За висновками експертів, для нашої кліматичної зони ідеальний період висадки дерев – з кінця березня до початку травня. У цей час активно проводиться реалізація садивного матеріалу.
Фахівці Держпродспоживслужби в Запорізькій області наголошують: щоб не придбати фальсифікований чи неякісний товар, необхідно бути обізнаним з особливостями його упаковки та маркування.
Основні вимоги до пакування та маркування садивного матеріалу
Види упаковки, що застосовують для пакування садивного матеріалу є контейнери, горщики, касети, корзини, ящики, дошки, короби, металева сітка, тканина, торбинки, пакети, шпагат, мотузка, стречова плівка.
Маркування садивного матеріалу здійснюється у процесі формування партій для реалізації та пакування садивного матеріалу або в полі під час викопування чи пізніше (при маркуванні садивного матеріалу віком від 1 року).
Якщо маркування виконується пізніше, рослини з однієї партії викопують разом і зберігають окремо від інших партій в упаковках (контейнерах), до їх подальшого маркування.
Перемаркування партії садивного матеріалу, ввезеного на територію України для його реалізації, може здійснюватися шляхом перекладу українською мовою тексту етикетки, нанесеної на упаковку (контейнер), при цьому оригінальна етикетка з упаковки (контейнера) не видаляється.
У випадку перепакування партії садивного матеріалу попередня етикетка для маркування садивного матеріалу видаляється. На новій етикетці для маркування садивного матеріалу зазначається первинна інформація про партію садивного матеріалу з відміткою про перепакування та перемаркування такої партії.
У разі пакування садивного матеріалу шляхом зв’язування воно повинно здійснюватися у спосіб, що унеможливлює відокремлення рослин одна від одної без пошкодження зв’язувального матеріалу, який підлягає обов’язковому опломбовуванню.
Етикетки для маркування садивного матеріалу можуть виготовлятися з матеріалів на паперовій основі з полівінілхлоридним покриттям чи іншого водостійкого міцного паперу, що забезпечує достатню міцність і не піддається легкому розриванню.
Етикетка на садивний матеріал повинна містити всю необхідну інформацію про партію, згідно з формою етикетки для маркування партії садивного матеріалу.
Залежно від категорії садивного матеріалу та його призначення упаковку (контейнер) з садивним матеріалом маркують етикеткою для садивного матеріалу відповідної форми, кольору та змісту.
Для маркування садивного матеріалу використовуються такі кольори:
* білий з фіолетовою смужкою завширшки 10 міліметрів, розміщеною по діагоналі з лівого нижнього кута етикетки,- для садивного матеріалу категорії вихідний;
* білий – для садивного матеріалу категорії базовий;
* синій – для садивного матеріалу категорії сертифікований.
Усі надписи на етикетках та упаковках (контейнерах) здійснюються відповідно до вимог статті 26 Закону України «Про засади державної мовної політики».
З вимогами щодо маркування та пакування садивного матеріалу можна ознайомитись за посиланням.
З питань насінництва та розсадництва звертайтеся до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, тел. 239-73-20.