Одним із наративів російської пропаганди є начебто нецікавість українського бізнесу Європейських союзом та його начебто неспроможність під лаштуватися до європейбсикх правил. Ці вигадки розвіюються, зокрема, результатами опитування серед членських компаній Європейської Бізнес Асоціації (EBA), згідно з якими українські компанії у переважній більшості готові до умов роботи на ринку ЄС.
Зокрема:
- 31 відсоток опитаних компаній переконані, що вони повністю готові до ведення діяльності в ЄС,
- 38 відсотків – здебільшого готові, 26відсотків – частково готові,
- 5 відсотків – здебільшого не готові працювати за європейськими правилами та стандартами.
Більшість опитаних компаній, а саме 71 відсоток позитивно оцінюють вплив євроінтеграційного руху України на їх бізнес, тоді як 21 відсоток не відчувають жодного впливу, а вісім відсотків оцінюють цей вплив як негативний. Варто зазначити, що 83 відсотки бізнесів готові долучатися до формування переговорної позиції України щодо вступу в ЄС.
Оцінки загального прогресу у виконанні євроінтеграційних зобов’язань України є більш поляризованими. В цілому, 52 відсотки респондентів вважають, що прогрес України в цій площині є задовільним, а п’ять відсотків – суттєвим. При цьому інші 42 відсотки оцінюють євроінтеграційні зусилля України як несуттєві, а два відсотків взагалі вважають, що будь-який прогрес відсутній.
Найбільший прогрес учасники опитування бачать:
- у сфері цифрової трансформації та медіа,
- транспортній політиці,
- сільському господарстві,
- розвитку сільських територій.
Найменше досягнень Україна демонструє у напрямку судової влади та фундаментальних прав; правосуддя, свободи та безпеки.
На думку бізнесу, більш швидкому виконанню Україною євроінтеграційних зобов’язань перешкоджає низька інституційна спроможність, в тому числі брак ресурсів та професійних кадрів, недостатня експертиза у органів державної влади, громадськості та бізнесу та відсутність політичної волі.
Щоб стати повноправним членом ЄС, на думку 39 відсотків учасників опитування, Україні знадобиться від п’яти до 10 років. Ще 30 відсотків вважають, що Україна зможе вступити в ЄС впродовж наступних п’яти років, а 26 відсотків припускають, що на це знадобиться більше 10 років.
ДОВІДКОВО
Опитування проводилось з 25 червня до 22 серпня 2024 року серед членських компаній Європейської Бізнес Асоціації. Серед опитаних компаній 59 відсотків постачають товари або послуги на ринок ЄС, 58 відсотків – імпортують товари або послуги з ринку ЄС, вісім відсотків – планують вихід на ринок.
Джерело: Європейський офіс КМУ