Виклики для дітей у 21 столітті

Нещодавно міжнародна спільноті відзначала Міжнародний день захисту дітей. Але ж малеча потребує турботи не тільки в цей день, а  постійно і цілодобово. Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» підготував інформацію стосовно того, чого найбільше потребують діти, які живуть в нашому регіоні.

За даними державної служби статистики України, в Запорізькій області:

 • проживає 265 417 дітей – 128 767 дівчат (49%) і 136 650 хлопців (51%);
 • офіційно зареєстровано 6 880 дітей з інвалідністю;
 • взято на орблік 3727 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (з них дітей-сиріт 1027); у сімейному оточенні проживає 3294 дитини, що становить 88,4%;
 • у 7 450 родинах виховується троє та більше дітей4
 • близько 30% дітей виховуються у неповних сім’ях, як правило, матір’ю;
 • за даними офісу Уповноваженого Президента України з прав дитини, в Запорізькій області близько 6 370 дітей (2,4% від дитячого населення області) знаходяться в інтернатах. Водночас, близько 90% дітей мають хоча б одного з батьків.

 

З якими викликами стикаються діти і від чого їх треба захищати?

 • Пандемія коронавірусу. За даними Запорізького обласного лабараторного центру МОЗ України, в Запорізькій області підтверджено 44 випадки захворювань на коронавірус серед дітей. Водночас, викликом є й обмеження, спричинені пандемією. За даними саб-кластеру захисту дітей (ЮНІСЕФ), 42 000 дітей, які знаходилися в інтернатах в Україні, повернули додому до батьків, які їх не очікували, тому в перші тижні спостерігався сплеск насильства у цих сім’ях.
 • Епідемія туберкульозу. Запорізька область є лідером протягом кількох років за кількістю дітей, що захворіли на туберкульоз, передусім, діти з малозабезпечених та асоціальних сімей з районів області.
 • Рання смерть. У січні–лютому 2020 р. в Запорізькій області 6 дітей віком до 1 року померли. За кількістю померлих дітей віком до 1 року в Запорізькій області померло найменше дітей в Україні. За кількістю новонароджених наша область займає 10 місце серед 24 областей.

 

 • Торгівля неповнолітніми. За даними Міжнародної організації з міграції (МОМ) Україна, протягом минулого року, 13 дітей у 2019 році постраждали від торгівлі людьми. Всього з 2000 по 2019 рік 660 дітей з України постраждали від торгівлі дітьми: сексуальна експлуатація, примусова праця та жебрацтво, залучення до порнографії та злочинної діяльності. Варто відзначити, що дівчат, постраждалих від торгівлі дітьми, вдвічі більше, ніж хлопців: 65% дівчат та 35% хлопців.

 

 

 • Сирітство. За даними Служби у справах дітей Запорізької обласної державної адміністрації, на сьогодні у Запорізькій області нову родину знайшли понад 3200 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. У 2019 році створено шість дитячих будинків сімейного типу та сім прийомних сімей.

 

 • Складні життєви обставини. Якщо виникають в сім’ї складні життєві обставини, дитина протягом певного часу може перебувати в патронатній сім’ї. Наша держава надає підтримку таким сім’ям. Створення таких сімей у містах і громадах є важливим, оскільки виникають різні обставини: хвороба одинокої матері, насильство в сім’ї та інші різні ситуації, коли дитині потрібне сімейне піклування на час вирішення проблеми. За кордоном такі сім’ї називаються фостерними і така практика є достатньо поширеною.

 

 • Доступ до освіти. Не у всіх дітей в зв’язку з фінансовим становищем сім’ї, технічними можливостями громади (відсутність або слабкий інтернет) проходити дистанційне навчання онлайн. Особливо гострою ця проблема є в громадах Донецької та Луганської областей вздовж контактної лінії.
 • Онлайн-загрози. Кібербулінг, секстинг, залучення до порноіндустрії, онлайн-шахрайство та інші кібервиклики.

 

Всі ці дані свідчать про те, що питання захисту прав, життя і здоров’я дітей є дуже важливими та актуальними і сьогодні, через 70 років від заснування Міжнародного дня захисту дітей. Дорослі мають докласти необхідні зусилля для того, щоб забезпечити захищене та щасливе дитинство, яке закладе основи подальшого успішного дорослого життя.

Інформаційний матеріал підготовлено в рамках проекту «Просування участі жінок у політиці та протидія ґендерним стереотипам», який Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» реалізує в партнерстві з НДІ за підтримки Уряду Великої Британії через Фонд розвитку ефективного врядування.

 

Контактна особа: Оксана Дроздовська 098-44-201-78, 099-379-86-42,   zbf.ednist@gmail.com

 

 

Оставить комментарий

Отправить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *