Фітосанітарними інспекторами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області на території Олександрівського району м.Запоріжжя виявлено небезпечний карантинний бур’ян – ценхрус довгоголковий. Про це повідомлено на сайті держустанови.
Ценхрус довгоголковий (Cеnchrus longispinus Fernald) – карантинний регульований шкідливий організм, який обмежено поширений в Україні , це злісний бур’ян пасовищ, газонів, сільськогосподарських угідь. Походить ценхрус довгоголковий із тропічної Америки. Ценхрус довгоголковий включено до Переліку регульованих шкідливих організмів, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики України від 29.11.2006 № 716 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1300-06#Text.
Морфологічно-біологічні особливості
Це однорічна трав’яниста рослина висотою від 20 до 80 см. Стебла товсті, плоскі, прямі, добре облистнені і розгалужені; листки гладенькі, лінійні, вузькі, завширшки 2,5–5 мм, згорнуті, зверху загострені. У молодих рослин листки м’які й еластичні, у старих — тверді й грубі. Піхви листків широкі, пухкі, заходять одна за одну, з добре помітним опушеним торочкуватим язичком. Суцвіття — переривчаста волоть із 8–20 колосків, розташованих по одинці або по декілька разом. Супліддя — колючі двоквіткові колоски завдовжки 8–9 мм, завширшки 5–6 мм. Колоскові лусочки жовтозелені, грубі, дерев’янисті. Плід — зернівка. Зернівка має чорно — бурий або зелено – жовтий колір, схожа на насінини суданської трави, але менша за розміром, вкрита колосковою лускою й оточена гострими шипами, завдяки яким прикріплюється до шерсті тварин та одягу людей.
В польових умовах насіння проростає в кінці квітня або на початку травня. Цвіте в кінці червня–липня, плодоносить у серпні–вересні. Одна рослина утворює близько 2000 насінин, котрі осипаючись, засмічують ґрунт та урожай. Максимальний термін, протягом якого насіння залишається життєздатним у ґрунті, становить п’ять років. Насіння добре проростає в ґрунті із глибини 5–15 см. Максимальна глибина, із якої зафіксовано проростання бур’яну, — 25 см. Після скошування рослин ценхрусу довгоголкового із вузла кущіння й пазушних бруньок відростають нові пагони, тому скошування є неефективним агрономічним методом.
Шкодочинність ценхрусу довгоголкового обумовлена особливостями поширення та морфології плодів, які вкриті міцними шипами. Плоди пошкоджують шкіру тварин, потрапляючи разом із кормом у порожнину рота тварин, ранять її та шлунково-кишковий тракт, викликаючи пухлини й виразки, шипи бур’яну і можуть поранити шкіру ніг і рук людей. Поширюється бур’ян чіпляючись до шкіри тварин, одягу людей, коліс автомашин, насіння бур’яну розноситься на далекі відстані від материнської рослини. Крім того, дозрілі колоски легко перекочуються вітром. Вони довго тримаються на поверхні води й навесні з талими водами переміщуються на нові місця.
Фітосанітарні заходи
Забороняється ввезення в Україну насіння сільськогосподарських культур засмічених насінням даного бур’яну. Об’єкти регулювання (вантажі, матеріали, транспортні засоби), підлягають обов’язковому фітосанітарному контролю. Умови використання засміченої продовольчої, фуражної й технічної продукції визначаються в кожному випадку окремо. Засмічені землі варто відвести під чорний пар і провести на них не менше 3-4 культивацій впродовж вегетації. При виявленні невеликого ізольованого вогнища ценхрусу довгоголкового проводять механічне видалення рослин вручну, з наступним спалюванням або застосуванням гербіцидів.
Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області закликає користувачів земельних ділянок при виявленні вогнищ ценхрусу довгоголкового здійснювати механічне знищення рослин (виривання рослини з кореневою системою) для недопущення подальшого розповсюдження насіння.
Для отримання консультацій з питань фітосанітарної безпеки, звертайтесь до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області за адресою: м. Запоріжжя, просп. Маяковського, 20 а, каб.601, тел. (+38061)239-73-20.