Здобутки однієї з перших об’єднаних територіальних громад Запорізької області – Преображенської ОТГ – за три роки існування вагомі, плани великі. Серед них – підтримка ініціатив об’єднання жінок-фермерів, розвиток підприємництва на селі, подальша співпраця з міжнародними та європейськими проектами
Трапляється, перші успіхи у якійсь справі через перешкоди й негаразди не знаходять продовження…
Раді сповістити, що це не стосується процесів децентралізації. Адміністративно-територіальна реформа, незважаючи на неповороткість законодавства, крокує досить впевнено.
І якщо півтора-два роки тому голови об’єднаних територіальних громад [ОТГ] демонстрували окремі здобутки, то тепер одного дня мало, аби об’їхати усі закапелки громади, де відбуваються зміни на краще. У цьому “МИГ” пересвідчився, побувавши у черговому прес-турі до Преображенської об’єднаної територіальної громади, що в Оріхівському районі Запорізької області.
Індивідуальне вуличне освітлення користується попитом
Нагадаємо, що це одна із перших шести ОТГ краю, які стали “піонерами” децентралізації восени 2015 року. Позаминулого року “МИГ” писав про створення у громаді освітнього округу, де створено опорну школу з трьома філіями; про забезпечення мешканців [за допомоги німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ] якісними медичними послугами, і про ноу-хау преображенців у вуличному освітленні. Воно полягає в тому, що громада своїм коштом встановлює недорогі електроопори з енергозберігаючими ліхтарями, а електрики під’єднують їх до домоволодінь. Мешканці дбають за збереження своїх ліхтарів і платять за вуличне освітлення мізерні гроші.
Ця ініціатива отримала продовження. Як розказав голова Преображенської ОТГ Володимир Сідун, два роки тому таких індивідуальних світильників було встановлено десять, а нині їх сто по всій громаді, і ще 65 господарів чекають на виконання своїх заявок.
“Будинки громади” – економно, вигідно та зручно
Ще одне нововведення дворічної давнини розвинулося у дуже цікавий проект, який умовно можна назвати “Будинки громади”.
“У селі Новоселівка приміщення закритої за відсутності учнів школи відремонтували й розмістили там ФАП, бібліотеку та старостат, – згадує голова Преображенської ОТГ Володимир Сідун. – Поєднання в одному будинку кількох соціально вважливих установ виявилося економічно вигідним, бо не треба опалювати та утримувати кілька окремих споруд. А місця в одній вистачає на всіх. Тож і вирішили вкладатися в стелю й фундамент, а також енергозберігаючі технології для якоїсь однієї будівлі”.
У громаді, крім центральної садиби у Преображенці, ще чотири старостати: Новоселівський, Микільський, Омельницький та Вільнянський.
У Вільнянці майже 20 років зяяв порожнечею гарний дитячий садок, а школа була малокомплектною й дуже затратною. Як розказала староста Вільнянскього округу Юлія Терно, після ретельних підрахунків та обговорення ситуації з мешканцями вирішили старших дітей підвозити до Омельника. Натомість за кошти субвенції відремонтувати колишній дитсадок, розмістити там дошкільнят та початкову школу, а також старостат та бібліотеку.
Подібна ситуація у Микільському. Тут теж відремонтували одноповерхову будівлю колишньої школи, закритої багато років тому.
“Наразі тут працює бібліотека, є велика актова зала для виступів місцевого хору та духового оркестру, а вільні приміщення чекають на дітлахів, лікаря і працівників старостату”, – розповідає староста Микільського округу Світлана Сьомченко.
В Омельнику зі створенням “Будинку громади” вирішили трошки зачекати, бо першочерговим став ремонт будинку культури, де облаштували залу на 400 місць.
Спільній праці і Європа допоможе
У Преображенській ОТГ активно користуються вигодами міжмуніципального та міжнародного співробітництва. Преображенська громада домовилася створити спільний Центр надання адміністративних послуг [ЦНАП] разом з Малотокмачанською ОТГ і зараз готується подати відповідну заявку на участь у третьому раунді впровадження Програми “U-LEAD з Європою”. Депутати обох громад також ухвалили на сесіях рішення про надання субвенцій Оріхівській міській ОТГ, у музичній школі якої навчатимуться 20 дітлахів. Так само три громади дружать у наданні мешканцям медичних послуг.
Преображенська ОТГ не пасе задніх в оволодінні сучасними трендами – наприклад, в електронному керуванні. Наприкінці січня її представники взяли участь у навчальному семінарі “ІТ-інструменти для управління громадою [від базового рівня до основного], що відбувся в Києві за проектом “Е-рішення для громад” U-LEAD з Європою.
Заробітки на селі – не тільки буряки з картоплею
Участь у міжнародних проектах та власна ініціатива стають гарним підгрунтям для розвитку місцевого підприємництва. У Преображенській ОТГ працює об’єднання жінок-фермерів, яке очолює Олена Котик.
У пані Олени, яка водночас є начальницею відділу інфраструктури, комунальної власності та інвестицій Преображенської ОТГ, досить багатий грантовий досвід та дружні стосунки з обласною Радою Жінок Фермерів. Завдяки цьому близько десяти преображенських трудівниць беруть участь в “Українському проекті бізнес-розвитку плодоовочівництва” [впроваджується за допомоги Канади та Ізраїля у Запорізькій, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях] та інших. В останній рік вони їздять на різноманітні навчальні конференції та семінари, у тому числі до Ізраїлю, Болгарії та Румунії, обмінюються досвідом з українськими колегами, проводять просвітницьку роботу на місцях.
Свіжий приклад: 5 березня в рамках проекту UHBDP у Преображенській ОТГ відбувся круглий стіл “Лікарські трави. Технологія вирощування”. Завідуючим відділом лікарських рослин Дослідної станції лікарських рослин ІАП НААП Назар Приведенюк надав скайп-консультацію по технології вирощуванню трав для нашого регіону, познайомив із правилами сушки та пакування. Голова обласної Ради Жінок Фермерів Надія Компанієць розповіла про можливі ринки збуту.
Працюючи в “Українському проекті бізнес-розвитку плодоовочівництва”, членкині об’єднання преображенських жінок-фермерів зрозуміли, що заробіток – це не тільки буряки чи картопля. Пані Юлія Геращенко, наприклад, посадила сад і зайнялася бджільництвом.
А пані Олена Кічкіна цього року буде вирощувати лікарські рослини, бо уклала угоду на їх постачання з авторкою знаних трав’яних чаїв з Вільнянська пані Наталією Квіткою.
На інвестора очікуй, та розраховуй на власні сили
”Ми бачимо кращі практики і переконуємося, що можливості лежать під ногами, варто їх тільки відшукати, – розмірковує начальниця відділу інфраструктури, комунальної власності та інвестицій Преображенської ОТГ Олена Котик. – Колись до нас обов’язково прийдуть зовнішні інвестори, але поки вони остерігаються, бо ми розташовуємося за 150 кілометрів від зони воєнних дій. Тому розраховувати треба перш за все на власні сили. Вчитися, працювати для розвитку громади”.
Жінки-фермери також перереєстрували сільськогосподарський обслуговуючий кооператив. Вони готові працювати офіційно та сплачувати податки.
Їхні ініціативи усіляко підтримує голова ОТГ Володимир Сідун, який так само вважає, що спиратися, перш за все, треба на внутрішні резерви. Тому залюбки знайомить журналістів із місцевих виробниками.
Наприклад, у самій Преображенці є ТОВ “Виробництво підсиленої техніки”, яке пропонує сільгосппідприємцям різноманітні модерні знаряддя праці саме власного виробництва.
А у товаристві “Аврора” в селі Широке трударі вирощують смачнющі яблука, черешні, сливи, абрикоси, інші фрукти із саджанців з власного розплідника.
Тут оволоділи технологією виробництва копченого чорносливу і збираються обладнати міні-лінію з виробництва соків прямого відтиску на кошти від гранту UHBDP за співфінансування громади та власних вкладень підприємства. Придивляються до європейського ринку і вивчають вимоги сертифікації.
“Співпраця з міжнародними фондами – це потужні можливості як у навчанні, так і в можливостях почати щось нове або вдосконалити вже існуюче, – коментує радниця з питань комунікації Запорізького Центру розвитку місцевого самоврядування Наталя Селюкова. – Це ще й дуже гарний поштовх для активізації інших людей й створення нових робочих місць. Коли бачиш такі результати у таких громад, як Преображенська, надихаєшся новими ідеями. Їхні напрацювання варті наслідування”.
Ганна Чуприна, фото автора