З метою забезпечення цінової стабільності в умовах воєнного стану Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 06.03.2022 № 223, якою внесено зміни до повноважень органів виконавчої влади щодо державного регулювання цін та визначено, що на період воєнного стану запроваджується контроль за встановленням суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі цін на такі товари: борошно пшеничне, макаронні вироби, батон, хліб, крупа гречана, крупа вівсяна, свинина, яловичина, птиця (тушки курячі), молоко, масло вершкове, сметана, яйця курячі, олія соняшникова, цукор кристалічний, капуста білокачанна, цибуля ріпчаста, буряк, морква, картопля, етанол (розчин 96%), нестероїдні протизапальні лікарські засоби вітчизняні, антибактеріальні лікарські засоби вітчизняні, бензин (марки А-92, А-95), дизельне пальне та газ скраплений для автомобілів.
Як повідомляє Держпродспоживслужба у Запорізькій області, протягом 9 місяців воєнного стану на Запоріжжі здійснено 40 позапланових перевірок у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на підставі доручення Прем’єр-міністра України та обгрунтованих звернень фізичних осіб.
Порушення вимог законодавства про ціни та ціноутворення встановлено при здійсненні 37 перевірок, що становить 93 % від їх загальної кількості.
У ході перевірок більше всього порушень виявлено у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на бензини автомобільні та дизельне пальне, типовими серед яких є:
– реалізація бензинів автомобільних та дизельного пального за роздрібними цінами, сформованими із застосуванням завищених рівнів торговельних надбавок понад встановлені;
– реалізація бензинів марки А-95 та дизельного пального, включених до переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, за роздрібними цінами, встановленими без декларування зміни роздрібних цін на вказані товари, чим порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 341.
При здійсненні перевірок у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на продовольчі товари виявлено реалізацію суб’єктами господарювання продовольчих товарів, включених до переліку товарів, що мають істотну соціальну значущість, за роздрібними цінами, сформованими із застосуванням завищених розмірів торговельних надбавок понад встановлений п.41-12 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 граничний рівень торговельної надбавки для таких товарів.
За результатами позапланових перевірок за порушення вимог законодавства до суб’єктів господарювання застосовано адміністративно-господарські санкції, посадових осіб суб’єктів господарювання, винних у скоєнні порушень, притягнуто до адміністративної відповідальності. Також суб’єктам господарювання направлені приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Також, з метою запобігання порушенням суб’єктами господарювання вимог чинного законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, та лікарські засоби фахівцями Держпродспоживслужби, у т. ч. спільно з фахівцями Держлікслужби, здійснюються цінові спостереження.
Впродовж 9 місяців дії воєнного стану було проведено понад 8,3 тисяч цінових спостережень, під час яких виявлено 229 випадків встановлення суб’єктами господарювання роздрібних цін на окремі продовольчі товари, які мають істотну соціальну значущість (хліб житньо-пшеничний, батон, борошно пшеничне вищого сорту, молоко пастеризоване жирністю 2,5% у плівці, яйця курячі категорії С1, олію соняшникову рафіновану, тушку курячу та четвертину тушки курячої), із застосуванням завищених рівнів торговельних надбавок від 10,2 % до 67 %, що є порушенням п. 41-12 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236.
Із суб’єктами господарювання проведено роз’яснювальну роботу щодо обов’язковості дотримання вимог чинного законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих цін на визначені чинним законодавством товари, надано пам’ятки про державне регулювання цін в умовах воєнного стану. За результатами роз’яснювальної роботи ціни на вищезазначені товари знижено до економічно обґрунтованого рівня.
Закликаємо суб’єктів господарювання не допускати необґрунтованого підвищення цін на товари, що мають соціальну значущість для населення!