Запоріжці пропонують підвищити у 10 разів штраф за псування пам'яток культурної спадщини

Запоріжці пропонують підвищити у 10 разів штраф за псування пам'яток культурної спадщини

В Агенції регіональних ініціатив (АРІ) відбувся черговий круглий стіл, присвячений культурній спадщині Запоріжжя.

Керівник АРІ  Олександр Павлов наголосив, що ця тема комплексна,  бо спадщина – це не тільки сектор туризму, який приносить найбільший прибуток, але й фундамент росту та розвитку суспільства.

Начальник інспекції з благоустрою Запорізької міської ради Віталій Лисенко,  пояснив: марно сподіватися, що після 30 років безвладдя та свавілля у цій сфері, ми побачимо результат за кілька днів. «На мою думку, – промовив В. Лисенко, – це питання є дуже болісним. Ми повинні не карати, а роз’ясняти та привчати підприємців та мешканців, як повинні виглядати будинки, фасади та зовнішня реклама у відповідності до «Коду міста», але з оглядом на те, що ці будинки не є тільки пам’ятками історії але і житловими будинками та місцями провадження бізнесу. Концепція «Коду міста» була розроблена у 2019 року харківськими фахівцями та регламентує вигляд міста Запоріжжя».

В свою чергу, начальник відділу охорони культурної спадщини Запорізької міської ради Ігор Кисліцин розповів, що наприкінці минулого року було створено відділ охорони культурної спадщини, який попри невеликий штат співробітників, призначений вирішувати комплексно питання охорони усіх без винятку видів пам’яток, – архітектури і містобудування, історії і археології, науки і техніки.

«Основна задача відділу – зберегти та у буквальному сенсі «відмити від нашарувань» культурну спадщину міста. Вона є капіталом, який годує та буде годувати мешканців. Ми повинні прищеплювати культуру відношення до пам’яток та історичної спадщини».

Відомий запорізький краєзнавець Роман Акбаш перелічив найцінніші, на його погляд, пам’ятки історії міста: Старий Олександрівськ, Шосте селище та пам’ятки менонітської архітектури. Всі ці місця приваблюють як мешканців міста так і туристів зі всієї України та з закордону.

Роман Акбаш зазначив, що залучити туристів до культурних об’єктів – це тільки половина справи. Ніхто не приїде оглядати навіть тисячолітні пам’ятки історії, якщо навкруги не буде розвиненої інфраструктури. Повинні також бути у Запоріжжі і історичні ареали – місця, де можна оглянутися навкруги та відчути як жили предки сотні років тому.

Найбільш активно на прес-конференції обговорювалося питання штрафних санкцій за неналежний вигляд або навмисне псування об’єктів культурної спадщини. Віталій Лисенко доповів, що реально існуючий штраф у 370 гривень навряд може служити реальною карною мірою. Разом  з іншими департаментами міськради інспекція з благоустрою підготувала звернення до народних депутатів України щодо підвищення штрафів у 10 разів. Відповідний законопроект вже розроблений, але ще знаходиться на затвердженні в комітетах.

Наприкінці представники влади ще раз звернули увагу на відкритість та готовність до діалогу, можливість розглядати звернення мешканців міста через соціальні мережі і електрону пошту та підкреслили, що посилання на регламентуючі благоустрій документи, «Код Міста» та інтерактивну мапу історичних пам’яток міста знаходяться на сайті Запорізької міської ради.

Джерело і фото – Агенція регіональних ініціатив

(Visited 19 times, 1 visits today)