Вторгнення росії та завданні нею збитки колосальні, за різними оцінками становлять від 400 млрд доларів до 1 трильйона. Непоправна шкода екології, економіці, демографії та державі загалом.
Але разом з цим жахом, війна відкриває для України не баченні раніше можливості, можливості модернізації та трансформації, проходять десятки зустрічей і форумів з цього приводу, – пише канал Останній Капіталіст та наводить власний переклад статті британського економіста, що працює у країнах Східної Європи, Близького Сходу та Африки щодо подій на Конференції з питань відновлення України, яка проходила нещодавно у Лондоні.
Україна – все вирішено, June 25, 2023 [скорочено]
“Цього тижня я був присутній на Конференції з відновлення України, і ось кілька висновків з першого дня:
По-перше, меседжі зверху донизу були залізною підтримкою для України: Сунак, Блінкен,Урсула фон дер Ляєн, Клеверлі [і половина кабінету міністрів Великої Британії, а також Джонсон, який з’явився у фойє, щоб прийняти захоплення від українського натовпу – на превелике роздратування Сунака], а також Бербок і міністри закордонних справ Франції, Італії, Данії, Чехії, Польщі, Естонії, Латвії, Норвегії, Туреччини. Дійсно вражаючий єдиний меседж і надзвичайно високий рівень відвідуваності.
І я думаю, що якщо нічого іншого не було досягнуто від конференції, то це залишає справді незабутнє враження.
Хакан Фідан, колишній голова турецької розвідки, а нині міністр закордонних справ Туреччини, мав виступити на панелі, але пішов раніше, разом з Блінкеном, і провів з ним двосторонню зустріч, я припускаю, щоб обговорити питання про надання Швеції зеленого світла для членства в НАТО, що, як я сподіваюся, відбудеться до Вільнюського саміту НАТО.
До речі, квитки було неможливо дістати, і численні бізнесмени запитували мене, як потрапити на захід.
По-друге, і це пов’язано з вищезазначеним, триває процес вступу України до ЄС. Урсула фон дер Ляєн виклала це найкращій промові того дня. Поза сумнівом, за її словами, а також за словами всіх інших. Я й сам у це вірю, незважаючи на всі невдалі обіцянки Туреччині та іншим країнам у минулому.
По-третє, великі грошові зобов’язання:
- 50 млрд євро з бюджету ЄС/відновлювальні гроші на 2024-27 роки, додайте до цього 24 млрд євро на 2022-23 роки, тобто загалом 74 млрд євро від ЄС.
- Британці, американці, норвежці та канадці додали ще 2-3 мільярди доларів нових грошей.
- Крім того, я чув від хорошого американського джерела, що є хороші перспективи для Макконнелла погодити ще один пакет допомоги Україні в розмірі 60 млрд доларів цього року, щоб допомогти Україні протриматися після наступних виборів у США. Вони не хочуть, щоб це питання залежало від виборчої кампанії.
Проте, за останніми оцінками Світового банку, вартість відновлення становить 411 млрд доларів, і це ще до вибуху на Каховській ГЕС. Усвідомлення того, що грошей на це недостатньо, змушує об’єднати зусилля державного та приватного секторів, а також використовувати заморожені російські активи.
По-четверте, заморожені російські активи. Це дуже важлива тема конференції і багатьох супутніх заходів. Але Урсула фон дер Ляєн зобов’язала ЄС знайти рішення до липня, яке дозволить виділити кошти Україні. Я почув загальну підтримку того, що це потрібно зробити, єдине питання в тому, як це зробити легально – це була лінія Сунака. Можливо, вони оберуть проміжне рішення, яке полягатиме у виділенні Україні інвестиційного прибутку від заморожених активів, що може становити до 10 млрд доларів [мінімум] на рік із заморожених фондів ЄС [більшість з яких, як я чув, знаходяться у Бельгії та Франції]. Росія, однак, ніколи не отримає ці активи [400 млрд доларів] назад, якщо не погодиться на мир і репарації. Великобританія приймає відповідні закони.
Мені досі подобається ідея випуску Ukraine Recovery Bonds, коли заморожені російські активи фактично обмінюються на новий випуск облігацій України. Інші ідеї, які я чув, передбачають використання заморожених російських активів як заставу для нового випуску облігацій – цікаво, чи може це бути з боку ЄС. Зауважимо, що Урсула фон дер Ляєн згадувала про можливий випуск боргових зобов’язань з боку ЄС для фінансування нового зобов’язання у розмірі 50 млрд. євро на реконструкцію України.
По-п’яте, Black Rock/JPM провели підготовку до створення Фонду розвитку України, фактично українського банку розвитку/суверенного фонду. Ендрю Форест, австралійський мільярдер, вклав у нього 500 млн доларів. Вони хочуть, щоб це був український Temesek.
Раніше я стверджував, що Україні потрібна агенція на кшталт суверенного фонду добробуту для координації відбудови, але я б волів, щоб це була спільна агенція G7 та України. Вона також мала б ширший мандат на керівництво/координацію зусиль з відновлення. Це був би партнер для приватних інвестицій, поборник реформ, який міг би випускати облігації від свого імені для фінансування відбудови.
По-шосте, меседж Заходу полягає в тому, що так чи інакше гроші на відбудову надходять, але коли війна закінчиться, Україна має зробити свій внесок, виконавши програму реформ [державне управління, судова реформа, боротьба з корупцією, верховенство права]. Приватні інвестиції просто не прийдуть, якщо не відбудеться кардинальних змін у бізнес-середовищі, які були до повномасштабного вторгнення.
З цього приводу я не погоджуюся з вихідною точкою Сунака з його програмної промови про те, що до повномасштабного вторгнення Україна була представлена як чудова інвестиційна можливість. Реальність, як визнає більшість українських спостерігачів, полягала в питаннях верховенства права/управління, прогрес був надто повільним, і Україна, можливо, пропонувала можливості, але також і величезні ризики, пов’язані з поганим бізнес-середовищем. Це має змінитися, інакше приватні інвестиції просто не прийдуть.
Сувора реальність.
Ми сподіваємося, що війна і реальна перспектива вступу до ЄС змінять це, але це може і не статися. Зеленський був чудовим лідером під час війни – просто неймовірним, – але в мирний час йому було важко справлятися з усіма проблемами, пов’язаними з верховенством права. Будемо сподіватися, що одним з дивідендів миру стане новий політичний капітал, який буде використаний для кардинальних змін у питаннях верховенства права, чому сприятиме вступ до ЄС”.
За матеріалами відкритих Інтернет-джерел