У перший день червня у столиці Чехії в відкрито виставку, яка розповідає як про історію Музею визвольної боротьби України та діяльність української культурної еміграції в Празі з 1920-х років, так і про сучасну війну Росії проти України.
Організаторами заходу стали громадські організації “Український інститут у Празі” та “Республіканський фонд України”. Експонати для виставки надала Слов’янська бібліотека — філія Національної бібліотеки Чехії, яка, зокрема, зберігає цінні архіви української міжвоєнної еміграції.
До експозиції також увійшли артефакти, пов’язані з сучасною війною Росії проти України. Авторкою експозиції є Оксана Пеленська – дослідниця історії української еміграції та мистецтва у міжвоєнній Чехословаччині.
Українські емігранти за підтримки уряду Томаша Масарика заснували у Празі Музей визвольної боротьби в 1925 році. Серед засновників і ініціаторів були відомі громадські діячі Дмитро Антонович, Степан Сірополко, Євген Вировий, Михайло Омелянович-Павленко, а також художники та фундатори Української академії мистецтв – Георгій Нарбут, Василь Кричевський, Олександр Мурашко та інші.
Музей не витримав бомбардування Праги 14 лютого 1945 року. Проте частину колекції вдалося врятувати – це картини, графіка, документи та інші артефакти, як зазначають організатори виставки.
“Українці, які ще жили у Празі у травні 1945 року, а також чеські громадяни допомогли зберегти ті артефакти, які потім вдалося знайти в архівах”, – розповіла кураторка виставки Оксана Пеленська.
Голова правління Республіканського фонду України та співорганізатор виставки Артем Миколайчук розповів про те, як історія переплітається з сучасністю, а також про спільні риси дій радянського та сучасного російського режимів. “Методи, якими колись діяв Радянський Союз, зараз спостерігаємо в діях Росії щодо України, як раніше Чечні або Грузії. Росія здійснює геноцид і вбиває людей, перетворює країни на попелища, як робила це і в двадцятому столітті”, – сказав він.
Артем Миколайчук розповів про проєкт, над яким зараз працює Республіканський фонд: створення виставки про Голодомор, яку планують представити цього року в листопаді в Чехії та інших країнах Європи (у співпраці з Музеєм Голодомору).
“Головна мета – показати історію нашої боротьби проти Росії й розповісти історії вбивства українців, – каже Артем Миколайчук. – Голодомор торкнувся моєї родини особисто: моя прабабуся в 1930-ті була єдиною з восьми дітей у сім’ї, хто вижив. І таких свідчень – сотні”.
Він також повідомив, що для цієї виставки збирають свідчення вцілілих із Маріуполя та різних населених пунктів Київщини, які перебували під російською окупацією.
Виставка до 100-річчя заснування Музею визвольної боротьби України працюватиме до кінця червня у галереї Вртбовського саду (Vrtbovská zahrada) в Празі.
Фото: Радіо Свобода