Комунікативне агентство Postmen провело дослідження, під час якого опитало 1166 громадян України з різних регіонів, вікових груп та з різними рівнями доходів. Опитування проводилося шляхом онлайн-анкетування через Facebook та Instagram у період з 24 листопада по 12 грудня.
Згідно з опитуванням, більшість українців [66 відсотків] планували святкувати Новий рік та Різдво, незважаючи на війну. Серед них 94 відсотки мали намір провести свята вдома, в оточенні близьких родичів, решта – на роботі. На подарунки та святковий стіл намітили витратити в середньому 3190 гривень.
У яку суму обійшовся новорічний стіл запоріжцям?
Святковий стіл для українців цього разу став дорожчим на 50 відсотків. Такий прогноз напередодні Нового року дав експерт Департаменту фінансової стабільності НБУ Андрій Блінов. Фахівці Інституту аграрної економіки на основі даних Мінфіну назвали трохи менший відсоток – 43,9. Насправді ж ці цифри коригувалися, залежно від регіону проживання та кількості дорогих страв на столі.
У Запоріжжі перед новорічними та різдвяними святами «МИГ» за традицією провів свій моніторинг цін на продукти харчування.
Основа більшості салатів – овочі та яйця. Щодо овочів, то капуста білокачанна наприкінці грудня 2022 року на запорізьких ринках продавалася по 15 грн за кг [на дві гривні дорожче, ніж у грудні 2021 року – натомість на 15-20 гривень дешевше від минулої осені, коли ціна на капусту сягнула 30-35-ти гривень за кг]; морква – по 25 грн [рік тому – по 12 грн]; буряк – по 20 грн [16 грн]. Не змінилася ціна лише на картоплю – 10-12 грн/кг.
А ось ціни на солодкий перець та томати злетіли до неба. Зокрема, наприкінці грудня 2021 року солодкий перець вітчизняного виробництва на ринку продавали по 25 грн за кг [дані моніторингу «МИГа», 21.12.2021 р.]. Проте минулого 2022 року, через війну та тимчасову окупацію Херсонської області та півдня Запорізької, навіть у розпал сезону відчувався дефіцит багатьох овочевих культур – у тому числі перцю. Тому напередодні свят у Запоріжжі в продажу був лише імпортний солодкий перець: червоний – по 115-120 гривень за кілограм, зелений – по 90 грн.
Те саме можна сказати і про тепличні томати. Рік тому перед зимовими святами тепличні помідори можна було купити по 25-30 гривень за кг, зараз – 75-100 грн.
Щонайменше вдвічі подорожчали й курячі яйця, які нині коштують 70-90 гривень за десяток [рік тому – 42 грн].
У зимовий час зелень у Запоріжжя тепер також везуть з-за кордону. До війни привозили із теплиць Мелітополя [нині місто тимчасово окуповане]. Ще восени петрушку та кріп також доставляли з теплиць-«балаганів» сусідньої із Запоріжжям Григорівки. Проте зараз це село постійно обстрілюють.
– На городі нашого постачальника тепер лежить снаряд С-300. Дякувати Богу, сам живий залишився. Тож кріп та петрушку з початку зими ми отримуємо з Узбекистану, салат – із Італії, кінзу – з Грузії, шпинат – із Одеси. Закупівельна ціна – 250-350 грн за кг. Тому робимо маленькі пучки за ціною 20 грн, щоб люди могли хоч трохи зелені купити, – кажуть продавчині.
Якщо врахувати, що в середньому також на 30 [і більше] відсотків подорожчала варена ковбаса, консервований горошок та майонез, то вартість того ж таки традиційного салату «Олів’є» на нинішньому новорічному та різдвяному столі зросла приблизно на 60 відсотків.
Готові овочеві соління та салати теж зросли в ціні – удвічі.
Тетяна торгує на Критому ринку соліннями власного приготування, за її словами, “майже все життя”. Щоправда, в нинішньому сезоні, через дуже дорогі овочі [особливо баклажани та солодкий перець, які входять до складу більшості салатів], асортимент став біднішим, а ось ціни – значно вищими. Так, за баклажанну ікру та квасолю у томатному соусі Тетяна просить по сто гривень за кг, за кабачки у кетчупі – 80 грн, за мариновані огірочки – сто гривень. Рік тому все було вдвічі дешевше.
Самих продавців, особливо у будні, на ринку теж мало, відповідно, і вибір менший.
– Я живу в Дніпропетровській області, – каже Тетяна. – І дуже багато людей, як і я, до війни приїжджали на цей ринок торгувати з Червоногригорівки та Марганця. Але зараз нас постійно обстрілюють – вдень і вночі. Дуже страшно. Люди бояться та сидять по хатах. Я теж боюся, але якщо ранок видається «тихим», то їду продавати свої соління. Це мій єдиний заробіток.
Пік цін на м’ясо у Запоріжжі припав на вересень-жовтень минулого року: за кілограм м’якоті охолодженої телятини на ринку потрібно було віддати 220-250 гривень, свинини – 160-180 грн. Але у листопаді-грудні ціни впали. Перед Новим роком за телятину просили 180 грн за кг [у грудні 2021 року ціна була навіть вищою – 200 грн], за свинину – 140-150 грн [у грудні 2021 р. – 160 грн].
– Закупівельні ціни не знизилися. Але після масового російського обстрілу в жовтні-листопаді покупців стало зовсім мало, – кажуть продавці.
А ось свійський птах у ціні не впав. Тушки курей-бройлерів напередодні свят продавали по 120 грн за кг [рік тому – по 95 грн], тушки качки та гусака – по 200 грн [120 грн], кролика – по 250 грн [180 грн].
Щодо м’ясних делікатесів домашнього приготування, то вони і до війни були по кишені далеко не кожному. А зараз і поготів. Наприклад, домашня рубана свиняча ковбаса та сирокопчений балик нині на Критому ринку коштують 320 грн за кг [рік тому – 230 грн], окіст – 280 грн [рік тому 180 грн].
Ціни на охолоджену річкову рибу змінилися не критично – можливо, тому, що вона й раніше була дуже дорогим задоволенням.
Перед святами цілого коропа [краще частування на Різдво] можна було купити по 130-150 грн за кг, товстолобика – 70-90 грн, щуку – по 170-200 грн, сома – по 200 грн.
А ось ціни на цитрусові в Запоріжжі дуже різняться. Перед новорічними святами на Критому ринку апельсини продавали по 120-150 грн за кг, мандарини – по 80-100 грн. Водночас у супермаркетах можна було купити непогані мандарини лише по 55 грн за кг, апельсини – по 60 грн.
Ялинкові базари: на порядок менше, ніж до війни
Зазвичай у Запоріжжі у грудні відкривалося близько 120-ти ялинкових базарів. Але в нинішньому передноворічному сезоні їх було набагато менше, що пов’язано із складною через війну логістикою та меншим попитом [адже багато українців тимчасово виїхали з країни – насамперед із зон воєнних дій та прифронтових регіонів, до яких належить і наша область].
Наприклад, у районі Критого ринку в довоєнні роки ялинковий базар тягнувся цілий квартал. Однак цього сезону живі сосни біля ринку продавали лише на невеликій ділянці – поряд із центральним входом.
Більшість запоріжців підходили, цікавилися цінами та йшли без покупки. Ціни стартували від 300 гривень за невелике деревце [рік тому – від 150-ти грн]. За гарну пишну сосну просили вже 600–1000 гривень.
Проте найбільший попит мали не самі сосни, а набори соснових гілочок [100 грн за пучок].
Пропонували запоріжцям і набірні ялинки з живих гілок на дерев’яній підставці. Найменші деревця – по 100-130 грн, більші за розміром – по 200-400 грн.
Гірлянди як замінник люстри та дивовижні «Бойові котики»
В останні роки у Запоріжжі найбільшу локацію з продажу новорічної мішури, сувенірів та ялинкових прикрас влаштовували у гіпермаркеті «Епіцентр». Вона займала 800 квадратних метрів, складалася з кількох залів. До того ж тут відкривали кілька цікавих фотолокацій та влаштовували навколо новорічної ялинки ігри та хороводи для дітей.
Цього разу, з урахуванням війни та частих сигналів повітряної тривоги, все було набагато скромніше й тихіше. Та й великого скупчення покупців не спостерігалося.
Одна молода пара, обираючи прикраси, розповіла, що вони нинішнього року ялинку не купували, а зробили своїми руками – на стіні, з дерев’яних дощок та рейок. Тепер до неї підбирають відповідні іграшки [бажано пласкі].
Найкраще для такої «екоялинки» підійшли й екоприкраси – з дерева та текстилю [ціна – від 35-ти грн].
Привернула мою увагу й інша пара – мама з дочкою-школяркою. Дівчинка позувала на тлі ошатної ялинки та стелажів з іграшками.
“Ви прийшли вибрати прикраси для своєї ялинки?”, – поцікавилася я.
“Ні, – відповіла жінка. – Цього року ми не матимемо ялинки. Наша штучна сосна, яку ми завжди вбирали до Нового року, залишилася вдома у Дніпрорудному. Ми були змушені тікати від окупантів до Запоріжжя. Тут живемо у маленькій орендованій квартирі. А до відділу з ялинковими прикрасами прийшли з донькою Катрусею просто для підняття настрою – щоб побути біля ялинки, серед яскравих різнокольорових кульок, і хоч ненадовго відчути новорічний дух, не думати про війну. Ми дуже сумуємо за домом…”
Що стосується асортименту товару, то, за словами продавця-консультанта, цього передноворічного сезону було вдвічі менше надходжень нових іграшок від постачальників:
– Якщо раніше до нас надходило багато товару з-за кордону, то зараз – ні. Але наші українські умільці-склодуви та майстри, які вручну розписують ялинкові іграшки, навіть під час війни продовжували працювати. Ми отримали від них чудові розписні кульки, скляні фігурки та інші прикраси.
Ціни на ялинкові прикраси та сувеніри порівняно з попереднім роком піднялися в середньому на 20 відсотків: кульки коштували по 80-180 грн за штуку – залежно від розміру; діди морози – по 800-900 грн; м’які сніговички та олені – 190-480 грн; акрилові підвіски – 39-125 грн; штучні гірлянди та різдвяні вінки – 300-500 грн.
Нагадаю, що за східним календарем символами 2023 року є кролик або кіт. Останній виявився популярнішим. Принаймні сувенірів із зображенням різних котиків – просто величезна кількість.
Але особливо хочу відзначити спеціальний набір ялинкових скляних кульок «Бойові котики», що надійшов у продаж напередодні цьогорічних новорічних свят. Він складається з декількох куль різного кольору, на яких зображені симпатичні котики в уніформі військовослужбовців ЗСУ та рятувальників ДСНС. Є навіть котик-льотчик під псевдонімом «Привид», а також кішечка-захисниця у військовій формі та з вінком на голові із синьо-жовтих квітів. Чудовий набір!
А ось ще одне нагадування про війну, бомбардування і щоденні відключення електрики. За словами продавця відділу, хітом передноворічного продажу стали не різнокольорові кульки чи сувеніри, а ялинкові гірлянди та пластмасові «свічки» на батарейках.
– Цей товар розкупили майже миттєво. Причому гірлянди на батарейках купували найчастіше не для прикраси ялинок, а для заміни люстри при відключенні світла, – зазначила продавчиня.
Споживчі ціни-2023: прогноз
У бюджеті на поточний рік уряд заклав індекс зростання споживчих цін на рівні 28-ми відсотків. Таким чином, очікується, що ціни на споживчі товари, на жаль, і надалі зростатимуть.
Як зазначив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пензін, у 2022 році рівень загальної середньої інфляції в країні становив приблизно 30 відсотків, а вартість споживчого кошика зросла до 40-ка. Цього року також слід очікувати на випереджаюче зростання цін саме на продовольчі товари.
На думку економіста, абсолютними лідерами подорожчання будуть овочі. Також у 2023 році ціни насамперед зростуть на яйця та продукти зернової групи.
Світлана ШКАРУПА,
фото авторки
Матеріал підготовлено в рамках проєкту “Слово правди – наша зброя”