ять років можна було бачити на сценічних майданчиках світу. І яку бачили у Маріуполі, який митці потужно підтримували у культурному колі України, та не бачили у Запоріжжі, де не зачепився, на жаль Gogolfest.
Та ми, як виявилось, у цьому Ноєвому ковчезі мистецтва наше місто має свою долю. Ілля Розумейко під час знайомства на «ТЕРЕVIEНЬК’ах» у театрі VIE повідомив авдиторії, що він “народився на Кічкасі, формувався на Бабурці”, закінчив наше музичне училище.
Роман Григорів та Ілля Розумейко
“Його знають у Біленькому, а не знають у Запоріжжі”, – зауважив Роман Григорів [над однією з опер композитори працювали саме там]. Знають обох митців і у рідному місті Романа Григоріва Франківську, який поступово провів із колегою повну українізацію.
Та із Запоріжжям Іллю та Романа зв’язок концептуальний: “…у вас дуже цікавий урбаністичний край. Сьогодні ми тут, в 40-ка кілометровій відстані від бойових дій, а наступного тижня у Ліверпулі, в рамках «Євробачення» показуватимуть нашу оперу CHORNOBYLDORF. І це дуже важлива географія для нас”.
І ось, що б я додала з точки зору важливості саме нашої географії: “За іронією долі, території саме тих атомних електростанцій, які можна побачити у відео-новелах «Чорнобильдорфу», від початку російського вторгнення потрапили під окупацію. Спочатку це була Чорнобильська АЕС, де, на думку кремлівських байкарів, Україна таємно збирає «брудну атомну бомбу» [отримавши значні дози радіоактивного опромінення, російські військові залишили Чорнобильську АЕС, після чого чимало з них проходили реабілітацію в білоруських лікарнях]. Зараз це Запорізька АЕС, поблизу якої у Каховському водосховищі було відзняте одне з найвражаючих в опері відео, де оголені артисти, які стоять по груди в воді, беззвучно вдаряють у тамтами” – стаття «Вогонь, вода і мідні труби» оприлюднена на сайті www.positionen.berlin.
До того ж, оперу для турбіни мріялось написати саме для продукції запорізької «Мотор Січі» – та перемовини зайшли в глухий кут, і футуристичну оперу AEROPHONIA побачили в Івано-Франківську, а не у нашому місті.
Тож, ми вдячні театру VIE за можливість познайомитися із композиторами, яких знають у світі, а вони знають Запоріжжя.
Ось. трохи на згадку:
https://www.youtube.com/watch?v=VijaLSZ3D6Y
Messe de Chornobyldorf. AGNUS DEI.
https://www.youtube.com/watch?v=tDiSJxolcaI
CHORNOBYLDORF. Saturnalia
https://www.youtube.com/watch?v=NBXohmVZ3w8
OPERA LINGUA. Music theater in seven books. Teaser
https://www.youtube.com/watch?v=EIDt9RD5Rb0&t=145s
Chornobyldorf: світ після ядерної катастрофи і прем’єра опери в Роттердамі | Artилерія
Інеса АТАМАНЧУК, фото Миколи БАРИШЕВА
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”