Фахівці Держпродспожтвслужби в Запорізькій області попереджають про необхідність прийняття своєчасних превентивних заходів для попередження розповсюдження Американського білого метелика.
Американський білий метелик (АБМ)– це багатоїдний шкідник, що пошкоджує понад 300 видів плодових, декоративних, лісових та інших культур, особливо полюбляє шовковицю, клен ясенелистий, волоський горіх, плодові дерева. Його гусениці об’їдають листя на деревах, утворюючи павутинні гнізда. Живлячись, гусениці призводять до часткової або повної втрати листя деревом. При великому спалаху розмноження гусениць, посадки дерев цілком залишаються без листя, окутані білим павутинням. Втрата листя призводить до порушення процесів обміну речовин у рослинах, їх ослаблення, втрати захисної, декоративної, естетичної функції, а також зниження врожайності плодових культур. При дуже сильному заселенні гусениць ослаблені дерева гинуть. Одна гусінь з’їдає за добу корму вагою в 7-10 разів більше від ваги власного тіла. Гусінь середнього і старшого віків, що відродилися з однієї кладки, здатна за декілька днів повністю знищити листя на дорослому дереві.
Основна ознака пошкодження – це наявність на деревах білих павутинних гнізд. Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує спочатку 1-2, а потім декілька верхівкових листків на гільці. У міру зростання гусені і недостачі їжі всередині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Згодом гніздом стає ціла гілка чи частина її розміром 1-2м.
Основний спосіб поширення – це самостійне переміщення метеликів на певні відстані. В пошуках статевого партнера і місця для відкладання яєць самки літають на відстані до 250 м, при сильному вітрі перенесення відбувається на більш значні відстані. Гусениці перед заляльковуванням розповзаються на 20-25 м від кормового дерева. На великі відстані АБМ переноситься транспортними засобами, лісо – та пиломатеріалами, сільськогосподарськими вантажами, пакувальною тарою, іншими вантажами.
З метою попередження занесення необхідно виконувати фітосанітарні заходи, а саме:
* фітосанітарний контроль при переміщенні сільськогосподарської продукції, пакувальної тари, ґрунту, інших вантажів при переміщенні з карантинних зон по АБМ в середині країни та при імпорті;
* періодичні обстеження багаторічних зелених насаджень в населених пунктах, лісосмугах, плодових садів, вздовж доріг, візуально та за допомогою феромонних пасток.
Проведення заходів в зоні поширення АБМ передбачає проведення комплексу дій щодо локалізації та ліквідації, включаючи проведення агротехнічних, механічних, хімічних заходів боротьби, застосованих комплексно:
* зрізання та знищення всіх виявлених при огляді зелених насаджень павутинних гнізд. Обрізку з подальшим спалюванням павутинних гнізд необхідно проводити в той період, коли гусениці знаходяться в гнізді;
* обробка плодових садів та лісосмуг інсектицидами та біопрепаратами згідно з «Переліком пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»;
* у зоні поширення, особливо в населених пунктах, рекомендується застосування бактеріальних препаратів;
* на присадибних ділянках перекопка ґрунту для знищення лялечок низькими температурами.
Хочемо наголосити! Відповідальність за дотриманням вимог законодавства у сфері карантину рослин щодо знищення карантинних організмів покладається на землевласників та землекористувачів, на території яких виявлено карантинного шкідника.
За консультаціями звертайтесь до управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області: м.Запоріжжя, проспект Маяковського, 20 а, контактний тел. (061) 239 73 20, електронна адреса zahistzt@ukr.net.