Про безпечність іграшок для дітей «МИГу» розповів начальник управління захисту споживачів Держпродспоживслужби у Запорізькій області Тимофій Вагіс
Кожна дитина любить іграшки, іграшок багато не буває. Тому батьки намагаються до кожного свята купити нову, тим більше, що в дитячих магазинах іграшки представлені в широкому асортименті на будь-який смак і гаманець.
У багатьох країнах існують стандарти безпеки, що накладають обмеження на те, які іграшки можна продавати. Мета таких правил — запобігання нещасних випадків, пожеж, травм. Діти, особливо, малі, часто беруть іграшки до ротової порожнини, тому матеріали, з яких вони виготовлені, повинні буди безпечними. Дітям не можна давати дрібні іграшки, якими вони можуть вдавитися. Існують інструкції щодо пожежної безпеки матеріалів, з яких виготовлені іграшки. Діти часто ще не розуміють небезпеки, а батьки не завжди думають, що може статися, тому важливо, щоб на іграшках були надписи, які попереджували б про небезпеку.
За період з 01.01.2019 року по 31.12.2020 року спеціалістами відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області проведено 49 заходів, з них 35 (що складає 71%) з порушенням вимог Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 151, а саме: на маркуванні, пакуванні відсутній знак відповідності технічним регламентам. Виробником та імпортером не вказано на іграшці своє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу. Окрім того, виробником та імпортером не забезпечено супроводження іграшки інструкціями та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов.
До суб’єктів господарювання були прийняті рішення:
– щодо обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони;
– щодо обмеження надання продукції на ринку;
– усунення формальної невідповідності, та застосовані штрафні санкції на суму – 158 тис. грн.
Протягом 2019 року відібрано 17 зразків (дитячі іграшки) для проведення лабораторних досліджень, з них 4 зразки продукції (не відповідають ДСТУ EN 71-1:2018 (EN 71-1:2014 + А1:2018, IDT) «Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості» п. 7.1, 7.2 за показником «Попереджувальна інформація, маркування та інструкції з використання»; ДСТУ ЕN 71-1:2015. Наявні дрібні деталі з гострими кінцями, що створює ймовірний ризик травмування. Графічний попереджувальний символ позначення віку відсутній; ДСТУ EN 50088:2003 «Безпечність електричних іграшок» відсутні інструкції на українській мові щодо поводження з гальванічними елементами.
Так, під час проведення позапланового заходу у одного із розповсюджувачів дитячих іграшок, спеціалістами управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області встановлено факт введення в обіг продукції, на маркуванні та пакуванні якої відсутній знак відповідності технічним регламентам. Виробником та імпортером не вказано на іграшці своє найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) та контактну поштову адресу. Окрім того, виробником та імпортером не забезпечено супроводження іграшки інструкціями та інформацією щодо безпечності згідно з вимогами закону про порядок застосування мов.
Зразок даної продукції було відібрано для проведення відповідної експертизи, щодо безпечності іграшок. На підставі одержаних від лабораторії протоколів випробувань встановлено, що продукція: (дитяча іграшка «спінер» HAND SPINNER, виробник невідомий, імпортер невідомий, країна виробник Китай, дата виробництва невідома) не відповідає ДСТУ EN 71-1:2018 (EN 71-1:2014 + А1:2018, IDT) «Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості» п. 7.1, 7.2 за показником «Попереджувальна інформація, маркування та інструкції з використання».
За результатами проведеної перевірки характеристик продукції через невідповідність продукції вимогам Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2018р. № 151 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Запорізькій області до суб’єкта господарювання прийняті рішення та застосовані штрафні санкції.
Під час проведення заходу у магазині, були виявлені порушення вимог Технічного регламенту, а саме: (дитяча іграшка «пони» з пластмасу зі штучним волоссям рожевого блакитного кольору, My Little pony Beautiful TOYS, країна виробник Китай; – дитяча іграшка лялька пластикова зі штучним волоссям у прозорій упаковці, ТМ «Cute Girl», країна виробник Китай) на продукції, її маркуванні, пакуванні не нанесено знак відповідності технічним регламентам. За результатами перевірки встановлено, що дитяча іграшка «пони» з пластмасу зі штучним волоссям рожевого блакитного кольору, країна виробник Китай) за результатами не відповідає ДСТУ EN 71-1:2018 (EN 71-1:2014 + А1:2018, IDT) «Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості» в частині вимог до пакування, змісту та якості маркування.
Суб’єктом господарювання порушено вимоги статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», застосовані штрафні санкції та прийняті рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів.
Отже, вибираючи іграшку для своєї дитини, перш за все слід уважно вивчити наявні на ній маркування:
– Чи наявна відповідна документація, яка засвідчує якість та безпечність іграшки;
– Чи достатньо іграшка міцна, чи не має вона заводських ушкоджень, чи міцно приєднані дрібні деталі;
– Чи безпечна конструкція іграшки: відсутність ріжучих країв, гострих кінців, тріщин, вузьких щілин і отворів. Для найменших небезпеку можуть становити іграшки з довгими (більше 15 см) мотузочками;
– Чи не перезнімається фарба, що покриває іграшку;
– Чи немає різкого і неприємного запаху;
– Чи відповідає іграшка віку дитини.
Шановні покупці, купуйте лише якісні товари для дітей, орієнтуючись на ціну та якість іграшки. Та пам’ятайте, що головна вимога до всіх іграшок – їх безпека, тому обираючи іграшку, піклуйтеся про її здоров’я з народження!
З метою інформування населення щодо виявлених порушень при реалізації неякісної продукції, формування громадської думки та здійснення правового виховання споживачів, спеціалістами управління постійно здійснюється робота з висвітлення інформації про діяльність Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області в регіональних засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті управління.
Для отримання консультації звертайтеся до управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гоголя, буд. 105-А, телефон (061) 228-04-53. У разі порушення прав споживачів, надаються дієві поради та роз’яснення.