Голова правління фонду «Єдність» за майбутнє» Тамара Огородова виступила на Всеукраїнському громадському марафоні «Жінки вимагають безпеки», який стартував напередодні Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Трансляція відбувалася на Фейсбук-сторінці МФО «Рівні можливості» у Верховній Раді України. На заході виступили голови всеукраїнських організацій, які займаються питанням запобігання та протидії домашньому та гендерно зумовленому насильству.
На цьому форумі були оголошені результати гендерного дослідження, проведеного фондом «Єдність» за майбутнє» серед жінок, які займають активну життєву позицію. Виявилось, що 47 відсотків жінок-депутаток, представниць громадських організацій та місцевих органів влади стикалися з різними формами насильства [69 відсотків – психологічне, 38 – економічне, 29 – фізичне, десять – сексуальне]. Також 81 відсоток знайомих цих жінок стикалися з різними формами насильства, передусім, з психологічним – 46, та фізичним – 42.
76 відсотків жінок [як сільських, так міських] вважають насильство гострою проблемою в суспільстві. Але у сільській місцевості жінки мають значно менший доступ до захисту, відновлення та протидії насильству – не у всіх громадах є притулки, відповідні соціальні служби, психологічна допомога.
Крім того, 36 відсотків жінок стикалися з сексуальним насильством на роботі, 41 відсоток – на відпочинку, та 44 – при вирішенні життєво важливих питань. Це дослідження також показало, що жінки готові обговорювати це делікатне питання серед рідних, подруг, друзів і зовсім рідко – серед колежанок. Саме тому було рекомендовано жінкам-депутаткам з міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» звертати увагу на сім’ї в кризових обставинах і проводити навчання для людей, які є близькими до цих сімей, щоб вони знали, куди звертатися, яку допомогу можна отримати.
Аналізуючи ситуацію щодо реагування поліції на випадки домашнього насильства, Тамара Огородова відмітила, що в 2002 році, коли був створений перший в Запоріжжі жіночий кризовий центр «Гармонія», поліцейські вважали це питання неважливим. За 18 років ситуація і в Україні, і вмісті змінилася. Внесено зміни до законодавства, дуже активно проявила себе громадськість разом з міжнародними організаціями – і це дало свої позитивні результати.
Зараз на засіданнях Координаційних рад якраз поліцейські вимагають внесення змін до законодавства щодо більш жорсткого покарання за домашнє насильство. І сьогодні в суспільстві ці питання розглядаються як серйозна проблема, яку потрібно негайно вирішувати.
Матеріал підготовлено в рамках проекту «Просування участі жінок у політиці та протидія ґендерним стереотипам», який Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» реалізує в партнерстві з НДІ за підтримки Уряду Великої Британії через Фонд розвитку ефективного врядування.
Контактна особа: Оксана Дроздовська, 098-44-201-78, 099-379-86-42
E-mail: zbf.ednist@gmail.com