Запорізькі культурні підсумки-2020

Запорізькі культурні підсумки-2020

Рік, що спливає, був надважким для діячів культури. Яких коронавірус на кілька місяців позбавив можливості спілкування очі-в-очі з глядачами та слухачами. А коли зараза тимчасово відступила, примусив організаторів масштабних «живих» мистецьких подій нервувати й викладатися на 300 відсотків.

Проте запорізькі діячі культури зуміли набути нових навичок й провести багато заходів – як онлайн, так і офлайн. Напередодні Нового року кинемо побіжний погляд на найбільш цікаві.

ТЮГ став digital-театром

Навесні Запорізький академічний обласний театр молоді, отямившись від шоку, перетворився в digital-театр. Це були репетиції онлайн, проєкт з хештегом «Залишайсявдома», гумористичний проєкт «Карантин Веселка», ігри, казки для дітей, спілкування, прямі трансляції, показ вистав в мережі Facebook та на YouTube.

І величезний онлайн-марафон, присвячений Дням пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Дев’ять днів виходили по два концертних блока, в яких актори читали вірші, розігрували літературні композиції, співали пісні.

Космос Творців – Бога і Людини

У червні Запорізька обласна філармонія запропонувала шанувальникам фортепіанної музики унікальний онлайн-проєкт Piano Forever, створений заслуженою артисткою України Ілоною Турчаніновою.

То був не просто набір шедеврів Баха, Моцарта, Бетховена, Шопена, Грига, Ліста, Чайковського, Рахманінова, Альбеніна, Гершвіна, Еванса, Сакамото, Мустафа-Заде, Гласса и Сильвестрова.

Піаністка відтворила цілий Всесвіт, де в гармонії знаходяться природа и цивілізація. Сюжетну лінію підтримували звуки та відеоінсталяції, зібрані зі світлин та картин 15-ти художників творчого об’єднання «Колорит».
У листопаді проєкт Piano Forever відбувся і «вживу», зібравши численні захоплені відгуки.

У серпні-вересні відбулися події всеукраїнського масштабу.

Аrt book fest Toloka-2020

Літературно-мистецький фестиваль Toloka-2020 тривав десять днів і проходив на шести локаціях, переважно під відкритим небом. Тут:

  • презентували свою продукцію безліч видавництв, книгарень, бібліотек з усієї України;
  • виступали письменники й поети;
  • демонстрували свою творчість музикальні гурти й окремі виконавці;
  • працювали дитячий простір «ДикіДіти», історико-урбаністичний майданчик, мала літературна сцена, театральна та кіно-локації.

“Хортиця крізь віки” відбулася в 15-й раз

Надій на проведення XV мистецького пленеру «Хортиця крізь віки», що має статус міжнародного, було мало. Але завдяки ініціативі приватних осіб він відбувся у всеукраїнському форматі. 38 митців з Києва, Харкова, Львова, Тульчина, Чугуєва та Запоріжжя більше тижня відвідували історичні та сакральні місця Запорізької області, створили більше 200 робіт [були побиті усі рекорди і кількісно, і якісно] й запаслися враженнями на майбутнє.

Поєднати на Хортиці всю Україну

І не можна не відзначити унікальний Мистецький форум [інша назва – ArtForum], який відбувся у нашому місті вперше під гаслом «Поєднати на Хортиці всю Україну». Амбітна мета організаторів – залучити містян до високого сучасного українського мистецтва і закохати видатних письменників, художників, артистів, менеджерів, політологів у Запоріжжя і Хортицю – була досягнута.

До нашого міста приїхало гроно видатних діячів культури сучасності, менеджерів творчих проектів, представників донорських організацій, дипломатів, які у творчих дискусіях віднаходили орієнтири й сенси, яких потребує швидкоплинний і досить тривожний час. А Запоріжці, крім участі у дискусіях, могли помилуватися кількома виставками провідних українських художників, скульпторів, плакатистів, подивитися класичні та сучасні українські фільми, а діти – попрацювати на майданчику дитячої творчості «Книголісся».

Ініціаторка Мистецького форуму, голова ГО «Запорізький медіа-центр» Тетяна Орлова, потішена результатами та відгуками учасників цьогорічного фесту, вже почала підготовку до ArtForum-2021: “Ми сподіваємося, що нас підтримають поважні українські та міжнародні організації, і наступного року Мистецький форум пройде у ще цікавішому форматі”.

Бажаємо здоров’я та успіхів усім ініціативним та енергійним запорізьким діячам культури!

Підготувала Ганна ЧУПРИНА

(Visited 97 times, 1 visits today)
Оставить комментарий


Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *