Понад 30 тисяч росіян зареєструвались у Сербії від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Reuters розповідає про те, як мігранти утворили свою замкнену спільноту – традиційно не вивчаючи мову країни, що їх прихистила, і живучи у своїй інформаційній та ціннісній бульбашці.
Потік росіян до Сербії був меншим, ніж, наприклад, до Німеччини – однак через зосередженість саме в Белграді вони тут дуже помітні. «По місту зʼявилось чимало клубів, дитсадків та медкабінетів, де власники – росіяни. Росіяни купують їжу в російських магазинах. Російські гурти, співаки та комедіанти виступають по російських клубах, а російські митці показують свої роботи в галереях, що утримуються росіянами», – йдеться в матеріалі інформагентства.
Загалом російські громадяни відкрили в країні понад 11 тисяч бізнесів у різних секторах. Іноді їм навіть не потрібно орієнтуватись на сербський ринок. Медіа розповідає про досвід 42-річного Віктора з Петербурга, який утік від мобілізації наприкінці 2022-го. Із ветеринара він перепрофілювався на різнороба: «Я лагоджу каналізацію, електрику, вікна, навіть роблю меблі. І сербські клієнти мені не потрібні», – каже він. Місцевий політолог Александр Джокіч стверджує, що така поведінка для росіян є природною – що в Сербії, що в інших країнах перше покоління російських мігрантів у місцеві суспільства не інтегрується. За іронією, у Белграді чимало з них налаштовані проти теперішнього російського режиму, тоді як багато сербів російського диктатора підтримують, стверджує медіа.
На фото Reuters: Спекотного літнього ранку в столиці Сербії Белграді Вадим Морус, професійний ковзаняр із Росії, ковзає по відкритому ковзанку. Морус знаходиться за 1000 миль (1600 км) від рідної Москви, але починає відчувати себе як вдома.
Він утік із Росії разом зі своєю нареченою у 2022 році, був частиною хвилі десятків тисяч людей, які приїхали до Сербії після вторгнення Росії в Україну. До цього ще далеко, але багато хто вибирав Белград через його давні культурні та релігійні зв’язки з Москвою.