Запорізька область рухається в напрямку створення комфортного та доступного середовища для всіх громадян, незалежно від їхніх фізичних можливостей.
На сайті Запорізької обласної державної адміністрації оголошено про початок реалізації масштабної програми з розбудови безбар’єрного середовища.
Безбар’єрні укриття в школах, зручний доступ до ЦНАПів, будівництво протирадіаційних споруд – про це та інше говорили посадовці разом із громадськістю на засіданні комітету забезпечення доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктур.
Місце для засідання обрали невипадково. Це інклюзивна бібліотека. Там не тільки обговорювали проблеми, але й перевіряли відсутність бар’єрів для осіб з інвалідністю:
– Сьогодні ми зібралися в незвичайному місці – інклюзивній бібліотеці. Цей заклад є повністю безбар’єрним. Тут вдосталь місця та дружня атмосфера, будь-хто може завітати та почитати книги. Особливо приємно бачити тут видання шрифтом Брайля, – зауважила керівниця апарату Запорізької ОДА Зінаїда Бойко.
Інклюзивними стають не тільки бібліотеки. Освіта теж має бути доступна та безпечна для всіх, наголосили учасники засідання. Представниця Центру фінансово-статистичного аналізу та матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів Ірина Сігакова розповіла, що у регіоні планується будівництво протирадіаційних укриттів. Вони враховуватимуть не тільки безпекові норми, а й правила доступності: наявність рамок та пандусів, широкі двері та коридори тощо. Виділено кошти на будівництво 5 таких укриттів, на 3-х з них вже розпочались роботи. Ще по 4 – триває пошук джерел фінансування.
Представниця одного з навчальних закладів міста Надія Сивенюк ознайомила учасників зібрання зі спільним проєктом ДСНС та вчителів Запорізької області.
– В нашому закладі учні, що мають порушення зору, можуть прочитати «Абетку безпеки». Ця книга містить 33 корисні для дітей статті про безпеку життєдіяльності. Тут є рельєфні ілюстрації та текст шрифтом Брайля, – розповіла Надія Сивенюк.
Щороку в області проводять перевірку на безбар’єрність об’єктів таких як освітні та соціальні заклади, центри надання адміністративних послуг, гуртожитків. Лише 12% відповідають всім вимогам доступності.
Про невтішні результати розповів начальник Управління містобудування та архітектури обласної державної адміністрації Максим Прудкий:
– Лише 12% з 1709 обстежених об’єктів є повністю безбар’єрними, 22% – частково безбар’єрними. Ситуація залишається складною, – відзначив Максим Прудкий.
Мережі супермаркетів теж прагнуть бути доступнішими. Як зазначив представник Департаменту економічного розвитку і торгівлі Запорізької облдержадміністрації Максим Кучеренко, на паркувальних майданчиках виділяють більше місць для осіб з інвалідністю та розташовують їх ближче до входу.
З позитивним досвідом надання послуг для осіб з інвалідністю в Дніпропетровській та Київській областях вже встигли ознайомитись працівники Широківської громади. Працівники ЦНАПів перейняли практичні навички обслуговування людей з інвалідністю та почали впроваджувати їх у своїх закладах.
– Наше завдання – маленькими кроками наближати комфортне життя для всіх людей. Робимо все, щоб мінімізувати бар’єри, – підсумувала Зінаїда Бойко.