Програма «Власна справа» у рамках проекту «єРобота» розпочалася в Україні з 1 липня минулого року. За цією програмою держава надає фінансову допомогу на старт або розвиток бізнесу у сумі від 50 до 250 тисяч гривень. Отримати мікрогрант можуть як діючі підприємці, так і люди, що не мають досвіду підприємницької діяльності. Але обов’язковою умовою є створення одного-двох нових робочих місць, залежно від суми наданого мікрогранту.
Щоб отримати кошти, потрібно подати заяву та бізнес-план свого проєкту через сайт «Дія». Після перевірки наданих документів, оцінки бізнес-плану, а також кредитної історії заявника, слід пройти співбесіду з фахівцями регіональної служби зайнятості. Це перший етап відбору. Потім найкращі проєкти розглядають у Державному центрі зайнятості України, який і ухвалює остаточне рішення про надання чи відмову у наданні мікрогранту.
Як розповіла начальник відділу сприяння зайнятості Запорізького ОЦЗ Яна Дубяга, з липня по грудень включно минулого року комісією обласної службі зайнятості [до її складу увійшли фінансисти, економісти, юристи, бізнесмени тощо] було розглянуто більше 300 бізнес-проектів та проведено понад 100 співбесід із заявниками. І це не враховуючи роз’яснювальної роботи щодо порядку, умов та механізму мікрогрантування; допомоги у заповненні бізнес-планів тощо.
Проводилися співбесіди переважно онлайн з відео-зв’язку і подекуди в екстремальних умовах. Коли лунав сигнал повітряної тривоги, фахівці переходили у безпечніше місце і відновлювали спілкування. Інколи вимикалося світло, і тоді співбесіду продовжували у телефонному режимі. Усі бізнес-проєкти також ретельно обговорювали на засіданнях комісії, відбирали найбільш актуальні та перспективні на цей час і відправляли зі своїми коментарями та рекомендаціями у Державний центр зайнятості.
На сьогодні 59 бізнес-проєктів Запорізького краю ухвалено і прийнято рішення про надання по них мікрогрантів. Зокрема, це 12 проєктів внутрішньо переміщених осіб із Запорізької та Донецької областей, які наразі перебувають у Запоріжжі.
За результатами програми Запорізька область увійшла до п’ятірки найкращих. І це при тому, що більша частина її території є тимчасово окупованою ворогом або знаходиться у зоні активних бойових дій.
На кінець минулого року 47 запорізьких бізнес-проєктів вже було профінансовано на суму 11,4 млн грн. Більшість із них уже працюють.
– Напрямок проєктів дуже різноманітний, – каже Яна Дубяга. – Серед найбільш успішних слід назвати, наприклад, виробництво енергозберігаючих модульних будинків, які за державною програмою соціальної підтримки вимушених переселенців можуть стати новою домівкою для тих, хто втратив своє житло через війну. Будівництво, реконструкція та капітальний ремонт будівель соціального призначення – такий бізнес-план маріупольця має працювати на відновлення звільнених від окупантів українських територій. Виробництво дров’яних печей та виготовлення паливних брикетів є важливою альтернативою вирішення проблеми опалення в зимовий час для приватних осель. Серед інших напрямків – відкриття власної кондитерської чи кафе, обладнання дитячої розважальної кімнати, спортивних секцій тощо. Особливо хочу відзначити, що більшість швейних виробництв, які у мирний час відшивали жіночий, чоловічий та дитячий одяг, наразі спрямували свої зусилля на виготовлення військової форми, спорядження та амуніції для забезпечення потреб ЗСУ.
Вже цього року доброю новиною стало повідомлення про те, що з першого лютого стартувала нова хвиля подачі заяв на урядову програму мікрогрантів «Власна справа». Як відзначила міністерка економіки України Юлія Свириденко, мікрогранти на старт або розвиток власної справи – одна з найпопулярніших грантових програм проєкту «єРобота». Минулого року 3300 українців отримали від держави підтримку у вигляді мікрогрантів від 50 до 250 тисяч гривень на реалізацію своїх бізнес-ідей. Загалом було видано мікрогрантів на 777 млн гривень.
«І цього року ми продовжуємо програму. Уряд готовий підтримати кожного українця, який має бажання зайнятись підприємництвом, надаючи йому безповоротну фінансову допомогу. Таким чином ми інвестуємо в розвиток малого бізнесу та активізацію економіки, а також стимулюємо покращення ситуації на ринку праці, адже ці підприємці створять десятки тисяч нових робочих місць», – підкреслила Юлія Свириденко.
Із звичайних піддонів – креативні меблі
Запорізький підприємець Артем Тарасов почав займатися виробництвом дерев’яних піддонів навесні 2021 року. Працював за давальницькою схемою – закуповував сировину, а замовлення розміщував на інших підприємствах. Після початку повномасштабної війни виникли певні складнощі – і з сировиною, і з партнерами. Але попри все підприємство продовжувало працювати. А завдяки участі у програмі «Власна справа» вдалося навіть налагодити власне виробництво та розширити асортимент товарів, що виготовляються.
– На отримання мікрогранту я представив бізнес-план «Виготовлення дерев’яних піддонів та меблів», – каже Артем Тарасов. – Пройшов дві співбесіди. А згодом дізнався, що мій проєкт схвалений, і незабаром на спецрахунок, відкритий в Ощадбанку, надійшли гроші – 250 тисяч гривень. На цю суму закупив лісоматеріали, аспіраційну систему вентиляції та збору дерев’яної стружки, лісопильний верстат, компресор для пневмопістолетів та самі пневмопістолети для забивання цвяхів – загалом усе необхідне, щоб налагодити вже власне виробництво.
Також завдяки гранту було збільшено кількість працівників – невеликий колектив ФОПу поповнився менеджером з продажу та, що особливо важливо, професійним столяром.
Отримавши фінансову підтримку від держави, підприємство зміцнило свої позиції. Артем Тарасов виграв тендер на виробництво хлібних лотків, отримав замовлення від міжнародної благодійної організації «Лікарі без кордонів» на виготовлення лавок для бомбосховища. Обладнав на зиму й одне укриття у приватному будинку – із встановленням меблів власного виробництва.
За словами підприємця, спочатку меблі з дерев’яних піддонів, які скупчилися на складі, спробували виготовляти виключно для себе, а фотографії викладали в соцмережах. Вироби сподобалися запоріжцям. З’явилися перші замовлення. Поступово асортимент розширювався, і тепер підприємство виготовляє з піддонів столи, стільці, табуретки, лавки, тумбочки, офісні меблі, барні стійки тощо.
Зростають також обсяги виробництва. Лише за січень цього року товарообіг становив півмільйона гривень. Було виготовлено та реалізовано 1500 одиниць піддонів, вироблено та продано хлібних лотків на суму 30 тисяч гривень, меблів – на 150 тисяч гривень.
Артем Тарасов має намір і надалі розширювати виробництво. Якщо все піде, як намічено, то планує збільшити штат працівників до десяти осіб.
У передмісті Запоріжжя лушпиння соняшника перетворюють на екологічне паливо
За чотири кілометри від Запоріжжя, у селі Степове ось уже сьомий рік працює невелике приватне підприємство з виробництва паливних брикетів.
– Ми відкрилися у 2016 році, – розповідає господиня підприємства Ольга Русанова. – Останніми роками газ та вугілля постійно дорожчають, і альтернативне паливо стає все більш затребуваним. Так і прийшла ідея зайнятися виробництвом паливних брикетів із відходів сільгосппідприємств та підприємств деревообробної промисловості. По-перше, таке паливо екологічніше і набагато ефективніше того ж вугілля, наприклад. По-друге, у переробку йдуть саме відходи, що також важливо для покращення екології краю. Та й подібної сировини у нашому регіоні завжди вистачало.
За словами Ольги, вони виробляли три види брикетів з різної сировини – з лушпиння соняшника, деревної тирси тощо. На початку 2022 року закупили новий прес, але запустити обладнання не встигли – почалася війна. Більше трьох місяців виробництво не працювало, оскільки більшість сільськогосподарських та інших підприємств-партнерів опинилися на окупованій території. Оборотних коштів практично не залишилося і не було на що закуповувати сировину.
– Не знаю, як би ми впоралися, якби не мікрогрант, – каже Ольга Русанова. – Я подала заяву та бізнес-проєкт через «Дію», пройшла всі співбесіди, погодження та отримала позитивний вердикт. А вже за кілька місяців було перераховано гроші. Вся сума пішла на закупівлю сировини, і в червні минулого року ми змогли відновити виробництво. При цьому збільшили штат працівників на дві одиниці.
На сьогодні підприємство випускає лише один вид паливних брикетів – з лушпиння соняшника. Іншої сировини дістати практично неможливо, або вона дуже дорога. Проте вдалося відновити обсяги виробництва на довоєнному рівні, а до початку нинішнього року навіть збільшити приблизно на 15 відсотків.
Єдине, що трохи непокоїть – близькість фронту. Працювати доводиться під звуки постійної канонади та сигнали повітряної тривоги.
– Але ми вже звикли, – каже Ольга, – і навіть навчилися розрізняти по звуку, коли в наш бік щось летить, а коли українська артилерія працює – дуже голосно. І це тільки тішить. Ми віримо у нашу перемогу, у ЗСУ та сили ППО. І закривати своє виробництво не плануємо.
Світлана ШКАРУПА
Фото авторки та з архівів Артема Тарасова та Ольги Русанової
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”