ДЕНЬ 821-й РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ – DAY 821 RUSSIAN AGRESSION
24 травня в Україні і світісвяткують День слов’янської писемності та культури. Цього дня ми вшановуємо пам’ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, творців слов’янської абетки, яка стала основою для розвитку національних мов і культур.
Отримати свою абетку нашим предкам вдалося завдяки двом братам з Візантії, які жили в далекому IX столітті — Кирилу й Мефодію. Крім алфавіту, вони подарували нашим народам переклад основних християнських священних текстів. 24 травня є для народів Східної Європи святом — Днем слов’янської писемності й культури.
Ця подія має прямий стосунок до рівноапостольних братів, яким віддають шану в цей день. Однак, відповідно до реформи церковного календаря ПЦУ з 2023 року День святих Кирила та Мефодія тепер відзначається 11 травня.
24 травня Міжнародний жіночий день за мир і роззброєння. Це свято вшановує культурні, політичні та соціально-економічні досягнення жінок та підкреслює важливість гендерної рівності, сексизму, репродуктивних прав та насильства щодо жінок.
На початку 1980-х феміністки-пацифістки з усієї Європи зібралися разом, щоб висловити свою незгоду зі зростаючим накопиченням озброєнь і ядерної зброї. Ці колективні зусилля призвели до встановлення 24 травня як Міжнародного жіночого дня за мир і роззброєння. Щороку в цей день Міжнародна ліга жінок за мир і свободу вшановує їхню спадщину і відзначає поточні зусилля жінок по всьому світу, які ведуть боротьбу проти мілітаризму.
24 травня День авіаційного техніка. Свято присвячене визнанню важливої роботи фахівців з технічного обслуговування авіації.
У цей день вшановують не лише кваліфікованих техніків, які обслуговують і ремонтують літаки, але й спадщину Чарльза Едварда Тейлора, авіаційного механіка-першопрохідця, який виготовив двигун для першого успішного польоту братів Райт.
Щорічно 24 травня відзначається свято природи та культури – Європейський день парків. Подію започаткувала організація EUROPARC Federation у 1999 році. Дата святкування обрана на честь дати створення у Швеції першого національного парку Європи з дев’яти наявних сьогодні, яке відбулось саме цього дня у 1909 році.
Метою Європейського дня дарків є привернення уваги суспільства до заповідників Європи, залучення до збереження природи та культурного надбання, підтримки діяльності європейських заповідних зон, підняття їхнього статусу.
А ще 24 травня Всесвітній день відеоігор. Це свято вшановує сучасну розвагу, індустрію відеоігор та стиль життя геймерів. Дата святкування обрана на честь дати офіційної презентації Ральфом Баєром спільно з його командою першої домашньої приставки для ігор Magnavox Odyssey, що відбулась саме цього дня 1972 року.
Magnavox Odyssey була розроблена невеликою командою і стала першою в світі комерційною домашньою ігровою приставкою. Вона укладена в чорно-біло-коричневий корпус, підключається до телевізора та використовує два ігрових контролери. Ця подія відзначає важливий крок у розвитку відеоігор та їхнього впливу на сучасний світ.
Також 24 травня святкують Міжнародний день тіари. Ця прикраса допомагає кожній представниці прекрасної статі уявити себе справжньою королевою. Мета цього дня полягає в наголошенні на важливості відчуття власної гідності та залученні жінок до носіння гарних нарядів, зокрема тіар.
Міжнародний день тіари має за мету наголошення на важливості відчуття власної гідності, залучення жінок до носіння гарних нарядів, зокрема тіар. Адже така прикраса змусить кожну представницю прекрасної статі уявити себе справжньою королевою. 24 травня кожна жінка повинна присвятити час заняттям, які змушують її бути гордою за себе, а також надягнути прикраси та відвідати в улюблене місце відпочинку.
Як назвати дитину, яка народилася 24 травня
Іменини: Іван, Микита, Семен, Степан (Стефан), Антон, Федір, Олена, Павлина, Антоніна.
Талісманом людини, народженої 24 травня, є змійовик.
Виробний камінь, який відомий в Європі вже понад 400 років. Здавна вірили, що змійовик допомагає позбутися головних болей, лікує запалення.
Цього дня народилися:
- 1964 рік — український музикант Олег Скрипка;
- 1973 рік — українська співачка, громадський діяч, переможниця пісенного конкурсу “Євробачення-2004” у Стамбулі Руслана Лижичко;
- 1992 рік — український дослідник кириличних стародруків, історик Станіслав Волощенко.
Пам’ятні дати і події 24 травня
- 1276 рік — Магнус Ладулос коронований як король Швеції в Уппсальському соборі;
- 1626 рік — Петер Мінуїт купує Манхеттен;
- 1683 пік — відкрився музей Ашмола в Оксфорді, Англія;
- 1798 рік — Товариство об’єднаних ірландців розпочало повстання з метою повалення британського правління і створення незалежної Ірландської республіки;
- 1822 рік — Еквадор здобув незалежність від Іспанії;
- 1844 рік — з Вашингтона до Балтимора відправлена перша телеграма азбукою Морзе;
- 1873 рік — Патрік Френсіс Гілі став першим темношкірим президентом переважно білого університету в Сполучених Штатах;
- 1936 рік — створений ФК “Шахтар”;
- 1940 рік — на І Конгресі Американських Українців у Вашингтоні створили Український конгресовий комітет Америки;
- 1940 рік — Ігор Сікорський здійснив перший успішний політ на однороторному гелікоптері;
- 1956 рік — в Лугано пройшов перший конкурс пісні Євробачення, в якому брали участь 14 представників семи країн Європи;
- 2003 рік — Україна дебютувала на 48-му конкурсі “Євробачення”, що відбувся в Ризі, Олександр Пономарьов із піснею “Аста ла віста” посів 14-те місце;
- 2023 рік — Архієрейський собор ПЦУ схвалив перехід на новоюліанський церковний календар із вересня 2023 року.
Джерела:
https://tsn.ua/other/yake-24-travnya-svyato-vse-pro-cey-den-yake-cerkovne-svyato-scho-ne-mozhna-robiti-2574806.html
/daytoday.ua/24-travnia