Україна завоювала першу медаль чемпіонату світу з легкої атлетики-2022: “бронзу” здобув стрибун у висоту Андрій Проценко, який представляє Херсонську область.
Джерело: “Суспільне”
Деталі: Це перша медаль України на Чемпіонаті світу й перша медаль у кар’єрі Проценка на Чемпіонаті світу.
34-річний Проценко упродовж останньої декади є одним із лідерів світових стрибків у висоту, однак лише на ЧС-2022 уперше в кар’єрі пройшов кваліфікацію та вийшов до фіналу. Українець всьоме змагається на світовій першості, але усі попередні рази не долав відбірковий етап.
У кваліфікації Проценко стрибнув 2.30 м – його найкращий результат сезону.
Уже безпосередньо у фіналі спортсмен, що 40 днів провів в окупації на Херсонщині на початку 2022 року, зміг покращити цей результат.
Андрій Проценко стартував з висоти 2.19 м, взяв її з другої спроби. Тоді успішно подолав 2.24 м, а найбільші проблеми виникли у нього на планці 2.27 м – її українець взяв лише з третього стрибка.
Він став одним із десяти стрибунів, хто перейшов на висоту 2.30 м, і зміг взяти її з першої спроби.
Цей стрибок дав Проценку певну перевагу за спробами, адже планку 2.30 м взяли лише п’ятеро атлетів, не всі з першої спроби.
Наступна висота 2.33 м – і її Андрій Проценко теж взяв з першої спроби. Лише він та Мутаз Баршим змогли з першого разу підкорити цю планку. З другої спроби її взяв Джанмарко Тамбері, з третьої – кореєць Ву Санхьок.
Планку 2.35 м Проценко не взяв з двох спроб, тоді як Баршим та Санхьок підкорили її. Однак Тамбері усі три свої спроби не використав – як результат обійти українця за спробами йому не вдалося.
Андрій переніс останній стрибок на планку 2.37 м, був близьким, але не взяв її. Відтак, з результатом 2.33 м українець здобув “бронзу” чемпіонату світу.
Сахньок одного разу невдало стрибнув 2.37 м, переніс дві спроби на 2.39 м – теж безуспішно. Він залишився срібним призером світової першості.
Чемпіоном став Мутаз Баршим: катарець із першої спроби взяв усі планки (2.24 м, 2.27 м, 2.30 м, 2.33 м, 2.35 м, 2.37 м). Залишившись наодинці в секторі, Баршим замовив висоту 2.42 м (рекорд чемпіонатів світу), але з першої спроби не взяв її, після чого припинив змагання.
Стрибок у висоту: чоловіки, фінал
- Мутаз Баршим (Катар) – 2.37 м
- Ву Санхьок (Республіка Корея) – 2.35 м
- Андрій Проценко (Україна) – 2.33 м
- Джанмарко Тамбері (Італія) – 2.33 м.
https://www.pravda.com.ua/news/2022/07/19/7358880/
“Ми прокинулись від дзвінка батьків. Вони й сказали про те, що почалась війна. Ми спали міцно – ніяких вибухів не чули. Швидко зібрались, одразу поїхали з Херсона до села і застрягли тут. Можливо, треба було брати дитину та їхати далі з області, але ми побоялися. А на наступний день уже було пізно”, – розповів Андрій в інтерв’ю з Суспільне Спорт.
Стрибун у висоту ще за добу до початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України збирав речі для виступу на чемпіонаті України. Він мав пройти з 25 до 27 лютого в Сумах, після чого легкоатлет планував вирушити на чемпіонат світу до Белграда. Однак в останній момент українські змагання скасували.
“У нас із речей узагалі нічого не було зібрано, тільки дітей встигли зібрати. Мені ще за день зателефонували з приводу того, що чемпіонат України скасовується, то ми й розслабились, що не треба нікуди їхати. А наступного ранку виявилось, що і як треба”, – згадує український легкоатлет.
За словами українського спортсмена, російські військові дуже швидко заблокували виїзд з Херсона. Уже за дві години після від’їзду Андрія з родиною з’явились перші блокпости, а машини перестали випускати з міста. Водночас уже точились бої на мосту, що проходив через Дніпро, тобто шлях від Херсона до менших населених пунктів було відрізано. Почали з’являтись російські гвинтокрили, у Херсон поступово заходили війська окупантів.
“Щоб зараз доїхати до Херсона, мені треба проїхати мінімум п’ять блокпостів. Це ті, що я знаю. Можливо, їх уже більше. Але далі Херсона я не виїду. Наразі виїхати до Миколаєва неможливо через бойові дії. З іншого боку проїхати теж неможливо – там хіба що дорога на Крим.
Відволіктись від війни Андрію допомагають тренування. Легкоатлет так і не зміг вирушити на чемпіонат світу, але повернувся до фізичних навантажень. Однак відповідні умови для повноцінної роботи відсутні.
“Добре, що є поля. Вирівняв пряму, тренуюсь по цій стометрівці. Роблю спеціальні вправи, бігаю. Ставлю дроти замість бар’єрів. Знаєте, як картоплю під дуги та плівку саджають, то я от їх використовую. Тут навіть можна висоту регулювати – метр, півтора десь. Навіть можна більшими зробити, бо грядки самі по два метри”, – поділився стрибун у висоту.
Попри те, що Проценко не зміг дістатись Белграда, за нього “стрибнув” інший спортсмен. Олімпійський чемпіон Джанмарко Тамбері з Італії під час свого виступу зробив наліпку з українським прапором на плечі та написав два прізвища: “Проценко, Бондаренко” – двох українців, які не змогли виступити на чемпіонаті світу.
“Як усе почалось, він написав на наступний день, запитав, чим він може допомогти. Я попросив його розповсюджувати інформацію про те, що в нас відбувається. Він сам придумав акцію з прапором на своїй руці, аби стрибати і за нас із Богданом, аби звернути на це увагу міжнародної аудиторії. Це був дуже красивий жест”, – розповів український легкоатлет.
https://suspilne.media/221673-ukrainskij-legkoatlet-procenko-perebuvae-na-okupovanij-hersonsini-jogo-rozpovid-pro-misac-vijni/