Про збитки від воєнних дій на зустрічі з Конфедерацією будівельників України повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.
За її словами, найбільшої шкоди завдано Донеччині (37,3 млрд дол. збитків), Харківщині (30,2 млрд дол.), Луганщині (17,1 млрд дол.), Запорізькій області (14,7 млрд дол.) та Херсонщині (12,2 млрд дол.).
Загальна сума прямих збитків перевищила 157 млрд дол.
Найбільше постраждали житлові будівлі та інфраструктура.
На початок 2024 року через бойові дії було пошкоджено чи зруйновано 50% житлового фонду у значній кількості населених пунктів.
Найбільші руйнування житла у таких містах як Маріуполь, Харків, Чернігів, Сєвєродонецьк, Рубіжне, Бахмут, Мар’їнка, Лисичанськ, Попасна, Ізюм та Волноваха.
Деякі з них зруйновано вщент.
При цьому вартість відновлення України, зокрема Запорізької області, буде, як мінімум, втричі дорожчою за суму збитків.
За останніми підрахунками Світового Банку, загальна вартість відбудови Україні становить $486 млрд впродовж наступного десятиліття.
Враховуючи цю суму, потрібні виважені рішення щодо того, які населені пункти слід відновлювати, та за якими критеріями.
Парламентарка розповіла, що нині завершується доопрацювання спеціального законодавства, яке регулюватиме всі аспекти відновлення.
Йдеться про законопроєкт «Про основні засади відновлення».
Шуляк додала, що згідно з попередніми напрацюваннями законопроєкту, рішення щодо відновлення знищених населених пунктів може прийматися в залежності від того, скільки житла там залишилося, чи повернеться туди хоча б 50% населення, яке проживало там до війни.
А також, чи буде там водопостачання, опалення і електроенергія.
І це, за її словами, лише приклад можливих критеріїв для відбору.
– Наразі триває їх доопрацювання і фінальних список критеріїв для можливості відновлення визначить Кабмін, – пояснила Шуляк.
Без цього неможливо підійти до обговорення принципів їх відбудови.
Або не відбудови.
Фото ілюстративне