Запорізькі жінки у політиці: переваги для громади

Запорізькі жінки у політиці: переваги для громади

Вже третій рік у Запорізькій області впроваджується проєкт «Просування участі жінок у політиці та протидія ґендерним стереотипам», який реалізує Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» у партнерстві з Національним Демократичним Інститутом та за підтримки уряду Великої Британії.
Директорка Запорізького благодійного фонду «Єдність» за майбутнє» Тамара Огородова розповіла «МИГу» про успіхи та виклики під час просування цього проекту.
– Які проблеми першочергові для запорізьких жінок-депутаток і як вони намагаються їх вирішити?
– Жінки-депутатки, в першу чергу, намагаються допомогти найбільш незахищеним верствам населення. Це поліпшення рівня та умов життя жінок, дівчат, котрі опинились у складній життєвій ситуації; допомога багатодітним, одиноким матерям; внутрішньо переміщеним особам, малозабезпеченим сім’ям; жінкам, які постраждали від сімейного насильства, які повернулися із зони Операції об’єднаних сил тощо. Це гендерно чутлива політика в громаді, яка має враховувати потреби всіх жителів. У рамках проєкту наш фонд провів ряд заходів онлайн і оффлайн: навчальні семінари-тренінги та вебінари з впровадження гендерної політики та гендерних ініціатив, 15 зустрічей у громадах, вісім «інтерактивних гендерних кафе», форум для обміну досвідом щодо практичного впровадження політики рівних прав і можливостей.
Прагнення справедливості та впровадження європейського підходу об’єднало у сьомій каденції жінок-депутаток і чоловіків-депутатів у 24 міжфракційні депутатські групи «Рівні можливості», які реалізували понад 150 ініціатив у місцевих громадах.
– Розкажіть детальніше про найважливіші ініціативи.
– Відповідно до українського законодавства, у місцевому самоврядуванні немає відповідальної особи за координацію політики рівних прав і можливостей. Тому цими питаннями ніхто раніше й не займався. Депутатські групи «Рівні можливості» після участі в наших тренінгах ініціювали затвердження 21-ї уповноваженої особи з питань забезпечення рівних прав і можливостей у ранзі заступника голови ради. Важливо відзначити, що це була не разова, а системна зміна. Тобто наразі повноваження щодо координації гендерної політики включені в посадові обов’язки заступника голови ради.
Три міста [Вільнянськ, Токмак і Василівка], одне село [Балки Василівського району] та дві об’єднані територіальні громади [Долинська та Широківська] Запорізької області долучилися до Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад. Це дуже важлива ініціатива, яка теж показує системну гендерну політику в громаді.
Жінки-депутатки міжфракційних груп «Рівні можливості» реалізовують соціально важливі гендерні ініціативи, які активізують громадськість, та спрямовані на вирішення злободенних потреб людей. Передусім це безпека і благоустрій. Так, у селі Балки проводилась робота з благоустрою території з урахуванням потреб жінок і дітей, частково освітлені вулиці, здійснено ремонт доріг, мереж водопостачання та водовідведення. Проведені дні довкілля, відкрито дитячий садочок «Сонечко», Будинок творчості. У місті Молочанськ відремонтоване освітлення, виділено кошти на відновлення старого парку, а також проводилося облаштування зони відпочинку на річці Молочній. У Костянтинівській сільській раді жінки-депутатки ініціювали благодійний ярмарок для збору коштів на лікування онкохворих односельчан. Дуже багато для благоустрою та підтримки дітей з інвалідністю зроблено у Василівській міській раді.
Розуміючи, наскільки важливою в Запорізькій області є проблема захворюваності дітей на туберкульоз, 12 міжфракційних груп жінок-депутаток звернулися до Запорізької обласної ради щодо виділення коштів для відкриття реабілітаційного центру обласного протитуберкульозного диспансеру для дітей, хворих на туберкульоз. Завдяки спільним зусиллям громадськості та підтримці обласних депутатів 3 квітня 2020 року на сесії Запорізької обласної ради кошти у розмірі п’яти мільйонів гривень були виділені – й реабілітаційний центр уже працює. У Вільнянську відкрито реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю.
– Депутати приймають бюджети і місцеві програми. Чи відображені гендерні потреби в цих документах?
– Гендерний бюджетний аналіз місцевих програм дає можливість визначити, скільки жінок і чоловіків, хлопців і дівчат отримали соціальні послуги, які є гендерні розриви та як їх подолати. Це передовий європейський досвід розподілу бюджетних коштів, який в Україні впроваджується з 2015 року. Наш фонд «Єдність» за майбутнє» провів п’ять навчальних тренінгів із гендерного бюджетного аналізу місцевих програм. Після цього міжфракційні групи «Рівні можливості» зробили 12 гендерних бюджетних аналізів, за результатами яких були внесені зміни до відповідних програм.
Зокрема, завдяки гендерному аналізу соціальної програми «Назустріч людям», у Біленьківській громаді матерів-героїнь включено до категорій мешканців, яким тепер надається підтримка. Аналіз Вільнянської районної програми профілактики та протидії туберкульозу виявив, що на туберкульоз хворіють переважно чоловіки, а не жінки. Тому розподіл коштів слід відкоригувати. У місті Молочанську після аналізу програми розвитку спорту також були перерозподілені кошти.
Гендерний бюджетний аналіз місцевої програми «Назустріч людям» у Долинській ОТГ показав, що завдяки впливу депутатської групи «Рівні можливості» на політику в громаді розподіл коштів на матеріальну допомогу між жінками та чоловіками став більш справедливим, аніж у попередні роки.
Також важливо не стояти осторонь проблем жінок і дівчат, які постраждали від військового конфлікту на Сході України й залишилися без домівок, потерпають від сімейного насильства. На захист такої категорії громадян прийнятий Національний план дій із виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека». Завдяки зусиллям фонду «Єдність» за майбутнє» та активних жінок-депутаток, місцеві громади долучилися до впровадження положень цього важливого документу в життя. Затверджено вісім місцевих планів дій на виконання Резолюції Ради Безпеки ООН 1325.
– Минулий рік був особливим для всього світу – через пандемію коронавірусу. Як це вплинуло на роботу груп «Рівні можливості»?
˜ – Багато заходів ми перевели в онлайн, консультували по телефону. Пандемія стала справжнім екзаменом на витривалість. Під час карантину у представниць міжфракційних депутатських груп «Рівні можливості» значно збільшилося навантаження: окрім поточної роботи, вони реалізовували ініціативи, спрямовані на запобігання коронавірусу, підтримували вразливих жителів громад тощо. Наша команда проєкту комунікувала з групами та надавала необхідну інформаційну підтримку.
В цей непростий час жінки-депутатки успішно активізували свої зусилля, аби допомогти лікарям, громадянам вразливих категорій. Завдяки цьому, Токмацька міська рада виділила півтора мільйона гривень для створення необхідних умов в інфекційному відділенні міської лікарні. У Долинській ОТГ було організовано збір інформації щодо потреб вразливих груп мешканців громади, закупівлю необхідних ліків, продуктів та доставку машиною прямо додому. Депутатки Василівської міської ради підтримали рішення виділити 115 тисяч гривень на облаштування опорної лікарні в місті Дніпрорудному. За ініціативи жінок-депутаток Молочанської міської ради надавалась соціальна допомога літнім людям та дітям. Представниці групи Костянтинівської сільської та Степногірської селищної рад здійснювали моніторинг дотримання вимог карантину, прорводили просвітницьку роботу. Депутатки Енергодарської міської ради ініціювали збір коштів для закупівлі тридцяти трьох продовольчих наборів для малозабезпечених осіб. У Біленьківській та Балківській ОТГ дбали про медперсонал: завдяки місцевим фермерам закупили необхідні медичні засоби для лікарень. Депутатська група Якимівської ОТГ залучила кошти та передала 55 захисних водонепроникних халатів у районну лікарню. Жінки-депутатки Смирновської ОТГ спільно з місцевою владою організували закупку дезінфікуючих засобів для обробки будівель та приміщень установ і організацій – лікарень, магазинів, зупинок, тротуарів.
Все це показує: депутатські групи «Рівні можливості», які об’єднують жінок і чоловіків депутатів з різних фракцій, є потужною силою для позитивних змін у громадах.

(Visited 26 times, 1 visits today)
Оставить комментарий


Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *