У редакції газети «МИГ» побував кандидат медичних наук, директор миргородського санаторію «Березовий гай» Ярослав Мандрика. Основна спеціалізація санаторію (до речі, єдиного з усіх чотирьох закладів «Миргородкурорту», який продовжує працювати у воєнний час), крім лікування захворювань органів травлення та інших патологій, – це цукровий діабет. А Ярослав Мандрика є одним із провідних українських фахівців у лікуванні цього захворювання саме в санаторно-курортних умовах (цій темі була присвячена також його наукова дисертація).
Він розповів, наскільки високий рівень захворюваності на цукровий діабет в Україні, чим небезпечне це захворювання, які нові методики зараз застосовуються в його діагностиці та лікуванні. А також відповів на запитання журналістів та читачів “МИГу”.
– За останніми даними, на кінець 2021 року в Україні приблизно 2,3 млн людей хворіли на цукровий діабет. Але з них майже мільйон навіть не знали про свій діагноз. Люди самі уникають діагностики діабету, оскільки не розуміють високого ризику для життя.
Ще одна проблема – не правильне визначення самого типу захворювання. Як відомо, цукровий діабет буває двох типів. Перший пов’язаний з тим, що підшлункова залоза не справляється зі своєю функцією і не виробляє у достатній кількості інсулін, тому потрібне його щоденне введення. Такий тип захворювання ще називають хворобою молодих. Другий тип – коли організм виробляє достатню кількість інсуліну, але клітини відмовляються його нормально сприймати. Це переважно проблема людей середнього та похилого віку. Дев’ять із десяти українців, які хворіють на цукровий діабет, мають саме другий тип захворювання. Але в Україні найчастіше діабет лікують по-старому: виявили високий цукор у крові – призначили інсулін, до того ж не завжди підходящий. Тому перш за все ми проводимо обстеження пацієнтів и виявляємо причину захворювання. А вже потім призначаємо лікування.
На базі нашого санаторію ще у 2008 році почав працювати спільний німецько-український Центр лікування цукрового діабету. Саме завдяки німецьким колегам ми дізналися багато нового про сучасні інсуліни, про портативні глюкометри та інше обладнання, про найбільш ефективні схеми діагностики та лікування діабету. Ми й досі використовуємо ці методики. Наприклад, це диференціальна діагностика діабету 1 та 2 типу на основі аналізу С-пептиду – показника синтезу інсуліну та обміну вуглеводів. Таким чином, ми бачимо, як працює підшлункова залоза – виробляє інсулін у достатній кількості чи ні. І найчастіше аналіз показує, що підшлункова виробляє інсулін навіть більше норми, але клітини організму його не сприймають. Причиною може бути захворювання органів ШКТ, перенесений стрес, а також надмірна вага. Справа в тому, що жирові клітини містять специфічні речовини, які зменшують чутливість до інсуліну. Таким пацієнтам не потрібні ін’єкції інсуліну. Іноді достатньо лише змінити спосіб життя та дотримуватися дієти. Тому після курсу лікування в санаторії деяким пацієнтам ми скасовуємо ін’єкції інсуліну і призначаємо таблетки, деяким зовсім скасовуємо всі медикаменти.
– На які симптоми слід звернути увагу, щоби вчасно розпізнати можливий цукровий діабет?
– Основні симптоми, на які варто звернути увагу: сильний голод, постійна спрага, безпричинна втрата ваги, дратівливість, затуманений погляд, часте сечовипускання, стомлюваність, порушення сну, повільне загоєння ушкоджень шкіри, часті інфекційні захворювання. Якщо ж просто не зважати на ознаки діабету, це може призвести до серйозних наслідків.
– А до яких ускладнень може призвести діабет?
– Найнебезпечнішими ускладненнями цукрового діабету є порушення проникності судин, в результаті чого вони стають ламкими. З’являється схильність до тромбозу і атеросклерозу, що істотно збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Також може бути розвиток хронічної ниркової недостатності, ураження судин очей, діабетична стопа тощо. Саме ускладнення діабету – головні причини високої смертності та інвалідизації серед населення з цією патологією. Запобігти цьому можна шляхом своєчасної діагностики захворювання та грамотного лікування.
– В чому унікальність саме вашого санаторію?
– У нас створений єдиний Всеукраїнський центр санаторно-курортної реабілітації хворих на цукровий діабет. Поєднання наукових розробок німецьких і українських фахівців роблять наш заклад центром національного рівня високоефективної реабілітації хворих на діабет і хвороб, пов`язаних з порушеннями обміну речовин. Найсучасніше обладнання кращих світових виробників надає можливість проведення більше 300 видів діагностичних обстежень і лікувальних процедур для забезпечення комплексного оздоровлення всього організму. Серед новітнього діагностичного обладнання є апарат «Аналізатор глюкози Super GL» для добового моніторингу рівня цукру в крові; апарат «DCA 2000» для визначення глікозольованого гемоглобіну в капілярній крові допомагає визначити рівень глюкози протягом останніх трьох місяців. Апарат «СGMS» дозволяє постійно моніторити рівень цукру в крові і за три доби проводити майже 900 аналізів, що дає змогу виявити приховані гіпоглікемії.
Сьогодні навіть іноземні партнери визнають, що такого комплексу найсучаснішого обладнання та ефективних методик, зібраного в одній оздоровниці, немає навіть в кращих європейських клініках. А завдяки новітнім методикам тут визначають ризик захворювання цукровим діабетом за декілька років до клінічних проявів хвороби.
Крим того, у фізіотерапевтичних відділеннях санаторію є сотні апаратів для світлолікування, лазерної терапії, інфузійної терапії, електролікування, магнітотерапії, індуктотермії. Можна пройти курс комп`ютерного об`ємного пневмопресінгу. Ця методика використовується в лікуванні понад 200 хвороб, завдяки дії на судинну систему.
– А є допоміжні методики лікування діабетичної стопи?
— У нас застосовується така процедура як апаратний педикюр. Це допомагає позбутися тріщин на стопах, вирішити проблеми з нігтями тощо. Також діє кабінет діабетичної стопи, де проводяться різні фізіотерапевтичні процедури, які покращують кровообіг у кінцівках, загоюють рани. Потужний оздоровчий ефект мають вихрові ванни. Це поєднання масажу литкових м’язів із вихровим водним потоком відповідної температури.
– Миргородський курорт славиться своєю мінеральною водою. Чи допомагає вона в лікуванні цукрового діабету?
– Миргородська мінеральна вода насичена найважливішими для здоров`я мікро- і макроелементами. Іони хлору і натрію є основним «будівельним матеріалом» для шлункового соку і стимулюють секрецію шлунку. Іонам кальцію властива протизапальна дія, а іони магнію знижують рівень холестерину, мають жовчогінну і спазмолітичну дію. Мікроелементи – мідь, йод, бром, фтор, залізо входять до складу більшості ферментів, вітамінів і гормонів і забезпечують життєдіяльність організму. Ця унікальна вода застосовується як внутрішньо, так і у вигляді ванн, позитивно впливає на роботу підшлункової залози і, безперечно, покращує стан здоров’я хворих на цукровий діабет.
Не менш цілющими є мінеральні лікувальні грязі з місцевого родовища. Обгортання, аплікації, гальваногрязь лікують суглоби, судини, покращують загальний стан, допомагають комплексному оздоровленню організму.
– Чи можливо після повернення із санаторію якомога довше зберігати гарне самопочуття і запобігти тяжким ускладненням цукрового діабету?
– Так, це можливо. На базі нашого санаторію діє Школа життя з цукровим діабетом, в якій кваліфіковані фахівці дають рекомендації щодо правильного харчування та навчають, як контролювати цю хворобу в домашніх умовах, щоб жити повноцінним життям, зберігати активність та працездатність і в подальшому самостійно приймати рішення по коригуванню лікування. Заняття проводяться на сучасному обладнанні – окремо для дорослих та дітей.
Додаткова інформація тут.
Підготувала Світлана ШКАРУПА
Фото авторки та з відкритих джерел
*Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та WAN-IFRA в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів