Після початку відкритого вторгнення росії в Україні розпочався процес деколонізації, дерусифікації та деімперіалізації географічних назв у населених пунктах. Верховна Рада України вже розглядає законопроєкт, яким передбачено внести відповідні зміни до Закону України «Про географічні назви».
Мета цієї роботи – позбутися назв, пов’язаних з історією росії, російської імперії, а також залишків назв, пов’язаних з комуністичною ідеологією, історією СРСР, які з різних причин не були змінені під час декомунізації.
Такі назви залишаються у назвах районів, вулиць, провулків і таке інше. Вони мають бути замінені на назви, які стосуються історії України, видатних українських діячів, видатних мешканців відповідних міст, сіл.
У Запоріжжі також є назви, які у сучасних умовах потребують заміни. Зрозуміло, що всі перейменування мають відбуватися виключно в рамках законодавства. Як діючих законів, так і нового законопроекту, після його прийняття Верховною Радою України та набуття ним чинності.
Для того щоб виконати вимоги законодавства потрібно діяти поетапно. Головне, що для цього потрібні час та системна робота. І цей процес у Запоріжжі вже розпочався. Згідно з розпорядженням міського голови внесено зміни до складу робочої групи по створенню реєстру урбанонімів м. Запоріжжя. Секретар міської ради Анатолій Куртєв вже підписав відповідне розпорядження.
До складу робочої групи увійшли представники міської влади, районних адміністрацій, громадськості, історики. Саме ця група формуватиме реєстр назв вулиць, провулків, площ, районів Запоріжжя, які буде пропонуватися перейменувати у рамках деколонізації, деімперіалізації та дерусифікації географічних назв у Запоріжжі.
Перше засідання робочої групи вже відбулося. Представники робочої групи вже формують свої пропозиції для створення реєстру перейменувань у м. Запоріжжя. Після надходження пропозицій до кожної з них буде розроблене обґрунтування щодо перейменування тієї чи іншої вулиці, провулка. Також вже почали надходити пропозиції від містян, депутатів міської влади щодо зміни назв вулиць, провулків, варіанти нових назв вулиць.
Зазначимо, це лише початок роботи, яку необхідно виконати. Попереду обговорення на засіданнях робочої групи запропонованих перейменувань, формування реєстру перейменувань, збір та узагальнення пропозицій щодо нових географічних назв, обговорення з громадськістю перейменувань і таке інше. Завершитися процес має затвердженням нових назв вулиць на сесії міської ради.
Про хід цієї роботи міська влада інформуватиме запоріжців. Містяни зможуть взяти у цьому процесі активну участь, у рамках передбачених законодавством.
(zp.gov.ua)