Багато років тому, переглядаючи кадри кінохроніки, на яких було знято політ у космос 12 квітня 1961 року Юрія Гагаріна, я звернув увагу на тих, хто супроводжував космонавта №1 на стартовий майданчик. В автобусі поряд з Гагаріним – праворуч від нього, знаходився його дублер Герман Тітов, а за спиною об’єктив кінокамери зафіксував приємної зовнішності військового у шкіряній куртці, який у якийсь момент, нахилившись до Гагаріна, поклав йому в рот… цукерку, вирішивши таким чином підсолодити тому найтривожніші хвилини перебування на землі. Зрозуміло було, що це не просто не випадкова людина, а хтось із своїх, теж космонавт, якому дуже довіряв Гагарін.
Здивуванню моєму не було межі, коли я з’ясував, що військовий із цукеркою – це випускник запорізької школи №50, космонавт ВПС СРСР Григорій Нелюбов, який мав космічне посвідчення за номером три. Він не просто був не випадковою людиною в автобусі з Гагаріним: він був його другим дублером – запасним космонавтом. І після польоту, так само як і основний дублер, був нагороджений орденом Червоної Зірки.
Між іншим, до 8 квітня не було відомо, хто ж полетить у космос. На користь Гагаріна, кажуть, схилявся Корольов, а кандидатуру Нелюбова відстоював академік Раушенбах. А 3 квітня Гагарін, Титов та Нелюбов записали на магнітофон свої промови перед майбутнім космічним стартом. Цього ж дня Президія ЦК КПРС приймає закриту ухвалу, що дозволяє політ людини в космос. І 8 квітня Держкомісія нарешті оголошує першого космонавта: Гагарін! Чому не Нелюбов? А прізвище, мабуть, не сподобалося державно-партійним босам тодішнього СРСР. Чому не Титов? А ім’я, мабуть, різало слух вершникам доль: на думку їм спадав… гітлерівський сподвижник Герінг.
На жаль, космонавт із Запоріжжя на Байконурі побуває лише один раз – 12 квітня 1961: 17 квітня 1963 його відрахують з загону космонавтів, а 18 квітня 1966 життя другого дублера Гагаріна трагічно обірвалася в далекому Приморському краї. Там його й поховали – у селищі Кремове, де я бував, не знаючи тоді про Григорія Нелюбова. У Запоріжжі – на Капустяному цвинтарі, родичам дозволили обладнати друге поховання. Могила Григорія знаходиться поруч з алеєю Слави, і я завжди заходжу до нього, коли буваю на цвинтарі.
А у Шевченківському районі на згадку про космонавта із Запоріжжя є вулиця Григорія Нелюбова.
Володимир ШАК
Фото – кадр із давньої кінохроніки