У відкритий доступ виклали оцифровані документи з радянського архіву, що розповідають про боротьбу Внутрішніх військ НКВД з українським підпіллям у 1945 році та які вивезли до росії понад 30 років тому. Про це повідомили у Центрі досліджень визвольного руху.
“Відкритий доступ до архівів внутрішніх військ НКВД дозволяє детально вивчити методи, якими радянський режим придушував український визвольний рух у 1945 році. Ці документи мають особливе значення сьогодні, оскільки дають можливість простежити спадкоємність репресивних практик, коли російські окупанти на тимчасово зайнятих територіях використовують фактично ту ж тактику, що й НКВД проти українських повстанців”, – зазначив директор Галузевого архіву СБУ та експерт проєкту Андрій Когут.
Це вже друга цифрова реституція архівних документів – першу частину проєкту втілили у 2021 році. Тоді в мережу виклали понад чотири тисячі документів. За словами представників проєкту, планувалося, що весь масив документів буде публікуватися поступово, однак роботу припинили через початок повномасштабного вторгнення.
“Через повномасштабну російську агресію ми призупинили діяльність проєкту. Однак ми бачимо, як окупанти продовжують викрадати наші історичні артефакти та руйнувати нашу історію, тому ми далі повертаємо те, що можемо, – принаймні в цифровому форматі”, – додала керівниця проєкту «Повернути вивезені архіви» Анна Олійник.
До першої колекції, опублікованої в межах початку другої частини проєкту, увійшли 210 документів Внутрішніх військ НКВД. Серед них є бойові зведення, накази, плани та оцінки проведення операцій, повідомлення на вище керівництво, а також — частина документів, яка дає уявлення про діяльність територіальне розміщення та структуру Української повстанської армії.
У вільному доступі з’явилися:
- календарний план проведення чекістсько-військових операцій у Волинській області;
- список керівників відділів УПА, які загинули під час зіткнення із стрілецькою дивізією ВВ НКВД;
- схема організації штабу бригади УПА;
- перелік відділів УПА та боївок Служби безпеки ОУН, що діяли на Волині станом на початок 1945-го року;
- перекладений з української додаток до наказу одного з відділів УПА, де дається оцінка методам більшовиків.
Опублікувати увесь масив документів дослідники планують до кінця жовтня поточного року. Оригінальний архів Внутрішніх військ НКВД і по сьогодні знаходиться на території рф – наразі доступ до нього для українських дослідників втрачений.
Електронні копії документів можна переглянути на сайті Електронного архіву українського визвольного руху.
Нагадаємо, у львівському меморіальному музеї тоталітарних режимів «Територія Терору» оцифрують документів з архівів політвʼязнів радянського тоталітарного режиму.
За матаріалами https://chytomo.com/u-merezhu-vykladaiut-radianskyj-arkhiv-vyvezenyj-u-1990-ykh-do-rf/