Перший експертний форум України та Білорусі за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародний фонд “Відродження” в рамках проекту Громадська синергія / Civic Synergy під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства, – повідомляє http://prismua.org/
9-11 грудня у Львові пройшов Білорусько-український експертний форум імені князів Острозьких, організований Інститутом «Політична сфера», Радою зовнішньої політики «Українська призма» та Українським Католицьким Університетом. Названий на честь славетного князівського роду, захід вказує на пов’язане минуле, теперішнє і майбутнє двох народів, ознаменовуючи початок більш тісного співробітництва українських і білоруських експертів.
У форумі також взяли участь депутати Верховної Ради України, представники Об’єднаного Перехідного Кабінету Білорусі, експерти Європейського гуманітарного університету, Українського інституту майбутнього, Білоруської ради культури, Free Belarus Center, Західного інформаційного фронту тощо.
Три дні активних обговорень та обміну думками торкнулися тем міжнародної співпраці, національного відродження Білорусі, політики пам’яті та інтерпретації спільної історії, а найголовніше – спільної візії майбутнього, без чого подальший рух був би просто неможливим.
Обидві сторони зійшлися на думці про важливість наших країн одне для одного у контексті формування безпечного і стабільного геополітичного простору від Балтійського до Чорного моря. Незалежна і вільна Білорусь потрібна для майбутньої України. А суверенна і незалежна України життєво необхідна для становлення демократичного ладу в нашої північної сусідки, адже поразка рф, цілком ймовірно, відкриє вікно можливостей для політичних метаморфоз. Протистояння путінському режиму на всіх фронтах є ще одним вектором направлення спільних зусиль не лише громадськості, але й політичних структур.
Незважаючи на весь позитив, все ж таки є ложка дьогтю: часто ми не замислюємося над тим, що проєктуємо свої погляди, цінності і досвід на іншого, висуваючи взаємні претензії та невдоволення. Потрібно руйнувати інформаційні бульбашки, заповнювати існуючий вакуум, зокрема, за допомогою співпраці у сфері культури та історії. Творення спільних інтелектуальних майданчиків для забезпечення постійного обміну ідей та думок лише сприятиме налагодженню відносин та взаєморозуміння.
«Спільно» – слово, яке найточніше передає зміст подальших кроків. Білорусь нікуди не дінеться, не зникне, тож ми у певній мірі приречені на те, щоб продуктивно і ефективно співпрацювати. У нас просто немає інших прийнятних альтернатив.