У виставковому центрі “Козак-Палац” в рамках інформаційної кампанії «Євроінтеграція: сила можливостей» відбулася конференція за участі Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванни Климпуш-Цинцадзе. Подію підтримано проектом «Громадська синергія», що фінансується Європейським Союзом та виконується Міжнародним фондом «Відродження». Регіональним партнером конференції виступила Запорізька торгово-промислова палата.
“Ми працюємо не для Брюсселю, а для кожного українця”
“Інформаційна кампанія про практичні переваги й можливості, які вже мають або невдовзі отримуватимуть українці віж євроінтеграційного курсу країни, триває більше року. Сьогодні я рада бути на Запоріжжі – у колисці козацтва, де гартувалася наша свобода”, – привіталася з присутніми підприємцями, менеджерами, освітянами й громадськими діячами пані Іванна Климпуш-Цинцадзе.
За словами Іванни Орестівни, жодна країна не пройшла такого важкого шляху до Угоди про асоціацію Україна-ЄС, яка є реальною дорожньою картою наближення українського законодавства до європейського: “Введення в обіг 80-90 відсотків європейських регламентів зробить нас сумісними з країнами Євросоюзу. Але ми це робимо не для Брюсселя, Берліна чи Парижа – а для кожного громадянина України.
Євроінтеграція – це вже більше про внутрішню політику та копітку роботу по секторах – задля успішної торгівлі, конкурентноспроможної економіки, безпечних харчових продуктів, сприятливого довкілля, зручної сучасної інфраструктури. Тому, коли мене питають: “Нащо нам воно треба?” – я щиро дивуюся. Бо ця система довела свою ефективність й призвела до зростання добробуту громадян у багатьох країнах”.
Запорізькі промисловці переорієнтовуються на ЄС
Інформаційна кампанія “Євроінтеграція: сила можливостей” покликана знайти, згуртувати й розповісти про людей, які доводять, що євроінтеграція працює вже зараз. Є такі люди й у Запоріжжі. На конференції коротко поділилися своїми досягненнями представники наших підприємств, які успішно експортують свою продукцію до Євросоюзу. Це, наприклад, ТДВ “Запорізький хлібокомбінат № 1” [ТМ “Хлібодар”], Konecranes Україна [“Запоріжкран], група компаній Klion group.
Взагалі у Запорізькій області у 2016-2018 роках спостерігається економічне пожвавлення. Крім традиційних галузей, йдуть угору текстильна та деревообробна промисловості. Повільніше, ніж хотілося б, але йде переорієнтація з російського ринку на міжнародні важкої промисловості.
Не стоїть на місці й експорт до країн ЄС – у минулому році зріст склав 3,8 відсотки. Загалом, за повідомленням голови Запорізької ОДА Костянтина Бриля, область посідає четверте місце за обсягами експорту товарів [7,1 відсотка]. “У 2014 наші промислові підприємства зіштовхнулись з реальними проблемами та втратою ринку збуту. Проте, збільшення у минулому році експорту свідчить, що якість та конкурентоспроможність українського виробника реально підвищується. Зміна географії зовнішньої торгівлі та переорієнтація підприємств від традиційних зв’язків з РФ до торгівлі з ЄС, Азією та Близьким Сходом є пріоритетним напрямком для області”, – зауважив очільник області.
Малий та середній бізнес може скористатися потужною консультаційною підтримкою
Розвивається також інфраструктура підтримки малого та середнього бізнесу.
Директор регіонального фонду підтримки підприємництва у Запорізькі області Володимир Степаненко розповів, що за останні роки при запорізьких вишах створено п’ять бізнес-інкубаторів. “Реалізується також проект CerTour II, що поліпшує співробітництво у Чорноморському регіоні шляхом сприяння розвитку туризму через нові інструменти менеджменту МСП. Завдяки іншому проекту ERASMUS–COSME For Young Entrepreneurs сім молодих підприємців відвідали кращі бізнеси у країнах Європи”.
Запорізька торгово-промислова палата з 2016 року плідно співпрацює з ініціативою інфраструктурної програми для України німецького уряду GIZ. А в минулому році на базі ЗТПП за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку та ініціативи EU4Business створено Центр інформаційної підтримки бізнесу Запоріжжя, який надає малим та середнім підприємцям різноманітні консультації.
“Найбільше підприємців цікавить пошук партнерів та фінансових ресурсів, – зауважив віце-президент ЗТПП, керівник Центру інформаційної підтримки бізнесу Андрій Куц. – Зростає також потреба бізнесу в знаннях, як не тільки добре виробляти, а й успішно продавати свою продукцію”.
Найкращі інвестиції – в освіту
До речі, знання – найкращий об’єкт вкладення інвестицій. А євроінтеграція – це не тільки про бізнес, а й про освітні можливості й способи скористатися закордонним досвідом. Для розвитку української молоді, викладачів та науковців успішно працюють такі навчальні програми ЄС, як ЕRASMUS+, eTwinning Plus, HORIZON-2020, тощо.
Про те, як реалізуються вони у запорізьких вишах, розповіла координатор проектів ERASMAS+ у ЗНУ Олена Тупахіна. Пані Олена розвіяла міф про те, начебто освітні програми сприяють відтоку мізків з Україні: “Обов’язковою умовою участі у програмах є повернення в Україну. А мобільність – це перш за все нові зв’язки, контакти, а також зсув у свідомості, що Європа починається тут, в Україні, і зараз”.
На думку Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванни Климпуш-Цинцадзе, рух до реалізації європейської мрії – це відповідальність не тільки влади, а й суспільства, медіа та бізнесу: “Коли буде укладений і реалізований взаємний контракт щодо правил створення системи реалізації наших мрій, ми будемо тішитися життям в родині європейських народів. До якої завжди належали, і тепер повертаємося додому”, – зауважила Іванна Орестівна.
В короткому ексклюзивному коментарі “МИГу” щодо її вражень від Запоріжжя пані Климпуш-Цинцадзе повідомила, що не мала ще змоги подивитися місто, але перед конференцією зустрічалася із запорізькою молоддю. “Я побачила вдумливих, зацікавлених у побудові сильної України молодих людей. Тому почуваюся оптимістично”.
Ганна Чуприна, фото автора і з FB-сторінки Офісу віце-прем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції