У наступному номері газети «МИГ» мали вийти мій звіт з відкриття (23 лютого) у Запорізькому обласному художньому музеї персональної виставки Лариси Єрмак-Долгової «Акварель». І матеріал про формування конкурсних комісій з обрання директора-художнього керівника Запорізького академічного обласного театру юного глядача та Запорізької обласної філармонії, підсумки якого мали бути відомі у четвер, 24 лютого…
Коли минулого четверга ми прокинулися у новій, воєнній реальності, мене особисто найбільше хвилювали два питання.
- Чи не почнуть наші політики вкотре сваритися, хто з них найбільший патріот України, й висувати власні плани її захисту?
- Як зреагує Європейський Союз: вкотре висловить глибоке занепокоєння чи таки змусить путіна дуже пожалкувати за широкомасштабне вторгнення?
Щаслива, що обидва питання вирішуються на користь народу України.
І центральна влада, і органи місцевого самоврядування виявилися згуртованими, як ніколи. Забули чвари й одностайно узялися за організацію дієвого спротиву. Закиди, що багато чого можна було зробити заздалегідь, облишмо до часу, коли переможемо російських зайд.
Євросоюз також виявився міцнішим і кращим другом України, ніж можна було сподіватися.
Санкції впевнено пускають економіку ерефії на дно. Потрапивши у список персональних обмежень, захвилювалися олігархи та політики, які відіграють ключові ролі у політичний системі Путіна в Росії, сіючи пропаганду та військову загрозу.
Закрито повітряний простір Європейського Союзу для російських літаків. Жоден літак з Росії не зможе приземлитися чи вилетіти з аеропорту на території ЄС.
Європейська Рада (вищий політичний орган Європейського союзу, який складається з глав держав та урядів держав-членів ЄС) відповідно до прохання Міністра Закордонних Справ України мобілізувала Європейський Фонд Миру для двох заходів надзвичайної допомоги для фінансування постачання летальної та нелетальної зброї українській армії.
“Ми вирішили використати наші ресурси, щоб надати озброєння, летальне озброєння, летальну допомогу для української армії загальною вартістю 450 мільйонів євро та ще 50 мільйонів євро нелетальної допомоги, наприклад, палива та захисного спорядження”, – заявив Верховний представник/віцепрезидент ЄС Жозеп Боррель на відеоконференції міністрів закордонних справ.
Це перший випадок в історії, коли ЄС надає смертоносне обладнання третій країні. І рішення було прийнято одноголосно.
І ми вже бачимо, що слово і діло у європейців не розходяться зі справою. Українська армія від партнерів отримала 70 літаків. Їх надали:
- Болгарія (Міг-29) – 16 штук;
- Болгарія (Су-25) – 14 штук;
- Польща (Міг-29) – 28 штук;
- Словаччина (Міг-29) – 12 штук.
Вони зможуть базуватись на польських аеродромах, з яких українські пілоти виконуватимуть бойові завдання. А це гарантія, що ерефія не наважиться їх бомбардувати, бо Польща – член НАТО.
Звісно, прихильність Євросоюзу – результат могутнього опору російській навалі України і Українців: звитяги наших Воїнів, жертовної підтримки війська і тероборони простими громадянами, які кожною миттю спротиву доводять відданість Волі і Людським Цінностям і захищають світ від пандемії авторитаризму.
Цей захист доводить, що всі ми — невід’ємна частина європейської спільноти.
Україна подала заявку на вступ до ЄС за спеціальною процедурою. Відповідний документ підписали Президент Володимир Зеленський, голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук і прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Відзначимо, що ми перебуваємо не в позиції бідних родичів чи нудних прохачів. Прийняти Україну в Євросоюз за новою особливою процедурою запропонував Прем’єр Словаччини Едуард Геґер. Із аналогічною пропозицією виступила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Вона підкреслила, що більшість країн ЄС позитивно оцінюють шанси України.
Приємно, що і в цьому випадку амбіції не зруйнували єдність політиків. Зокрема, опозиційний владі за мирного життя Петро Порошенко висловився таким чином: “Як п’ятий Президент України, який підписав Угоду про асоціацію з ЄС та закріпив євроінтеграційний курс у Конституції України, я вітаю рішення шостого Президента України Володимира Зеленського офіційно подати заявку України на членство в Європейському Союзі!
Особлива ситуація вимагає особливих рішень. Закликаю європейських лідерів невідкладно розглянути заявку України та розпочати процес передвступних переговорів.
Україна в Євросоюзі — найкраща гарантія незалежності та добробуту українського народу”.
1 березня 2022 року Європейський парламент визнав європейську перспективу України та працюватиме над тим, щоб Україна отримала статус кандидата на членство.
Аби досягти цієї мети, потрібно багато нашої роботи. І найперша її частина – здолати ворога й викинути його з України.
Тримаймося!
Разом до Перемоги!
Робота Лариси Єрмак-Долгової