До нашої газети за порадою звернулася жінка у статусі ВПО. Пояснення, як бути у ситуації, надала Ірина Лічман, співробітниця Центру безоплатної правової допомоги, яка постійно надає юридичні консультації читачам нашої газети.
“Я перебуваю у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка закінчується в березні 2024 року. В теперішній час я вагітна і в серпні 2023 року маю йти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Звернулась до свого роботодавця з питанням, як мені правильно все це оформити, на що отримала відповідь, що мене планують звільнити, і закон це дозволяє у воєнний час. Як мені бути?”
Відповідно до ст.5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці [крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку] із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.
Тобто роботодавець не має права звільнити вас у період перебування у відпустці по догляду за дитиною або в період перебування на лікарняному .
Як правильно оформити перехід із однієї відпустки до іншої?
Зрозуміло, що ви не можете перебувати одночасно у кількох відпустках. Тому вам необхідно надати роботодавцю одночасно заяву про переривання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з дати, якою вам виданий листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами та сам листок непрацездатності. Наприклад, листок непрацездатності виданий 10 серпня 2023 року, в заяві про переривання відпустки ви вказуєте дату переривання з 10 серпня 2023 року.
Таким чином, ви перервали одну відпустку, пішли у відпустку у зв’язку з вагітністю і пологами. А після закінчення цієї відпустки ви оформлюєте відпустку вже по догляду другої дитини до досягнення нею трирічного віку.
НАГАДУЄМО, що наразі у Запоріжжі функціонують три точки доступу до безоплатної правової допомоги, які здійснюють прийом громадян щоденно з 9.00 до 15.00 годин [субота, неділя – вихідні].
Отримати допомогу можна за адресами:
пр. Соборний, 77 [другий поверх]. (061)702-32-76]
пл. Профспілок, 5. (061)702-32-77
Хортицький район, вулиця Героїв 93-ї бригади, 16А. (067)702-53-65