Оновлення наглядових рад – важлива частина реформи вищої освіти
Міністерство освіти і науки України затвердило склад наглядової ради Запорізького національного університету (ЗНУ).
Раду було сформовано відповідно до вимог Постанови КМУ щодо посилення повноважень наглядових рад деяких закладів вищої освіти, зазначають у МОН.
До складу нової наглядової ради ЗНУ ввійшли:
Руслан Гутніков – випускник Запорізького національного університету 2010 року.
Працює в сфері управління та менеджменту. Обіймав посаду маркетинг-директора в Pomitni та NAVI.
Вадим Денисенко – кандидат філологічних наук, доктор історичних наук.
Засновник і головний редактор телеканалу «Еспресо TV» (2013–2014 років). Народний депутат Верховної Ради VIII скликання.
Олена Жук – голова Запорізької обласної ради, фінансистка.
Сергій Кушнір – доктор юридичних наук, професор, проректор з навчально-виробничої роботи та матеріально-технічного забезпечення ЗНУ.
Олексій Нікіфоров – гендиректор ПАТ «Мотор Січ», колишній заступник міського голови з питань виконавчих органів ради.
Борис Шестопалов – підприємець, співвласник «HD-group» та «GFSGROUP», кандидат економічних наук. Член ради директорів Спілки українських підприємців.
Сергій Чопоров – доктор технічних наук, професор кафедри програмної інженерії математичного факультету ЗНУ.
– Призначення відбулося за процедурою, визначеною в межах експериментального проєкту, згідно з яким членів наглядової ради добирає незалежний Комітет у складі 6 авторитетних експертів.
Усі кандидати пройшли прозорий конкурсний добір, співбесіду з Комітетом, а також перевірку в органах безпеки, – підкреслюють у МОН.
На офіційних ресурсах МОН можна переглянути записи співбесід із усіма претендентами на членство в наглядовій раді ЗНУ.
Оголошуючи конкурс у ЗНУ, віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій-міністр цифрової трансформації Михайло Федоров зазначав, що трансформувати систему освіти в ЗВО неможливо без фундаментальних змін управлінських процесів:
– Для цього потрібно змінювати формат менеджменту в університетах.
Наша ціль – зробити наглядову раду органом самоврядування з потужним голосом бізнесу.
З одного боку, це можливість для топменеджерів долучитися до освітніх процесів і змінювати систему, з іншого – університети матимуть змогу залучати СЕО технологічних компаній, експертів різних напрямів, які можуть зробити вагомий внесок у розвиток вищої освіти і впроваджувати найкращі практики бізнесу в освіті.
За словами заступника міністра освіти і науки України Михайла Винницького, менеджмент у закладах вищої освіти потребує удосконалення, оскільки морально застарілою є система врядування, яка базується на чіткій ієрархії, за якою більшість рішень у закладі ухвалює лише ректор.
– Ми впроваджуємо експериментальний проєкт для того, щоб розширити повноваження наглядових рад і вдосконалити систему врядування: повноваження вченої ради залишаються, а управлінські рішення, які стосуються фінансів, персоналу, стандартів якості освіти і науки, а ще залучення коштів і розвитку маркетингової стратегії закладу, ухвалюватимуть колегіально, – підкреслив Михайло Винницький.
Серед повноважень оновлених наглядових рад університетів:
– розроблення стратегії розвитку ЗВО;
– взаємодія з менеджментом закладу освіти;
– затвердження пропозицій кандидатур ректора, проректорів;
– визначення чітких KPI для керівництва університету;
– внутрішня система забезпечення якості освіти університету.
Для довідки
Запорізький національний університет має 195 освітньо-професійних та освітньо-наукових програм.
Кількість здобувачів за останні 5 років становить орієнтовно 15-16 тисяч осіб.
За результатами досліджень, університет отримав 80 охоронних документів на об’єкти права інтелектуальної власності, зокрема 15 патентів на винаходи.
ЗВО співпрацює з провідними українськими й міжнародними університетами.
Протягом 2022–2024 років у межах співпраці з Даремським університетом (Велика Британія) за програмою TWINNING та проєктами Британських Рад виконано 6 наукових проєктів із генетики рослин, усної історії, антропології, психології, лідерства.
Також реалізовано проєкти в межах програм Erasmus+, отримано грант Horizon Europe MSCA.
Інфраструктура університету охоплює 9 навчальних науково-виробничих центрів, 22 навчальні науково-дослідні лабораторії та 2 бізнес-інкубатори.
У 2024 році створено навчально-науковий центр штучного інтелекту, а в співпраці з британськими партнерами відкрито Міждисциплінарну навчально-наукову лабораторію віртуальної реальності.
Фото – пресслужба Міністерства освіти і науки України та з відкритих джерел