Україна і США практично відновили роботу Комісії стратегічного партнерства (КСП) й підписали оновлену Хартію, яка замінила попередній документ від 2008 року.
І це не дипломатична формальність, а серйозне зрушення для українсько-американських відносин – після турбулентного періоду, пов’язаного з першим імпічментом Дональда Трампа, а також на тлі реальних загроз з боку Росії.
У новій Хартії Америка підтвердила, що не залишить український народ наодинці з агресором, підтримала прагнення України до НАТО та висловила намір зміцнювати економічні зв’язки з Україною. Але це далеко не все.
У самій назві комісії ключовим є визначення, що партнерство є «стратегічним». Це означає, що рівень взаємодії між двома країнами є глибшим, ніж зазвичай, та має особливий вміст. По суті, КСП – це додатковий інструмент прямого діалогу, який відбувається одразу по кількох напрямах на рівні секторальних органів. Наприклад, напередодні засідання Комісії у Вашингтоні відбулися зустріч Ради з питань торгівлі та інвестицій між США і Україною та засідання трьох робочих груп – з питань безпеки й протидії російській агресії, демократії та верховенства права, економічної трансформації України. А це вже конкретне наповнення планів змістом та пропозиціями.
Комісія стратегічного партнерства Україна-США була створена ще 2008 року. Останнє засідання відбулося в 2018 році, після чого взаємодія у цьому форматі завмерла. Рішення відновити роботу КСП було прийняте під час зустрічі президентів США й України у Вашингтоні на початку вересня цього року. Відтоді почалася серйозна підготовча робота під головуванням глав зовнішньополітичних відомств.
У Держдепі процес прокоментували так: «За 13 років двосторонні відносини між США й Україною зміцнилися та дозріли, що привело до необхідності оновити Хартію (стратегічного партнерства – ред.), щоби відповісти на виклики ХХІ століття та відобразити розширене двостороннє партнерство, яке ми маємо з Україною».
У Києві зазначили, що відновлення роботи КСП та підготовка оновленої Хартії сприятиме втіленню пріоритетів усієї Стратегії зовнішньої політики України.
Україна та США підписали оновлену Хартію стратегічного партнерства
Київ та Вашингтон продовжуватимуть запобігати зовнішній прямій та “гібридній” агресії проти України та мають намір притягнути Росію до відповідальності за порушення міжнародного права.
Україна та Сполучені Штати Америки (США) підписали оновлену Хартію зі стратегічного партнерства. Текст документа оприлюднений міністерством закордонних справ України та державним департаментом США у середу, 10 листопада.
Хартія містить низку положень про співпрацю у сферах безпеки, демократії і верховенства права та економіки.
Зокрема, у сфері безпеки Україна та США продовжуватимуть запобігати зовнішній прямій та “гібридній” агресії проти України та мають намір притягнути Росію до відповідальності за порушення міжнародного права, включно зі спробою незаконної анексії Криму та керованим Росією збройним конфліктом на Донбасі.
У документі наголошується на готовності Вашингтона та Києва працювати з союзниками по чорноморському регіону, щоб “забезпечувати свободу судноплавства, протистояти зовнішнім загрозам і викликам у всіх сферах”.
Вашингтон підтвердив підтримку енергетичної безпеки України
Також США мають намір підтримувати зусилля України стати енергетично незалежною, “декарбонізувати” свою економіку, скоротити держрегулювання енергетичної галузі, диверсифікувати джерела постачання енергії та інтегруватися в енергосистему Європи.
Вашингтон обіцяє “перешкоджати Кремлю у використанні енергії як геополітичної зброї“.
Крім того Україна та Сполучені Штати мають намір продовжувати співпрацю у дослідженні та використанні космічного простору в мирних цілях.
Попередній текст Хартії був підписаний в грудні 2008 року. Сторони домовилися переглядати її текст кожні 10 років або раніше за взаємною згодою.
Джерела:
www.dw.com/uk/ukraina-ta-ssha-pidpysaly-onovlenu-khartiiu-stratehichnoho-partnerstva/a-59785041?maca=ukr-rss-ukrnet-ukr-all-3816-xml
https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3348765-ukrainassa-onovlenna-strategicnoi-vzaemodii.html